İman Nedir, İman Ne Demek?


 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9312
  Kuyucan
  Anahtar yönetici

  İman kelimesi Arapçadan dilimize gelmiştir. Bu kelime halk arasında sıklıkla kullanılmakla birlikte kullanıldığı alanlara göre çeşitli anlamlar taşır. Etimolojiye göre samimiyet ve güven anlamına gelmektedir. Dini konularda ise iman kelimesi, inanılan bir şeyin olduğunu belirtmek için kullanılmaktadır. Genel olarak iman, herhangi bir yaşam tarzına ve bir dine kalben inanılması anlamını taşımaktadır.

  İmanlı Olmak

  İmanlı olmak, inanılan bir şeyin insanın kalbi ile de onaylanmasıdır. İnsanlar dili ile bir dine iman ettiklerini söyleseler bile inandıkları bu dini kalbi ile onaylamadıkları takdirde imanlı olarak kabul edilmezler. Ancak herhangi bir özrü sebebiyle inançlı olduğunu dile getiremeyen insanlar ya da herhangi bir tehlikeli durumda veya tehdit altında bulunan insanların, inançsız olduklarını dile getirmeleri inançlı olarak sayılmasına engel değildir. Çünkü ikinci durumda insanlar kalben inandığı bir dine inkâra zorlanmaktadır. Bunların dışında imanlı olan insanların, bütünüyle inandıkları dini dile getirmeleri, imanın tamamlayıcısı değil dünyevi bir şartı olarak kabul edilmektedir.

  İman Duymak

  İman duymak, inandıkları dinin bütün gerekliliklerini doğru olarak kabul ederek, onlara kalben inanmak demektir. Dünya üzerindeki bütün dinlerin belirli şartları bulunur. İslam dinine göre iman duymak, Allah’ın getirmiş olduğu peygamberlerine, kitaplarına, meleklerine, kadere, ahiret gününe ve hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak demektir. Hıristiyanlıkta ise iman duymak, İsa’nın onlara verdiği vaazlara ve öğretilerine inanıldığı taktirde olmaktadır. Musevilikte ise iman duymak, 13 emunot esaslarına gönülden inanılması ile gerçekleşir.

  Genel olarak dünya üzerindeki bütün dinlerde imanlı olabilmek için, kutsal kitaplarda belirtilen dinin özelliklerine ve gönderilen peygamberlerin öğretilerine şüphe duymaksızın inanılarak, gönülden inanmaktır. Bunların dışında insanların inandığı bir dini dile getirmemesi ve dini inkar etmesi ya da peygamberleri inkar etmesi iman duymadığı anlamına gelmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.