Nebi Ne Demek Kısaca Açıklayınız


 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9315
  Kuyucan
  Anahtar yönetici

  Nebi ne demek dendiğinde akla gelmesi gereken buyrukları ileten kişi olmalıdır. Allah’tan almış olduğu mesajları doğrudan doğruya değiştirmeden insanlara aktaran kişidir. Burada amaç insanları iyiye, doğruya ve güzele yönlendirebilmektir. Toplum içerisinde İslam inancının yayılmasına kaynaklık sunan kimselere de denir. Peygamber kelimesinin asıl kökeni Farsça, Nebi ve Resul kelimelerinin kökeni ise Arapçadır.

  Nebilik görevi verilen kimselerde insanlar arasından seçilir. Allah vahiy yolu ile Peygamberlikle müjdeler. Bu müjde farklı yer, zaman ve yaşta verilir. Nebi aracılığıyla Allah’ın vermiş olduğu her mesaj direkt olarak bozulmadani tahrife uğramadan ve değiştirilmeden insanlara okunur, iletilir.

  Nübüvvet Ne Demek?

  Vahiy yolu ile gelen her türlü bilgiyi ileten haber veren kişidir. Nübüvvet kelime anlamı olarak haber veren ve ileten olarak geçmektedir. Dini anlamda elçilik görevini yerine getiren kişi anlamına gelir. Allah’ın kuran ayetlerini ve insanlık adına evrensel fikirler taşıyan İslami inancının oluşmasına etki eden mesajlarını insanlara iletmek için aracı olan kişilerdir. İslam dini açısından nübüvvet Hazreti Peygamberi temsil eder. Nübüvvet daha geniş anlamı ile yapmakla yükümlü olduğu bir görev üstlenmiş olan kişidir denebilir. İnsanları İslam’a davet eden nebilik yapan kişi gibi anlamlara da gelir.

  Nebi ile Peygamber Farkı

  Nebi kısaca ne demek konusunda insanlara belirli bir mesajı müjdelemek ile görevli kişiler anlamına gelmektedir. Nebi olan kişiler herhangi bir şekilde sunulan mesaja bir bilgi aktarmadan doğrudan doğruya olduğu gibi insanlara aktarma görevini üstlenir. Nebi ve Resul aynı anlama gelen iki farklı kelimedir. Her iki kelime de bilgi aktaran vazifeli olarak ifade edilir. Kendisine kitap verilmemiş olan ancak tebliğ etme görevini üstlenen kişilere denir. ,

  Peygamber ise kendisine kitap indirilmiş olan kişilerdir. Allah tarafından peygamber olarak yeryüzüne gönderilen ve onlarla beraber dört büyük kitabın taşıyıcısı 4 büyük peygamber bulunur. İslam dini çerçevesinde bu dört büyük kitaba sahip olan ilk peygamber Hz. Adem son peygamber ise Hz.Muhammed olarak kabul edilmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.