Kundalini Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kundalini Yoga Nedir? Nasıl Yapılır?

Kundalini yoga, bilinç dönüşümü ve gelişimini sağlayan, çakraları açan bir yoga türüdür. Burada çakralar aracılığı ile bedenin tüm enerji merkezlerine kundalini akımının sağlanması esas alınmaktadır.

Çakra enerjilerinin yükselişi ve bedenin daha sağlıklı bir şekilde harekete geçmesi sonucunda yaşanan aydınlanmayı ifade eder. Aynı zamanda kadim bir sanat olduğu için, bedenin enerji blokajı olan tüm noktalarında negatif enerjiyi kaldırır.

Kundalini Yoga Nasıl Yapılır?

Kundalini yoga vücuda enerji akışı sağlanarak yapılır. Bunun için bazı püf noktalar vardır. Örneğin vücudunuzda enerji blokajları var ve siz bunları kaldırmak istiyorsunuz. O halde doğru enerji akışını sağlamak için doğru hareketleri uygulamalısınız. Asana, kriya gibi bazı duruşları uygulayarak ve odağınızı doğru noktaya vererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu meditasyonu yaparken, mantra dinleyebilir ve kendinizi arınma işlemine hazırlayabilirsiniz. Detaylandırmak gerekirse kundalini yoga hareketleri hakkında şunlar söylenebilir;

 1. Asana
 2. Mudra
 3. Çakra
 4. Mantra
 5. Pranayama
 6. Meditasyon
 7. Odaklanma

Kundalini Yoga Nasıl Yapılır?

1Asana

Vücuttaki bezleri ve organları rahatlatan ve vücudun farkındalığını artıran uygun duruş pozisyonlarına verilen bir isimdir. Genelde vücudun uzun süre ağrıyan bölgelerine uygun duruşların ayarlanmasıdır. Akupunktur uygulayarak ağrıyan bölgelere asana duruşlarının da temas etmesi sağlanır ve böylelikle beden hafifler.

2Mudra

Vücudun enerji akışını yönlendiren, beyne refleks gönderen el hareketleri, jest veya konumdur. Eller, bazı kıvrılma hareketleri veya germe yaparak vücuda uyarılar gönderir. Dokunma ile beyne gönderilen titreşimler dahilinde vücuda enerji akışı sağlanır. Böylelikle zihin ve vücut arasında oluşan denge bir refleks yaratır ve meditatif süreç başlatılmış olur.

3Çakra

Kundalini yoga yapmak, en temelde çakraları harekete geçirmek ile olur. Fiziksel ve fiziksel olmayan enerji boyutunu harekete geçirmek ve tüm değişim merkezlerine enerji akışı sağlamak gerekir. Bu akımın girdiği bölgelere çakra adı verilmekte ve meditasyon anında doğru akışın sağlanması için çakraları açmak gerekmektedir.

4Mantra

Mantralar, düşünceleri uyandırmak ve vücudun sakinleşmesini sağlamak için dinlenen bir meditasyon müziğidir. Ayrıca sözcük olarak da söylenebilen olumlama çeşididir. Eğer siz içinizde bolluğu ve bereketi uyandıracak gücü hissederek uygun telkini tekrarlarsanız, hayatınıza bereketi çekmiş olursunuz.

5Pranayama

Nefes alıp verirken, nefesinizi yönlendirmek için yol gösteren bir tekniktir. Önemli olan doğru nefesi nasıl alacağınızı ayarlamak ve solunumu kontrol etmektir.

6Meditasyon

Kundalini yoga için olmazsa olmaz mesele, meditasyon yapmak ve ruhu arındırmaktır. Bunun için kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortam tercih edebilir ve tamamen negatif enerjilerden arınabilirsiniz.

7Odaklanma

Burada temel anlamda odağınızı sadece an içerisinde benliğinizi hissetmeye yönlendirmeli ve başka hiçbir şey ile meşgul olmamalısınız. Sonrasında daha aydınlanmış biçimde keskin bir kavrayışa sahip olacaksınız.

Kundalini Yoga Kitap Önerileri

Kundalini Yoga Kitap Önerileri

Kundalini yoga kitap tavsiyeleri, Özlem Ataman’ın eserleri bu konuda başlıca örneklerdendir. Ayrıca, Bora Ercan da yoga üzerine önemli kitaplar yazmıştır. Bu yöntem daha çok antik dönemlerden gelme bir sanat çeşidine dayanmaktadır. Önemli olan tüm negatif enerjilerden arınmak ve zihni tamamen boşaltmaktır. Bunun için çeşitli teknikler eşliğinde bazı duruşları uygulamak ve kendinizi tamamen uyanışa açmanız gerekmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Özlem Ataman – Yol Arkadaşım Kundalini Yoga
 • Basit Yoga Teknikleri – Rosamund Bell
 • Kundalini Yoga – Dharam Singh Khalsa
 • Yoga 2. Kitap: Budadan Hatha Yogaya – Bora Ercan

Gördüğünüz gibi en etkili kundalini yoga kitap tavsiyeleri bu şekildedir. Okudukça kendinizi bu yöntemin içinde daha rahat hissedecek ve hareketleri daha kontrollü bir şekilde özümseyeceksiniz.

Kundalini Yoga Yorumları

Kundalini yoga yorumları genelde bunu uygulayan kişilerin hayatlarının daha pozitif bir yöne evrilmesi yönündedir. İnsanlar, meditasyon yapmadan önce kendilerini çok halsiz ve mutsuz hissettiklerini söylemişlerdir. Fakat bu yoga tekniği ile tanışınca bambaşka biri olduklarını, hayatlarında gereksiz yük yapan ne kadar negatif enerji varsa, bunlardan kurtulduklarını ifade etmişlerdir. Çakra blokajlarının tamamen açıldığını ve enerji akışının da sağlıklı bir biçimde yapılabildiğini söyleyen kişiler, bu tekniği herkese tavsiye etmektedir.

Kundalini Yoga Faydaları Neler?

Kundalini yoga faydaları dendiğinde rahatlamış ve arınmış hissetmek örnek verilebilmektedir. Bu tekniği yapan bireyler tamamen kabuk değiştirmekte ve yeni biri olmaktadırlar. Önceden negatif enerji içinde kalan birçok kişi artık daha aydınlanmış ve yüksek enerji akışı ile çevrelenmiş bir şekilde hissetmektedir. Yani kişinin kendisini keşfetmesi, farkındalığının yükselmesi, öz benliğini doğru ifade edebilmesi, değişim ve dönüşüm gibi olumlu temalar mevcuttur.

içeriğimizi oylayın