La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Anlamı Nedir? Faziletleri Neler?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Anlamı Nedir? Faziletleri Neler?

0

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Duasının Anlamı; Her şeyin sahibi olan, varlığı hiç değişmeyen, apaçık Allah’tan başka bir ilah yoktur.

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Duasının Faziletleri Nelerdir?

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Duasının Faziletleri; Hazreti Muhammet sallallahu aleyhi vesellem buyurdu ki; Her kim günde en az yüz defa La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin (Mülk sahibi Melik, hak ve varlığı birliği apaçık olan Mübin olan Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur.) Derse bu zikir kabirde ona yoldaş, fakirlikten kurtuluş, cennetin kapısını açan bir anahtar olur. Hazreti Ali’den rivayet ile özellikle cuma günleri bu zikri ikiyüz defa okuyanın dünyada ve ahirette istekleri kabul olur. Her gün yüz defa okuyansa rızık darlığı çekmez. Bu duayı her gün 100 veya 1000 kere okuyanın tüm dileklerin kabul olur. Her gün 100 defa okuyanın mal ve mülkünde artışlar olur. Bu duayı okurken niyetimiz Allah’ı ve peygamberi övmek, onlara dua ve niyazda bulunmak, bizi bela ve musibetlerden korumasını istemek, niyetiyle okumak oldukça önemlidir.

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Adetliyken Okunur Mu?

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin adetliyken de okunabilir. Bu zikir dua niteliğinde olduğu için, İslam âlimlerinin içtihatına göre duaların adetli iken okunmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca İslam âlimleri dua Kur’an Kerim de geçse dahi ezberden okunmasında bir sakınca görmemiştir.

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Ayet Mi?

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin duası ayet değildir. Kuran kerim de geçmediği için bu duaya ait diyemeyiz. Fakat bu dua hadisi şerifler de geçmektedir.

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Hangi Surede Geçiyor?

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin surede geçmemektedir. Günümüzde bize ulaşmasına vesile olan hadis kaynaklarıdır.

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin Abdestsiz Okunur Mu?

La İlahe İllallahül Melikül Hakkul Mübin abdestsiz okunabilir. Kur’an Kerim’de herhangi bir surede yahut herhangi bir ayette geçmediği için bu dua abdest olmadan da okunabilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın