Litre İle Kilo Arasındaki Fark Nedir? Tüm Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Litre İle Kilo Arasındaki Fark Nedir? Tüm Detaylar

0

Litre ile kilo arasındaki fark; birinin katı cisimleri temsil etmesi diğerinin ise özellikle sıvı maddelerin ölçümünde kullanılması ile ilgilidir. Özellikle su, benzin, süt gibi sıvı maddelerin ölçümünde litre kullanılmaktadır. Hacim olarak kapladıkları alan ölçülmektedir. Kilogram ise katı bir maddenin kendi ağırlığının ölçülmesi sonucunda bulunan rakamdır.

Ölçüm birimleri de birbirinden farklı olarak karşımıza gelmemektedir. Özellikle 1 litre süt ya da su, 1000 grama eşittir. 1000 gram da 1 kilo yapmaktadır. Bu hesap ile düşündüğümüzde 1 litre 1 kilograma eşittir.

Litre Nedir?

Litre, çoğunlukla sıvıları ölçmekte kullanılmaktadır. Büyük (L) ile gösterilmektedir. Sıvıların ağırlığını öğrenmemizde bize en çok yardımcı olan ölçüm birimidir. Özellikle günümüzde arabaların benzin depoları için litre hesabı yapılmaktadır. Bir aracın ne kadar yakıt tüketimi yaptığı ve fazla mı yakıp yoksa uygun mu olduğunu anlamak adına litre üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır.

Kilo Nedir?

Kilo, genelde hacimli nesneleri ya da canlıları ölçmekte kullanılmaktadır. Sembolü (kg) olarak bilinmektedir. Özellikle kendi kilomuzu ölçerken kullandığımız bir birimdir. “çok kilo almışsın” ya da “kilo vermiş gözüküyorsun” dendiğinde hacmimizin büyüyüp küçüldüğünü anlamamız mümkündür.

Litre İle Kilo Aynı mı?

Litre ve kilo aynı değildir. Biri sıvılar üzerinde ölçüm yapmamızı sağlarken diğeri katı cisimler üzerinde bu imkanı bize sağlamaktadır. Bunun dışında bir fark görülmemektedir. Sıvıları ölçecekken litre hesabı yapılır katı maddelerin kilolarına bakılmaktadır. Ağırlık hesabında kilo karşımıza çıkarken, y,yecek içeceklerde litresine önem verilmektedir.

Litre İle Kilo Arasında Kaç Gram Fark Var?

Litre ile kilo arasında bir fark net olarak yoktur. Aslında ikisi de aynı 1 litre 1000 grama eşittir. 1000 gram da 1 kiloya eşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ölçtükleri maddenin cinsi farklıdır. Gram litre ölçüsü açısından mililitre olarak hesaplanmaktadır. Kısacası 100 ml, 100 grama eşit olarak görülmektedir.

Kısacası litre ve kilo arasındaki farkın ana kaynağı ölçülen maddenin yapısıdır. Sıvı maddelerde ve katı maddelerde bu ayrım görülmektedir. Hesaplama olarak neredeyse aynı şeyler karşımıza gelmektedir. Yine de birini diğerine çevirirken dikkat edilmelidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın