Marteniçka Nedir? Marteniçka Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Marteniçka Nedir? Marteniçka Hikayesi

0

Marteniçka, Bulgaristan’da baharın gelişi için yapılan geleneksel bir kutlamadır. Bu kutlamada, Marteniçka bileklik adı verilen takılar insanlar arasında değiş tokuş edilir veya doğrudan hediye olarak verilir.

Marteniçka, Bulgarca Martenitsa olarak bilinir ve kırmızı ve beyaz renkler ile sembolize edilir. Bu renklerin sağlık ve mutluluğu temsil ettiğine ve kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılır. Bulgaristan’da ülke kültürünün önemli bir kısmını teşkil eden Marteniçka’nın el işi olması geleneğin önemli bir parçasıdır. Genellikle pamuk, yün, ipek veya naylon gibi malzemelerden yapılır. Aşağıda gördüğünüz gibi, çok farklı şekillerde tasarlanabilir:

martenicka cesitleri
martenicka cesitleri

Marteniçkalar, iplerin birbirine dolanarak örülmesiyle de yapılabilir, tığ veya örgü gibi geleneksel araçlar kullanarak da üretilebilir. Önemli olan kırmızı ve beyaz renkleri içermesidir. Bunun dışında herhangi bir kısıtlaması yoktur.

İçindekiler

Marteniçka Hikayesi Nedir?

Bulgar folkloründe önemli bir yere sahip olan Marteniçka bileklik hikayesi, dilden dile şu şekilde anlatılagelmiştir: 1 Mart’tan itibaren, Bulgaristan ve Balkan coğrafyasında Baba Marta (Marta nine) günleri başlar ve bu gelenek, leyleklerin havada görünmesinin de işaretidir. Bu günler boyunca insanların birbirlerine bileklikler ve kolyeler hediye etmesi veya bunları ağaçlara asması sıkça görülür.

Bu dönemde halkın en fazla dilediği dileklerden biri de, bereketli bir bahar ve yaz geçmesidir. Tarımla uğraşan halkın verimli bir hasat yapması dilenir.

Marteniçka Ne Zaman Takılır?

Martenitsa adı verilen takılar genellikle 1 Mart tarihinde takas / hediye edilir. Bunun yanında, ağaçlara bağlamak ve nehre atmak da geleneğin bir parçasıdır. Böylelikle, insanlar kışın geçtiğini, artık baharın geldiğini ve doğanın yeniden canlanacağını düşünerek umut dolar.

martenicka gelenegi
martenicka gelenegi

Marteniçka, Bulgaristan dışında da yaygın bir gelenektir. Dünyanın pek çok farklı bölgesindeki Bulgar toplulukları ve onların öğrettiği diğer yerel milletler, bu geleneği günümüzde yaygın olarak sürdürmektedir. Günümüzde, 1 Mart ile başlayan haftada birçok bölgede festivaller düzenlenir ve Bulgaristan turizmine büyük katkı sağlar.

Marteniçka Ne Zaman Çıkarılır?

Marteniçkalar, Mart ayının sonuna kadar takılır ve bu süre içinde hiç çıkarılmaz. Ancak, bu konuda bir sınırlama yoktur, isteyenler daha uzun süre takabilir. Bazen, bahar ayının gelişi gecikebilir ve ilk belirtiler görülene kadar aylarca takılmasında bir sakınca yoktur.

Marteniçka Anlamı Nedir?

Martenitsa kelimesi, Bulgarca “mart” ve “martuvane” kelimelerinden türetilmiştir ve “Mart ayı” veya “Mart yapma” anlamına gelir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın