Maydanoz Suyu Faydaları | Maydanoz Sapı Suyu
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Maydanoz Suyu Faydaları | Maydanoz Sapı Suyu

0

Maydanoz suyu, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketilebilecek bir içecektir. Yeşil yapraklı bir bitki olan maydanoz, suyu ile birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Maydanoz suyunun faydaları şu şekildedir:

 • İyi bir antioksidandır: Maydanoz suyu, yüksek miktarda C vitamini ve flavonoid içerir. Bu bileşikler, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine ve kansere karşı koruma özelliğine sahiptir.
 • İdrar söktürür: Maydanoz suyu, idrar söktürücü özellikleri sayesinde vücutta biriken ödemi atmanıza yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirir: Maydanoz suyu, iyi bir antioksidan olmasından dolayı, içerdiği bileşiklerle bağışlıklı sistemini de güçlendirir.
 • Ağız kokusunu önler: Ağız kokusu, oldukça rahatsız edicidir. Maydanoz sapı suyu, başta alkol kokusu olmak üzere birçok istenmeyen kokuyu gidermekte son derece etkilidir.
 • Sindimi kolaylaştırır: Sindirime yardımcı olarak bağırsak rahatsızlıklarının ve kabızlığın önüne geçer. Lifli yapısı ile, düzenli dışkılama alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur.
 • Kanser riskini azaltır: İçerdiği apigenin bileşiği sayesinde, kansere neden olan riskleri azaltır ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
 • Demir içerir: Maydanoz suyu, bol miktarda demir içerir ve kansızlık (anemi) durumunda tüketmeniz gereken bir içecektir.

Maydanoz suyu ne işe yarar sorusunu cevapladıktan sonra, gelin bir de maydanozun kadın hastalıklarına faydasını inceleyelim:

İçindekiler

Rahim İltihabına Maydanoz Suyu

Rahim iltihabı olarak da bilinen pelvik inflamatuar hastalık, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Maydanoz suyu, rahim iltihabının tedavisi için doktorunuzun reçete edeceği antibiyotiklerin yerini tutamasa da, destekleyici gıda olarak oldukça işe yaramaktadır.

Maydanoz suyu, yukarıda da açıkladığımız gibi anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve vücutta meydana gelen enfeksiyonlara iyi gelir. Ayrıca, maydanoz suyu adet söktürücü özelliği sayesinde adet dönemlerinde kadınların en büyük destek gıdalarından biridir.

Maydanoz Suyu Zayıflatır Mı?

Maydanoz suyunun ödem söktürücü etkisi sayesinde, diyetinizin ilk aşamalarında bir türlü kurtulamadığınız şişkinliklerden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Maydanoz Suyu Düşüğe Neden Olur Mu?

Maydanozun içerdiği miristisin ve apiole maddeleri, fazla tüketildiğinde rahimde kasılmalara neden olabilir ancak günlük birkaç sap maydanoz yemek düşüğe neden olmaz. Hamilelikte maydanoz suyu ise içerdiği konsantre maydanoz nedeniyle tavsiye edilmez.

Maydanoz Suyu Zararları

Maydanoz suyu kullananların yorumları, bu içeceğin herhangi bir zararı olmadığını söylese de, yapılan bilimsel araştırmalar bir takım zararları da olabileceğini ortaya koymuştur. Fazla maydanoz sapı suyu tüketiminin zararları şu şekildedir:

 • Aşırı tüketim: Her gıdada olduğu gibi, maydanoz da aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Örneğin idrar söktürücü etkisi nedeniyle su kaybına yol açar.
 • İlaç etkileşimleri: Maydanozun bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Bu nedenle, ilaç kullanımı sırasında lütfen doktora maydanoz suyu içip içemeyeceğinizi sormayı unutmayınız.
 • Alerjik reaksiyonlar: Bazı insanlar maydanoza karşı hassasiyet gösterebilir. Bu kişilerin böbrek taşı sorunundan muzdarip olması durumunda, maydanoz suyu tüketmesi pek tavsiye edilmez.
 • Kalsiyuım Oksalat taşı: Maydanoz, kalsiyum oksalat kristalleri de içerdiğinden, böbrek taşı riski olan kişilerin maydanoz suyundan uzak durmaları gerekir.

Maydanoz suyu, vücudumuza sayısız faydası olan bir içecek olsa da, dikkatli tüketmeli, hamilelik ve böbrek taşı gibi durumlarda mutlaka doktorumuza danışmalıyız.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın