1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Akıl Sağlığına Faydalı Mind Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Akıl Sağlığına Faydalı Mind Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

mind diyeti nedir

Mind diyeti, akıl ve ruh sağlığı için yapılan bir beslenme programıdır. Bu uygulama unutkanlık, erken bunama, Alzheimer ve çeşitli psikolojik rahatsızlıkları önlemek adına yapılır. Daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için tercih edildiği bilinmektedir ve genelde 10 tane gıda grubundan yiyecekler yenilir. DASH ve Akdeniz rejim türlerinin zihin iyi oluş haline olumlu etki yapan besinler ile hazırlanır ve bunu kullanması bakımından karma bir yöntemdir.

Mind Diyeti Nasıl Yapılır?

Mind Diyeti Nasıl Yapılır?

Mind diyeti yapmak, her gün en az üç öğün yemek ile olur. Bahsedildiği gibi 10 adet besin grubu içinden yiyecekler seçilerek sofralarda yerini alır. Mesela; tam tahıllar, sebzeler ve salataların yanında en az 1 kadeh şarap içilmesi de önerilmektedir. Tabii bu şart koşulmamıştır ancak menünüzün içinde bulunduğunu bilmeniz yeterli olacaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 1. Her gün en az üç porsiyon
 2. Fast food, rafine ürün, donmuş yağlara veda
 3. Egzersiz ve uyku düzeni

Her Gün En Az Üç Porsiyon

Burada önemli olan salata, sebze ve tam tahılların alımını dengeli yapmaktır ve her gün 1 kadeh kırmızı şarap içilmesi önerilir. Yine de bu zorunlu olmadığı gibi eğer diyete başlamadan önce de alkol alan biri iseniz uzmanlar bu tercihi yapmanızı uygun görmüştür. İşlenmemiş fındık, badem tercihini de ara öğün niyetine bir avuç olmak kaydı ile yapabileceğiniz söylenir.

Organik tavuk ve balık alıp haftada en az iki kez ızgara veya az yağlanmış tavada pişirebilirsiniz. Bunun yanında meyve için çilek, yaban mersini, elma gibi besinler alabilirsiniz. Yağ olarak sadece ev veya zeytinyağı kullanarak yemeklerinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Fast Food, Rafine Ürün, Donmuş Yağlara Veda

Kesinlikle hamburger, pizza veya rafine edilen peynirleri tüketmeniz yasaktır. Böylelikle yağ yakımınız sağlıklı besin alımı ile hızlanacak ve siz de istediğiniz forma girmiş olacaksınız, tabi bir de şöyle bir durum var ki bunları yapmadan önce bir doktor randevusu almak gerekmektedir. Vücut kitle indeksiniz ve glisemik indeksinizi ölçtürmeniz ayrıca mind diyetine uygun olup olmadığınıza baktırmak son derece elzemdir. Hamur işlerini azaltmak ve et ürünlerini haftada 3 kez yemenin ötesine geçmemelisiniz.

Egzersiz Ve Uyku Düzeni

Bilindiği gibi bir sağlıklı beslenme programının içinde yer alacaksanız düzenli spor ve aktivite yapmanız şarttır. Çünkü, hem yediklerinizin sindirilmesi hem de diyetinizin işe yaraması için hareket olmaz olmazdır. Kendinize bir egzersiz programı yaratın ve belirli aralıklar ile bunu uygulamaya başlayın. Gece en geç 23-00-1.00 arasında uykuya dalın ve metabolizmanızı biraz dinlendirip, ertesi güne hafif kalkmaya hazır olun.

Mind Diyet Listesi

Mind Diyet Listesi

Mind diyet listesi, 10 besin grubunun içindeki yiyeceklerden oluşmaktadır. Genelde dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı olan bu uygulama öncelikli olarak hafızayı ve mental sağlığı güçlendirecek yiyecekleri ön planda tutar. Siz de böyle bir hayat düzeni benimsemek istiyorsanız hayatınıza yeşil yapraklı sebzeleri ve berry olarak adlandırılan böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi meyveleri dahil etmeniz gerekmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, salata vb.)
 • Berry meyveleri (böğürtlen, ahududu, yaban mersini)
 • Kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz, badem)
 • Zeytinyağı
 • Tam tahıllar (Yulaf ezmesi, kinoa, tam buğday makarna, tam buğday ekmeği)
 • Balık (Sardalya, ton, uskumru, somon)
 • Fasulye (Mercimek veya soya olabilir)
 • Kümes hayvanları (hindi, tavuk)
 • Şarap (Eğer alkol alan biri iseniz tercih edeceğiniz bu olmalı, kırmızı veya beyaz olabilir)

Görüldüğü gibi mind diyeti yiyecekleri son derece sağlıklı ve bildiğimiz vitamin deposu sınıfından oluşmaktadır. Siz de buna başlamak istiyorsanız önce bir doktora gidip tüm vücut indeksleriniz ve metabolizma durumunuza baktırarak kendinize bir program hazırlayabilir ve egzersiz ile destekleyerek incelmeye başlayabilirsiniz.

Ancak, unutmayın bu tip rejimler başlayınca hemen bırakıldığı zaman hiçbir etki göstermemekte üstüne üstlük beden dengesini bozmakta ve halsiz hissetmenize sebep olmaktadır. O yüzden yüksek bir motivasyon ve hekim onayı dahilinde işe koyulmanızda fayda var.

Mind Diyeti Menüsü

Mind Diyeti Menüsü

Mind diyeti menüsü, içinde 10 besin grubundan besinler olan bir programdır. Siz bu yiyecekleri her güne bölerek farklı bir şekilde hazırlayabilir ve afiyetle yiyebilirsiniz. Genelde bir uzman diyetisyen yardımı ile vücut kitle indeksiniz ve glisemik indeksinize bakılarak kişiye özel program yapılması uygun görülür.

O sebeple eğer zayıflamak istiyorsanız ve bir rejime başvurmayı düşünüyorsanız önce bir uzman doktora görünerek bedeninizi ve metabolizmanızı tanıyın. Detaylandırmak gerekirse bir günlük beslenme şekli örneği şöyledir;

 Sabah 
• Böğürtlenli yoğurt ve üzerine badem parçacıkları
• Bitki çayı

 Öğle 
• Akdeniz salatası (zeytinyağlı), ızgara balık ve kepekli ekmek

 Akşam 
• Basmati pirinç
• Siyah fasulye
• Yeşil sebzeler
• Izgara tavuk

Gördüğünüz üzere bir günlük uygulanan mind diyet menüsü bu şekildedir. Eğer siz de yağ yakmak istiyorsanız buna benzer yiyecekler ile hazırlanmış bir sofrada keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Tabii bunun yanında bol bol spor ve egzersiz yapılması sağlık açısından olduğu kadar kilo vermek için de önemlidir.

Mind diyeti daha çok Alzheimer, unutkanlık ve halsizliğin giderilmesi için yapılan bir nevi psikolojik bir rejim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında uyku düzeninize de dikkat ederek kemiklerinizin güçlenmesini sağlayabilir ve kas gelişimini hızlandırabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken şey doktora danışmadan hiçbir şekilde kişinin kendi kafasına göre bir diyete başlamaması gerektiğidir. Bu sağlık için çok olumsuz sonuçlar doğurabildiği gibi psikolojinizi de negatif yönde etkiler.

Mind Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Mind diyeti kilo verdirmekten ziyade mental sağlığı güçlendirmek için yapılır. Bunu düzenli yapanlar daha çok zihinsel bir arınma ve unutkanlıklarına çözüm niyetinde yaptıklarını belirtmiştir. Şok diyetler gibi kesin sonuç vaadi vermemekte daha çok kişisel ve psikolojik iyi oluş halini sağlamak için tercih edilmektedir. Yaşam biçimi sağlıklı ve düzenli olduğu müddetçe ve spor ile de desteklendikçe diyetsiz de kilo verebilmek mümkündür.

Mind Diyeti Merak Edilenler

Mind Diyeti Zararlı Mı?

Mind diyeti genel anlamda zararlı değildir fakat bu kişisel metabolik yapıya göre değişir. Kimisi için gayet pozitif bir sonuç veren diyet bazısı için kötücül olabilmektedir. Bunun için uzmanlar hiçbir zaman rastgele kendi başınıza zayıflamaya çalışmamanızı önermektedir. Önce bir doktor randevusu alıp tüm check-up’ları yaptırdıktan sonra hekim önerisinde bir rejim listesi edinmek gerekir. Sonrasında zaten spor ve egzersizin düzene oturması dahilinde gün geçtikçe fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Mind Diyeti Berrin Yiğit İlişkisi

Uzman diyetisyenler genelde olumlu etkileri olan zayıflama biçimlerini takipçileri ile paylaşmaktadır. Mind diyeti Berrin Yiğit ilişkisi de böyle olmakla birlikte kendisi web sayfasında bu rejim türünü detaylıca anlatmakta ve bilgi almak isteyenler ile iletişime geçmektedir. Yani, siz de kilo vermek ve bu şekilde bir yol izlemek istiyorsanız adı geçen doktora mesaj gönderip kendinize uygun bir liste talep edebilirsiniz. Kafanıza göre bir işe başlamaktansa size tavsiye verebilecek ve bu konuda rehber olabilecek birine danışmak faydalı olacaktır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap