Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Neden? Nasıl Düzelir?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Neden? Nasıl Düzelir?

0

Modem ışıkları yanıp sönüyor probleminin nedeni, genellikle DSL ve internet ışıklarının yanıp sönmesi ya da hiç yanmamasıdır. DSL ışığının ara sıra yanıp sönmesi veya yanmaması genelde donanımdan kaynaklanan bir sorun olurken internet ışığının stabil olmaması ise yazılımdan ya da cihazın bozuk olmasından kaynaklıdır.

Telefon kablosunda kopma ya da ezilme durumlarında sinyal düzgün gidemediği için ışıklarda yanıp sönme meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda kabloyu kontrol ettikten sonra ezilme varsa, yeni bir kablo almanız gerekmektedir.

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Nasıl Düzelir?

 1. Telefon kablosunu kontrol edin.
 2. Güç adaptörünü takıp çıkarın.
 3. Splitter’sız bağlanmayı deneyin.
 4. İnternet bağlantısını test edin.
 5. VPN’i devre dışı bırakın.

1. Telefon Kablosunu Kontrol Edin:

Modem ışıkları yanıp sönüyor ise internetin çalışmasını sağlayan kabloları kontrol edin. Kablolarda ezilme ya da kopma meydana geldiğinde yanıp sönme ya da hiç yanmama meydana gelmektedir.

2. Güç Adaptörünü Takıp Çıkarın:

Bu tür durumlarda modemi yeniden başlatmak ya da sıfırlamak sorunu çözmeye yetecektir. Güç adaptörünü prizden çıkarın ve 5 dakika bekletip yeniden takın.

3. Splitter’sız Bağlanmayı Deneyin:

Telefon ve internet bağlantısını aynı anda kullanmak için splitter kullanılmaktadır. Bazı durumlarda bu parça arıza verdiği için DSL bağlantısında kopmalar meydana gelebilmektedir. Sorunu çözmek için yeni splitter kullanılmaktadır. İsterseniz telefon bağlantısı iptal edilerek kabloyu direkt modeme bağlanılmaktadır.

4. İnternet Bağlantısını Test Edin:

Modem ışığının yanıp sönmesi ya da yanmaması cihazdaki yazılım hatasından veya alet özel olarak kullanılmış filtreden kaynaklı olabilmektedir. Sorunu anlamak için farklı bir cihazdan internete bağlanmayı deneyin. Sorun ortadan kaktıysa bilgisayarda yer alan antivirüs programını kapatılması ve modemin sıfırlanması gerekmektedir.

5. VPN’i Devre Dışı Bırakın:

VPN ile bağlanıldığında, IP adresin değiştirilmesi için farklı sunucular üzerinden internete bağlanılması gerekmektedir. VPN ve bilgisayar, VPN ve ISS sunucularının çakışması durumunda internette kopma meydana gelmektedir. VPN’i kapayarak sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi unutmayın.

tp link modem isiklari yanip sonuyor

TP-Link modem ışıkları yanıp sönüyor nedeni, IP adresine ulaşamıyor yani internet bağlantısı yok demektir. Özellikle güç ışığı yanıp sönmesinin nedeni Türkiye’de kesintisiz internet probleminin olmasından kaynaklıdır.

Bu tür durumlarda modemi yeniden başlatmak en etkili yöntemdir. Sorun hala çözülmediyse yetkili TP-Link yetkili servis 0 850 72 444 88 numarasını ya da kullandığınız internet firmasını aramanız gerekmektedir.

Türk Telekom İnternet Işığı Yanıp Sönüyor Neden?

Bulunduğunuz bölgede alt yapı çalışması varsa modemin ışıkları yanıp sönme yapmaktadır. Türk Telekom Müşteri hizmetleri 444 1 444 numarasını arayıp sormanız gerekmektedir. Eğer sorun bundan kaynaklanmıyor ise kabloların temassızlığından kaynaklanmaktadır.

Kabloları kontrol etmenize rağmen hiçbir problem görünmüyorsa problem kablo içinden kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümü için teknik servisten yardım almanız gerekmektedir.

Bazen yeni modemlerde bu tür problemler oluşmaktadır. Müşteri hizmetlerini arayıp sorunu anlatmanız ve yeni bir modem talep ettiğinizi söylemeniz Türk Telekom internet ışığı yanıp sönüyor sorununu çözecektir.

Turkcell Superonline Modem Işığı Yanıp Sönüyor Neden?

Modem ışığının yanıp sönmesi genellikle kabloların birbirine temassızlığından kaynaklanmaktadır. Müşteri hizmetleri 0 850 222 1 222 numarasını arayarak sorunun giderilmesi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Fakat aramadan önce modemi yeniden başlatıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Modemde ADSL Işığı Neden Yanıp Söner?

Modemde ADSL ışığının yanıp sönmesi, servis sağlayıcınız ile bağlantı işlemini düzgün gerçekleştiremediğini göstermektedir. ADSL ışığının sürekli yanıp sönmesi bağlantının kurulamadığı anlamına gelmektedir. Bu durumda;

 • Modemi yaklaşık 5 ile 10 dakika boyunca kapalı tutmanız gerekmektedir. Eğer problem geçici bir sorun ise modem kapatıp açıldığında ışık eski haline dönecektir.
 • Problem çözülmediyse, ADSL modem arkasında yer alan telefon hattını kontrol etmeniz gerekmektedir. Telefon hattı düzgün şekilde modeme takılı olup olmadığını kontrol edin. Telefon hattını yeniden takıp çıkartın.
 • ADLS ışığı hala yanıp sönmeye devam ediyorsa, aynı hat üzerinden telefon kullanıyorsanız splitter parçasını söküp, gelen telefon kablosunu direkt modeme takmanız gerekmektedir.

Modem Işıklarının Yanıp Sönmesi Normal Mi?

Wifi’den bağlanıp internette gezinirken ya da indirme yaparken modemin ışıklarının yanıp sönmesi normaldir. Bunun dışında güç ışığı sürekli sabit kalması gerekmektedir. DSL ışığında problem varsa telefon hat kablosundan kaynaklıdır. Eğer İnternet ışığında problem varsa bu da İSS ile servis merkezine baz istasyonu sinyali ile alakalı problem oluşmuş demektir.

Modemim ADSL Işığı Neden Yanmaz?

Modemin ADSL ışığı yanmaması ya da sabitlenmemesinin nedeni DSL portuna bağlı olan hat kablosunun takılı olmamasından kaynaklanmaktadır. Hat kablosunu modeme bağlarken splitter kullanıldıysa arıza oluşmuş olabilir ve bundan dolayı da ışık yanmaz.

ADSL Ne Anlama Gelir?

Asimetrik Sayısal Abone Hattı kelimesinin kısaltılmış hali olan (Asymmetric Digital Subscriber Line)  ADSL, alt yapısında bakır tel kabloların kullanıldığı veri aktarımı sağlayan internet hizmeti anlamına gelmektedir.

ADSL Işığı Hangisi?

ADSL ışığı, wifi ile USB ışığının ortasında yer almaktadır ve sürekli yanması gerekmektedir.

Turkcell Superonline Modem Hangi Işıkları Yanıp Sönüyor?

 • POWER: Sabit yanıyorsa cihaz açık demektir. Yanmıyor ise cihaz kapalı anlamına gelmektedir.
 • WAN: Sabit yanırsa Wan bağlantısı yapıldı, veri transferi yapmıyor anlamına gelmektedir. Yanıp sönüyorsa ise Wan bağlantısı yapıldı, veri transferi yapılıyor demektir. Işık yanmıyor ise Wan bağlantısı kurulamadı anlamına gelmektedir.
 • INTERNET: Sabit yanıyor ise internet bağlantısı aktiftir. Yanmıyorsa İnternet bağlantısı yoktur.
 • WLAN: Yavaş yanıp sönüyorsa veri transferi gerçekleştiriyordur. Hızlı yanıp sönüyor ise WPS bağlantısı aktif hale getiriliyordur. Sabit yanıyorsa veri transferi gerçekleşmiyor anlamına gelmektedir. Yanmıyor ise WLAN özelliği kapalıdır.
 • LAN1, LAN2, LAN3, LAN4: Sabit yanıyorsa ethernet kablosu ile bağlantı kuruldu ama veri transferi gerçekleşmiyor anlamına gelmektedir. Yanmıyor ise Ethernet kablosu bağlı değildir.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın