İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Müsli Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

Müsli Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

musli diyeti nedir

Müsli diyeti, uzun süre tokluk hissi veren temel maddesi yulaf olan bir diyettir. Tahıl tanelerinin belli başlı ön işlemlerden geçirilmesi neticesinde karıştırılması ve bunun sonucunda elde edilen besinin tüketilmesi ile yapılır. Genelde içinde, çavdar, buğday, başak vb. gibi tahıllar ilave edilerek hazırlanır. Böyle tüketildiği zaman genelde tatsız olduğu için, içine kurutulmuş meyve ve kuru yemiş ilave edilmektedir.

Müsli Diyeti Nasıl Yapılır?

Müsli diyeti yapmak, basen, kalça ve göbek bölgesinde gözle görülür bir incelme sağlamaktadır. Bu diyet, yulaf içeren besinleri tüketerek yapılır. Müsliyi ambalajlı ürünlerin içinden seçerek alacaksanız, dikkat edilmesi gereken püf noktanın içindeki şeker miktarı olduğunu unutmamalısınız. Şeker oranı yüksek bir müsli tükettiğiniz zaman sağlıklı beslenmiş sayılmıyor, aksine rejimde yasak olan besini tüketmiş oluyorsunuz. Bu nedenle, önce bir diyetisyenden randevu alıp vücut kütle indeksinize baktırdıktan sonra zayıflama işlemine başlamanız önerilmektedir.

Müsli Diyeti Diyet Menüsü

Müsli Diyeti Menüsü

Müsli diyet menüsü, yulaf içeren müsli ürününün tüketilmesi ile yapılır. Tamamen katkı maddesinden uzak, lifli bir besin olan yulaf karışımlarından hazırlanmaktadır. Bunu tüketenlerin basen, bacak ve kalça incelmesi yaşadıkları sıkça gözlenen bir gelişmedir. Ancak siz kendi başınıza böyle bir rejime girişmek yerine, önce bir diyetisyene giderek vücudunuzun uygun olup olmadığına baktırmalısınız. Sağlıklı yaşam ömür boyu dikkat edilmesi gereken bir olgu olduğu için, yağ yakımını hızlandırmak adına şok diyetlerden kaçının. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
• Alkali Su (iki bardak)
• 1 kase müsli (3 yemek kaşığı müsli ve 150 ml light süt ile hazırlayın) 1 dilim kuru üzüm dahil

 Ara öğün 
• 1 adet elma

 Öğle 
• 1 kase müsli (3 yemek kaşığı müsli ve 150 ml light süt ile hazırlayın) ve 2 adet çilek

 Ara Öğün 
• 1 avuç kuru şeftali

 Akşam 
• Izgara Tavuk (Yarım porsiyon)
• Salata

Görüldüğü gibi müsli diyeti listesi yulaf ağırlıklı bir beslenme çeşididir. Bu diyeti 6 hafta boyunca uygulamanız gerekmektedir. Günde 1 saat cardio, egzersiz veya yürüyüş yapmalısınız ki yağ yakarken dengeyi sağlayabilesiniz. Zayıflama sürecinizde kesinlikle abur cubur ve şekerli gıda tüketmeniz yasaktır.

Müsli Diyeti Merak Edilenler

Müsli Diyeti Yapanların Yorumları

Müsli diyeti yorumları, ayda 5-6 kilo verdiklerini söyleyenler olduğu gibi 10 kilo ve üzerinde olduğunu söyleyenler de vardır. Bildiğiniz gibi, herkesin vücut kitle indeksi ve kilosu çok farklıdır. Bu sebepten diyet yapmak, zaman ve yağ yakmak açısından herkeste farklı işleyecektir. Müsli rejimini Instagram fenomenleri ve influencerların sık sık yaptığı, paylaşımları üzerinden anlaşılmaktadır. Genelde takipçilerine bu konu hakkında tavsiyeler ve detaylar vermektedirler. Siz bir diyetisyene gitmeden diyet yapmayı aklınızdan geçirmeyin, oldukça sağlıksız geri dönüşleri olabilir.

Müsli Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Müsli diyeti ayda en az 5 kilo verdirmesi planlanan bir diyettir. Fakat hayatın hiçbir anında olmadığı gibi, diyet konusunda da kesin çözüm diye bir şey yoktur. Kilosu fazla olan bireyler, bu diyeti uyguladıkları zaman 10 kiloya yakın yağ yaktıklarını söyleseler de, bu rejimi sürekli yapmadıkları müddetçe geri kilo alabilirler. Sağlıklı yaşam, hayat boyu süren bir yolculuk olduğu için istenilen sonuca ulaşılsa dahi kilo koruma olarak adlandırılan sürece sadık olmak gerekir.

Müsli Diyeti Zayıflatır Mı?

Müsli diyeti zayıflatır. Genelde kalça, basen ve göbek eriten bir rejim olması bakımından tercih edilmektedir. Fakat zayıflamak istiyorsanız, kendinize uygun zayıflama yöntemini bulmak için bir doktor kontrolüne girmeniz gerekmektedir. Rastgele yapılan her diyet, zayıflatacağı gibi bıraktıktan sonra tekrar kilo da aldırabilir. Ayrıca bazı sağlık sorunları olanlar, kesinlikle diyetisyene danışmadan rejim işine girişmemelidir. Hekim onayını aldıktan sonra uygun bir liste ile zayıflama sürecinize başlayabilirsiniz.

Ramazanda Müsli Diyeti Yapılır Mı?

Ramazanda müsli diyeti, yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak uzun açlıklar sonra sadece müsli ile beslenerek yeterli enerjiyi alamazsınız. Zayıflama uğruna kendinize ve vücudunuza zarar vermiş olursunuz. Başınıza türlü türlü sağlık sorunları açmamak için, her gün böyle beslenmek yerine arada ev yemeği de yemenizde fayda olacaktır. Oruç tutarken tüm gün aç kaldıktan sonra sadece müsli yemeği tüm bünyeler kaldıramayacağı için, kişinin kendi iradesine göre buna karar vermesi daha doğru olacaktır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap