doğru bilginin adresiBeslenme Trendleri

Mutlaka Okumanız Gereken 2020’nin En İyi 10 Beslenme Trendi

2020’deki en sıcak gıda trendleriyle ilgileniyor musunuz? Biz de! Ancak daha da heyecan verici bulduğumuz şey, en önemli beslenme trendleri. Beslenme bilimcilerinden günlük çalışmalarından gözlemlerini beslenme koçu, öğretmen, influencer (etki oluşturucu) olarak veya kendi endüstrileri içinde paylaşmalarını istedik. Gıda ve beslenme trendleri arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Yemek, tükettiğimiz bir üründür. Beslenme, sağlıklı ve mutlu bir yaşama götüren fiziksel, psikolojik ve sosyal bir davranıştır.

İşte yaptığımız şey: Ağımızdaki beslenme bilimcilerine doğrudan tüketicilerle çalışan beslenme bilimcilerine sorduk. Çevrimiçi anketimiz aşağıdaki iki açık soruyu içeriyordu:

 1. Çalışma alanınızda hangi eğilimleri gözlemliyorsunuz ve bunlara nasıl değer veriyorsunuz?
 2. Bu eğilimlerden hangisi 2025 yılına kadar uygulanacak?

Beslenme bilim adamlarının yanıtlarını analiz ettik ve aşağıdaki ilk on eğilimi belirledik.

Bunlar, 2020’de dikkat edilmesi gereken en önemli 10 beslenme trendi:

 1. Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Beslenme
 2. Vegan ve Bitki Bazlı Beslenme
 3. Kişiselleştirilmiş Beslenme ve Biyolojik Saldırı
 4. Beslenme Karmaşası
 5. Beslenme Eğitimi Yoluyla Önleme
 6. Alternatif Proteinler
 7. Her Boyutta Sağlık ve Dikkatli Beslenme
 8. Yoldayken Yemek Değiştirme ve Besinler
 9. Ketojenik Beslenme
 10. Şekersiz Beslenme

Şimdi daha yakından bakalım …

1. Sürdürülebilir ve çevre dostu beslenme

Uzmanlarımız, tüketicilerin gıda seçimlerini sürdürülebilirlik ve çevresel etki gibi kriterlere göre giderek daha fazla yaptığını gözlemliyor. Ayrıca tüketiciler, ideal olarak yerel ve sosyal işletmelerden çok az ambalajlı veya hiç ambalajsız gıda ürünleri satın almayı tercih ediyor. Ayrıca, bölgesel ve mevsimsel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri giderek daha fazla seçiyorlar ve hatta bazıları evde veya ortak alanlarda meyve ve sebze yetiştiriyor.

“Klinik ve spor beslenme alanında çalışıyorum. Her iki alanda da bitki bazlı, sürdürülebilir diyetlere olan ilgi artıyor.”

Dominik Machner – Spor, Sağlık ve Performans Bilimcisi, Ağrı Terapisti

“Sosyal medyada ve yaklaşık 22 bin takipçimiz arasında, çevre dostu ve adil tüketim neredeyse bir zorunluluktur.”

Jan Rein, Beslenme Bilimcisi, Etkileyici ve Blogger

2. Vegan ve Bitki Bazlı Beslenme

Beslenme uzmanları, ideal olarak çevresel olarak sürdürülebilir ambalajlarda paketlenen vegan hazır ürünlere artan taleple vegan ve bitki bazlı beslenmenin kitlesel pazara taşınacağını gözlemliyor. Vegan ve bitki bazlı diyetler, spor beslenmesi ve klinik beslenme alanlarına yayılacaktır.

“Son 10 yıldır klinik beslenme sektöründe çalışıyorum ve gözlemlediğim bir şey, vegan yüksek kaliteli takviyeler için artan talep.”

Katrin Meyer, Beslenme Bilimcisi ve Klinik Beslenme Uzmanı

3. Kişiselleştirilmiş Beslenme ve Biyolojik Saldırı

Alerjilerde, tahammülsüzlüklerde ve vücut performansını optimize etme arzusunda bir artış gözlemliyoruz: Bu nedenle tüketiciler, (dijital) sağlık izleyicileri, performans takviyeleri (“gelişmiş probiyotikler” gibi) veya teşhis kullanarak kişisel sağlık planlarını daha sık izlemeyi tercih ediyor testler (DNA, biyobelirteç, mikrobiyom, metabolom). Spor beslenmesinde, ketojenik diyet gibi özel diyetler uygulayarak daha az takviye tüketme ve performansı optimize etme eğilimi gözlemliyoruz. Yeni değil ama talep artacak.

“Vücudunuzun doğal ipuçlarını dinlemekten, spektrumun diğer tarafında DNA testleri veya bağırsak mikrobiyom analizi gibi teknolojileri kullanmaya kadar, bireysel olarak uyarlanmış beslenme konseptlerinin artan bir yelpazesini fark ettim. Tüm bu kişiselleştirilmiş yeme kavramları, yalnızca yemeyi daha eğlenceli ve zevkli hale getirmeyi vaat etmiyor, aynı zamanda bireysel sağlığı ve refahı iyileştirmeyi de hedefliyor.”

Dr. Antonie Post – Beslenme Bilimcisi ve Sağlık ve Beslenme Yazarı

4. Beslenme Karmaşası

Tüketicilerin, genellikle “doğru” beslenme hakkında çelişkili gerçeklerle birlikte, aşırı beslenme bilgisi yükü yaşadıklarını gözlemliyoruz. Milyonlarca blog ve sosyal medyadaki yanlış ve yanıltıcı beslenme bilgileri tüketicilerin kafasını karıştırıyor.

“Instagram’daki neredeyse 22 bin takipçimizden gelen günlük postalarda veya doğrudan mesajlarda, insanların günlük dilinde yazılmış daha bilimsel tabanlı içeriğin gerekliliğini gözlemliyoruz.”

Jan Rein, Beslenme Bilimcisi, Etkileyici ve Blogger

5. Beslenme Eğitimi Yoluyla Önleme

Özellikle sınırlı mali kaynaklar nedeniyle talebin sıklıkla karşılanmadığı kliniklerde diyetetik tedaviye talep artmaktadır. Dahası, tüketiciler, çocuklar için beslenme eğitimine yatırım yapmanın, sağlıklı alışkanlıkları erken yaşlardan itibaren teşvik etmek için güçlü bir araç olduğunun giderek daha fazla farkına varmaktadır. Uzmanlarımız, şirketlerde sağlık ve beslenme eğitiminin yalnızca fiziksel aktiviteye odaklanmaktan daha bütünsel bir yaklaşıma, beslenme ve farkındalık eşit derecede önemli konulara geçtiğini gözlemliyor.

“Sağlık sektöründe ve beslenme eğitiminde yaptığım çalışmalar sırasında sağlıklı beslenme için başarılı beslenme iletişiminin herkes için anlaşılması kolay ve iyi bir mizah duygusu sağlaması gerektiğini gözlemliyorum. Tarifler ve tavsiyelerin günlük hayata yakın ve uygulaması kolay olması gerekir.”

Kristin Vieler – Beslenme Bilimcisi, Halk Sağlığı ve e-Sağlık Uzmanı

“Ailelerle yaptığım çalışmalarda, anaokullarının ve okulların, çocukları için beslenme eğitimi ve sağlıklı öğünler için bir yer olmasını istediklerini gözlemliyorum.”

Dagmar – Cramm – Çok Satan Yazar ve Çocuk Beslenmesi Uzmanı

6. Alternatif Proteinler

Tüketiciler, özellikle peynir, sosis ve etin yerini alan uygun bitki bazlı yiyecekler olmak üzere alternatif proteinler arıyor. Ancak uzman panelimize göre, bu ürünler ancak doğal olmaları, koruyucuları düşük ve temiz ve net bir içerik listesine sahip olmaları durumunda başarılı olacaktır. Dahası, et hücrelerini büyütmek için artık fetal sığır serumu gerekmediğinde (tabii ki rekabetçi bir fiyat dışında) temiz etin kabulü artacaktır.

7. Her Boyutta Sağlık ve Dikkatli Beslenme

Son on yıllar kalori sayma, diyet ve yo-yo etkisiyle karakterize edilirken, uzman panelimiz günümüzde daha az yiyecek yasağı ve daha eğlenceli ve rahat bir beslenme yaklaşımı gözlemliyor: Her boyutta sağlık (HBS) ve dikkatli yeme buradaki önemli moda sözcüklerden ikisi. HAES, her ölçekten insanın kendilerine bakmak için şefkatli yollar bulmasına yardımcı olur ve “yağ kabulü ve vücut pozitifliği hareketinin” bir sonucudur (Baeza Scagliusi, F. (2018): Her boyutta sağlığın etkileri® müdahalelerin sağlıkla ilgili aşırı kilolu ve obezite hastalarının sonuçları: sistematik bir inceleme Obezite İncelemeleri). Dikkatli yemek bir kavram olarak, an be an yargılamadan yemeğimize aktif bir şekilde dikkat etmeyi ifade eder. Her iki yaklaşım da bireyin kendisine ve sezgisine odaklanır ve bu da sürdürülebilir, olumlu bir zihniyete yol açar: Bir kişi için kahvaltı yapmak günün en önemli öğünü olabilirken, bir başkası için kahvaltı önemli değildir. Özetle: daha az zorlama ve daha fazla zevk.

“Kanıtlar, diyet kısıtlaması, egzersiz ve davranış değişikliği yoluyla kilo verme müdahalelerinin çoğunlukla başarısız olduğunu göstermiştir. Her boyuttaki harekette sağlık giderek daha popüler hale geliyor ve Almanya’da daha fazla sağlık ve esenlik için bu ağırlık nötr yaklaşımı teşvik etmeyi misyonum haline getirdim.”

Dr. Antonie Post – Beslenme Bilimcisi ve Sağlık ve Beslenme Yazarı

8. Yoldayken Yemek Değiştirme ve Besinler

Geleneksel yemek alışkanlıkları giderek değişti: Modern ailelerde, her iki ebeveyn de çalışıyor ve bu da anaokulunda ve okullarda çocukların tam zamanlı bakımına yol açıyor. Birkaç on yıl önce ailelerdeki en önemli öğün öğle yemeğiydi – bugün akşam yemeğidir. Bu nedenle çalışanlar, uzun çalışma günlerinde onları destekleyen öğün yerine geçen yiyecekleri ve “hareket halindeyken besinleri” giderek daha fazla aramaktadır. Buna ek olarak, besin açısından zengin sağlıklı bir diyet uygulayabilmek istiyorlar. “Hareket halindeyken besinler”, vücudun performansını artıran doğal içeriklere dayalı yiyecekler veya takviyeler sağlayan çözümleri içerir. Özel diyetetik konsültasyonlarda, müşterilerin yoğun yaşamlarına entegre edebilecekleri besleyici öğünlerin yerine yenilerini talep ettiklerini gözlemliyoruz.

9. Ketojenik Beslenme

Ketojenik diyetler daha geniş bir tüketici yelpazesi tarafından kullanılacaktır. Sporcular gibi nüfus grupları için, takviye alımını azaltma ve bunun yerine belirli diyetleri uygulama eğilimi vardır. Bunlardan biri olan ketojenik diyet, vücudu enerji üretmek için karbonhidrat yerine yağ yakmaya zorlayan yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı ancak normal proteinli (enerji alımının% 20’si) bir diyettir. 1920’lerde pediatrik epilepsinin tedavisi için “klasik” terapötik ketojenik diyet geliştirilmiştir. Bugün, Multipl Skleroz, Alzheimer ve Akne’den muzdarip hastalarda diğerlerinin yanı sıra (Keto Kompass, Ulrike Gonder) faydaları araştırılmaktadır.

“Spor, beslenme ve vücut geliştirmede ketojenik bir diyet faydalı sonuç vermiştir. Şimdi gördüğümüz şey, amatör sporcuların antrenman planında ketojenik bir diyet uygulamak için bu konuda daha fazla bilgi talep ettiği.”

Dr. Christina Steinbach, Spor Beslenme Bilimcisi ve B2B Satış Uzmanı

10. Şekersiz Beslenme

Ebeveynler, şeker oranı yüksek ürünlerin yan etkileri konusunda oldukça bilgilidir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları sağlama arzusundan dolayı, şeker karşıtı hareket devam edecek ve – uzman panelimize göre – ebeveynleri ve çocukları şeker, şeker ikameleri ve tatlandırıcılar hakkında eğiten kanıta dayalı kampanyalar eşlik edecek.

“Ailelerle yaptığım çalışmalarda çocuklara sağlıklı yemekler sunma arzusunu gözlemliyorum. Birçok ebeveyn, farklı ürünlerdeki şeker miktarını ve etkilerini anlamak için desteğe ihtiyaç duyar.”

Sarah Schocke – Beslenme Bilimcisi ve Aile Beslenme Uzmanı

Top 10 Nutrition Trends in 2020 başlıklı yazıdan tercüme edilmiştir.

Originally posted 2020-10-20 05:43:48.

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email