doğru bilginin adresiKahvaltı

Mutlaka Sakınmanız Gereken 50 Kahvaltı Hatası

İçindekiler

Bütün klişeler doğru değildir, ama “kahvaltı günün en önemli öğünüdür” kesinlikle doğru! Güne sağlıklı bir yemekle başlamak, metabolizmanızı hızlandırır ve gün boyunca sağlıklı bir beslenme düzenine devam etmenizi sağlar. (Kaçımız kahvaltıyı sadece işe yetişebilmek için açlıktan ölme pahasına atlamadık ki?)

Elbette, mutfaktaki diğer her şeyde olduğu gibi, kahvaltı yaparken pek çok şey ters gidebilir ve hiç kimse omletini tavaya yapıştırarak veya yumurtalarını fazla pişirerek güne yanlış bir başlangıç yapmak istemez. Aşağıda 50 yaygın kahvaltı hatası ve her birinin nasıl düzeltileceğini göreceğiz:

Hata: Yumurtalarınızı aşırı pişirmek

Coop Detroit’in şefi ve sahibi Max Hardy, insanların kahvaltıyı mahvetmesinin en yaygın yollarından birinin yumurtalarını, özellikle çırpılmış yumurtalarını fazla pişirmek olduğunu söylüyor. Hardy, “İnsanlar yumurtaları karıştırmanın uzun bir süreç olduğunu düşünüyor ancak bunun 30 saniyelik bir görev olduğunu anlamıyorlar” diyor.

Nasıl düzeltilir? Hardy’nin tavsiyesi, sıcak bir tavayla başlamak ve tüm mizenizi hazır bulundurmaktır. Biraz tereyağı uzatın, yumurtalarınız önceden çırpılmış ve lastik bir spatula. “Yumurtalarınızı sıcak bir tavaya koyun ve yavaşça karıştırın, oda sıcaklığında tereyağı ekleyin” diyor. “Bir tutam tuzu, beyaz biber ve en sevdiğiniz peynirden birazla bitirin.”

Hata: Tüm yumurtalarınızı aynı kapta kırmak

Aşçılık Eğitimi Enstitüsü şefi Palak Patel, tüm yumurtaları aynı kasede kırmanın, bozulmuş yumurta ve başıboş kabukların karışımına neden olabileceğini söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Patel, “Her seferinde bir yumurtayı kırmak için daha küçük bir kase kullanın” diyor. Bu şekilde başıboş kabukları yakalayabilir ve bozulmuş yumurtalardan kurtulabilirsiniz.

Hata: Ocakta pastırma pişirmek

Patel, ocakta pastırma pişirmenin sobanın her tarafına yağ sıçramasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Nasıl düzeltilir? Patel, fırında pişirmeyi öneriyor. Altında bir yağlı kağıt olacak şekilde fırın rafına yerleştirin ve 200 derecede pişirin.

Hata: Krep hamurunu aşırı karıştırmak

Patel, “Gözleme hamurunun unu var ve aşırı karıştırılması glütenin harekete geçmesine neden olabilir” diyor. Bu sert kreplerle sonuçlanır.

Nasıl düzeltilir? Patel tavsiye ediyor: Kabarık krepler için hamuru malzemeler birleşene kadar karıştırın. Mayalama eklerken, hamuru pişirmeden önce sadece beş dakika dinlendirin.

Hata: Akçaağaç şurubu yerine glikoz şurubu kullanmak

Patel, yapay içerikler ve aromalar içeren glikoz şuruplarından kaçınmanızı önerir. Bunlar, aynı zamanda kanserojendir.

Nasıl düzeltilir? Bunun yerine saf akçaağaç şurubu kullanın. Patel, “İkisi arasında bir karşılaştırma yok” diyor.

Hata: Kızarmış patatese çok fazla yağ koymak

Patel, “Daha çıtır patatesler için çok fazla yağ eklemek yaygın bir durumdur, ancak çok fazla yağ onları ıslak kılar” diyor.

Bunu nasıl düzeltebilirim? Kızartmalık patates kullanmak ve bunları iyice kurulamak en doğru çözümdür.

Dondurulmuş patates kullanıyorsanız, tavayı fazla doldurmadığınızdan emin olun çünkü bunu yapmak ekstra nem yaratabilir.

OmletHata: Tavaya yapışan omlet yapmak

Patel, uygun şekilde terbiye edilmiş karbon çeliği veya yapışmaz tava kullanmamak, omletin tavaya yapışmasına ve bunun yerine bir karıştırmaya neden olacağını söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Patel, “Tavada yağ veya tereyağı ile başlayın, ardından yumurta karışımını dökün ve yumurtaları tavada hareket ettirmek için bir spatula kullanın” diyor. Yumurtalar çırpmaya benzeyen bir şekil oluşturduğunda, tavayı eğin ve spatulayı kullanarak fazla sıvının etrafında hareket ettirin, böylece yemek pişirilebilir. Ardından omleti, omletin kalınlığına ve doluluğuna göre bir veya iki kez yavaşça kendi üzerine katlayın.

Hata: Isıyı düzgün kullanmamak

Conagra Brands’ın geliştirme şefi Rebekah Ziesmer, yaygın bir hatanın ısıyı doğru kullanmamak olduğunu söylüyor. Krep ve kızarmış ekmek yaparken ısıyı çok yükseğe koymayın, diyor.

Nasıl düzeltilir? Ziesmer, ızgarayı önceden ısıtın, her parti arasında spreyle yağ püskürtün ve kolay çevirme için bir tarafı iyice pişene kadar bekleyin. “Hem tava hem de yağ, yağı emmek yerine kızartması için yiyecekleri eklemeden önce ısıtılmalıdır” diyor.

Hata: Krep yapmak için kepçe kullanmak

Blue Apron’da aşçılıktan sorumlu başkan yardımcısı John Adler, krep yaparken kepçe kullanmayın, diyor. Yandan aşağı damlamalara ve sulu hamurla kaplanmış ölçüm kaplarına neden olabilir.

Nasıl düzeltilir? Bunun yerine bir sıkma şişesi kullanın. Adler, “Yönetimi kolay, bakımı kolay ve çocuklarınızı ocağa götürmenin harika (ve güvenli) bir yolu” diyor Adler.

Hata: Çırpılmış yumurtalarınıza süt koymak

Adler, omletinize süt koymanın, yumurtaların akmasına ve düzensiz pişmesine neden olan yaygın bir hata olduğunu söylüyor.

Nasıl düzeltilir? “Yumurtalarınızı tuzla iyice çırpın ve ardından tavaya eklemeden hemen önce kaseye birkaç parça soğuk tereyağı ekleyin” diyor Adler. Yumuşak veya daha sert bir karıştırmayı sevseniz de, soğuk tereyağı pişirmeyi biraz yavaşlatır ve yumurtaları ekstra kremsi hale getirir. Süslü olmak istiyorsanız, Adler en sonunda bir çay kaşığı fraiche veya ekşi krema eklemenizi önerir.

Hata: Geniş bir gruba yumurta servis etmek

Büyük hanelerde aşçıların dikkatine: Çırpılmış yumurtaları sıcak tutmaya veya 15 mükemmel bireysel omlet yapmaya çalışırsanız aklınızı kaybedersiniz, diye uyarıyor Adler.

Nasıl düzeltilir? “Bunun yerine frittata yap” diyor. “Başa çıkmak çok daha kolay.” Bir frittata en iyi oda sıcaklığında yenir ve bir gün önce bile yapılabilir.

Hata: Sosisleri çiğden pişirmek

Adler, bir tavada çiğ kahvaltılık sosis pişirmenin hem zor hem de dağınık olduğunu söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Adler, sosisleri pişene kadar kaynatmanızı ve ardından bir tavada sadece bir dakika, yani güzelce çıtır hale gelinceye kadarkızartmanızı öneriyor.

Kahvaltı TostHata: Fransız tostu için yanlış ekmeği kullanmak

The Takeout’ta şef ve yazar olan Allison Robicelli, Fransız usulü tost yapmaya gelince, tüm ekmeğin eşit yaratılmadığını söylüyor. İnce kesilmiş bir ekmek kullanmak, ezici Fransız tostuna neden olabilir.

Nasıl düzeltilir? Robicelli, “Fransız tostunun gerçekten muhallebiye batırılacak kadar güçlü kalın kesilmiş ekmeğe ihtiyacı var ve her zaman kısmen kurutulmalıdır” diyor. Yalnızca beyaz ekmeği dilimlediyseniz, birkaç dilim kızartmanızı, üst üste dizmenizi ve ardından birbirine yapışmalarına yardımcı olmak için biraz krem ​​peynir, fıstık ezmesi veya aralarına reçel sürmenizi önerir.

Hata: Gözleme hamurunun oturmasına izin vermemek

Robicelli, pankek hamurunun oturmasına izin vermezseniz, ununun su ile süt ve yumurtalardaki tüm nemi emmeyeceğini ve bu da krepleri kabarık yapan şeyin bu olduğunu söylüyor.

Nasıl düzeltilir? En iyi sonuçlar için Robicelli, hamurunuzu bir gece önce hazırlamanızı ve ardından buzdolabında bekletmenizi önerir. “Önce oda sıcaklığına gelmesi konusunda endişelenmeyin” diyor. “Doğrudan buzdolabından tavaya atabilirsiniz.”

Hata: Krep yaparken kepçe kullanmamak

Robicelli, “Bir ölçü kabıyla hamur dökmek veya daha kötüsü kaşık kullanmak her zaman büyük bir karışıklık yaratır ve size tutarsız krepler verir” diyor.

Nasıl düzeltilir? Robicelli, bir çevrimiçi restoran malzemeleri mağazasına gidin ve birkaç “tabak” satın alın. Bulaşıkçılar, restoran dışı insanların dondurma kepçeleri olarak adlandırabileceği şeydir. “Bizde bunlar kurabiye hamuru, bisküvi, garnitür ve evet, krep gibi mükemmel porsiyonlar yapmak için kullanılıyor” diyor.

Hata: Sağlıksız hazır paketlenmiş yiyecekler yemek

The Forked Spoon’un baş şefi, tarif yaratıcısı, fotoğrafçısı ve yazarı Jessica Randhawa, önceden paketlenmiş yiyecekler yemenin asla ideal olmadığını, ancak özellikle kahvaltı saatinde sağlıksız olduğunu söylüyor. Yüksek miktarda şeker ve tuz içerirler ve liften yoksundurlar.

Nasıl düzeltilir? Sabahları sürekli aceleniz varsa, bir gece önce hazırlayabileceğiniz bazı hızlı ve kolay kahvaltı tariflerini öğrenin ve sağlıklı kahvaltılık yiyecekleri elinizin altında bulundurun.

Hata: Kahvaltıda protein yememek

Randhawa, başka bir yaygın hatanın protein içermeyen bir kahvaltı yapmak olduğunu ve bunun da günün ilerleyen saatlerinde daha büyük bir iştahla sonuçlanabileceğini söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Randhawa, kahvaltınıza fındık, fındık ezmesi, yumurta, şekersiz yoğurt ve süzme peynir eklemenizi önerir.

Hata: Yeterince doymamış yağ yememek

Randhawa, doymamış yağları günün erken saatlerinde yemenin de önemli olduğunu söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Randhawa, tahıllara veya yulaf ezmesine tohum ve fındık serpmeyi, şekersiz yoğurt yemeyi veya kahvaltıda fıstık ezmesi veya badem ezmesi gibi fındık ezmelerini denemeyi önerir.

Hata: Kahvaltı yemeğinin “geleneksel” kahvaltı yemeği olması gerektiğini düşünmek

Aşçı, beslenme koçu ve en çok satan yemek kitabı yazarı Sarah Adler, kahvaltılık yiyeceklerin yumurta, kızarmış ekmek ve tahıl gibi “geleneksel” yemekler olması gerekmediğini söylüyor. Aslında, biraz karıştırmak iyi bir şey olabilir.

Nasıl düzeltilir? Adler, sebzeli veya mercimek çorbaları, somon füme, fasulye salataları ve ton balığı veya tavuk salataları gibi daha lezzetli (ve tıpkı doyurucu) seçeneklerin harika seçenekler olduğunu söylüyor. Bir bonusun bu yiyeceklerin “sizi daha uzun süre tok tutması ve bazı klasik şekerli seçeneklere kıyasla [kıyasla] çok daha besleyici yoğunluklu olmaları” olduğunu belirtiyor.

Hata: Aç olmasanız bile hemen kahvaltı yapmak

Hepimiz bunun günün en önemli öğünü olduğunu biliyoruz, ancak Adler, aç uyanmazsanız hemen kahvaltı yapmaya gerek olmadığını söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Aç uyanmazsanız, Adler güne büyük bir bardak su ile başlamanızı ve ardından kahvenizi içmenizi önerir (eğer kahve içiciyseniz). Daha sonra kendinize danışın ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayın.

Hata: Tek tip yemek

Blau + Associates’in kurucusu ve CEO’su ve Las Vegas’taki Honey Salt’ın sahibi Şef Elizabeth Blau, kendimizi tatlı veya tuzlu kahvaltı yiyecekleriyle sınırlamanın gereksiz olduğunu söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Blau, “Tatlı ve tuzlu olun” diyor. Ya kendin pişir ya da yerel fırından kekler, çörekler veya kruvasanlar al. “Heyecan verici bir başlangıç ​​veya tatlı bir bitiş olarak ikiye katlanan bu ikramlar mutlak bir zorunluluktur” diyor.

Hata: Kahvenizi zevkinize göre öğütmemek

Florida, West Palm Beach şehir merkezindeki bir İsveç kahve dükkanı ve kafesi olan Johan’s Joe’dan Laura Olsson, bazı insanların kahve demlemeden önce kahve çekirdeklerini evde öğüttüğünü söylüyor. Bununla birlikte, zevkinize göre doğru öğütme stratejisini bulmadan önce biraz deneme yapmanız gerekebilir. Örneğin, kahve çekirdeklerini daha ince öğütmek, daha güçlü bir lezzet çıkarır, ancak aynı zamanda acı bir tat da verebilir.

Nasıl düzeltilir? Olsson, “Mükemmel öğütmeyi bulmak zaman alır” diyor. “Sizin için mükemmel tadı bulana kadar onunla oynayın.”

KahveHata: Kahve çekirdeklerinizi yanlış yerde saklamak

Olsson, kahve çekirdeklerinizi çekirdekleri oksijene maruz bırakmayan bir yerde saklamanın önemli olduğunu söylüyor. Yaygın bir hata, kahve çekirdeklerini buzdolabında veya dondurucuda saklamaktır.

Nasıl düzeltilir? Olsson, “Kahve çekirdeklerinizi serin ve kuru bir yerde ve orijinal ambalajında ​​saklayın” diyor. Buzdolaplarının ve dondurucuların çantalarda çok fazla nem oluşturduğunu, bu nedenle fasulyelerin iki yerde de istiflenmemesi gerektiğini açıklıyor.

Olsson, “Her gün kahve içiyorsanız, kahveyi her gün buzdolabına veya buzdolabına girip çıkarsanız, sıcaklığı çok fazla değiştirir ve ekstra nem oluşturur” diyor. Bunun yerine, çekirdekleri hava geçirmez bir kapta veya (açıldıktan sonra) bir klipsle orijinal ambalajında ​​saklayın ve ardından bir buzdolabı poşetine koyun.

Hata: Meyveli smoothie veya meyve suyu içmek

Ünlü bir şef ve Ayurveda yemek koçu olan Mariko Amekodommo, sabah meyveli smoothie veya bir bardak meyve suyunun sandığınız kadar sağlıklı olmadığını söylüyor. “Meyve veya sebzeleri ‘içtiğinizde, tükürük üretilmez ve smoothie sindirilemez” diyor. “Bu, meyvelerin fermente olmasına (alkol gibi) yol açar ve ani şişkinliğe ve rahatsızlığa neden olabilir.”

Nasıl düzeltilir? Kahvaltınızın gerçekten çiğnediğiniz meyve ve sebzeleri içerdiğinden emin olun çünkü tükürük, onları düzgün bir şekilde parçalayacak enzimleri içerir. Ayrıca, smoothie’ler genellikle şeker bakımından çok yüksektir, bu da güne başlamanın en iyi yolu değildir.

Hata: Meyveyi yemeden önce yıkamamak

İster bir portakal sıkın, ister yoğurdunuza taze meyveler ekleyin, herhangi bir bakteriden kurtulmak için yemeden önce meyveyi suyla yıkamak isteyeceksiniz.

Nasıl düzeltilir? Tüm ürünlerinizi hızlıca sudan geçirin!

Hata: Dengeli bir kahvaltı yapmamak

Maple Canada ile ortaklık kuran şef Hugh Acheson, yaygın bir hatanın en kolay olanı kapmak veya kahvaltıyı tamamen atlamak olduğunu söylüyor. Acheson, “‘Kahvaltı günün en önemli öğünüdür’ bir sebepten dolayı bir klişedir. Vücudunuzu ve beyninizi besleyen dengeli bir kahvaltı yapmak önemlidir,” diyor.

Nasıl düzeltilir? Kahvaltınızın hem protein hem de karbonhidrat içerdiğinden emin olun. Esas olarak karbonhidratlardan yapılan saf akçaağaç şurubu, kahvaltınıza karbonhidrat eklemenin kolay bir yoludur. Acheson, yoğurdun üzerine serpmenizi veya yulaf ezmesine eklemenizi önerir.

Hata: Önceden hazırlanmamak

Kahvaltıyı atlamanın yaygın bir nedeni rahatlıktır. İşe veya egzersiz yapmaya başlamak için acele ediyorsanız, kendinize sağlıklı bir yemek hazırlayacak zamanınız olmayabilir.

Nasıl düzeltilir? Acheson, “Smoothies ve parfe, bir gece önceden hazırlayıp işe giderken yanınızda götürebileceğiniz kolay kahvaltılardır” diyor. Kanada’dan Maple’dan Muzlu Ekmek Smoothie’yi tavsiye ediyor. İşte nasıl yapılacağı:

Malzemeler

  • 2 adet muz, soyulmuş ve parçalara ayrılmış
  • 1 su bardağı badem sütü
  • 1/2 su bardağı sade yoğurt
  • 1/4 su bardağı yulaf ezmesi
  • 2 yemek kaşığı saf akçaağaç şurubu
  • 1 çay kaşığı vanilya özü
  • 1/8 çay kaşığı öğütülmüş tarçın
  • 1/2 bardak buz

Hazırlanışı

  1. Muz, badem sütü, yoğurt, yulaf, akçaağaç şurubu, vanilya ve tarçını bir blenderde karıştırın ve pürüzsüz olana kadar püre haline getirin.
  2. Pürüzsüz olana kadar buz ekleyin ve püre haline getirin.

Hata: Yumurtaları doğru şekilde haşlamamak

RealGood Farm Box’tan Şef Cary Taylor, yumurtaları haşlarken yapılan yaygın bir hatanın onları önce ince gözlü süzgece ayırmak olmadığını söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Taylor, yumurtaları bir süzgeç halinde kırarak beyazın ince, sulu kısmından kurtulduğunu ve yumurta sarısını çevreleyen iyi kısımdan başka hiçbir şey bırakmadığını açıklıyor.

“Bundan sonra, sıcaklığı kontrol ettiğinizden emin olun ve – ister inanın ister inanmayın – bu işin kolay kısmı!” Taylor diyor. “Bir tencerede suyu kaynatın ve sonra kapatın. Bu, süzülen yumurtaları birer birer yavaşça almak için mükemmel bir sıcaklık olacaktır.”

Hata: Kalın pastırma almamak

Colorado, Boulder’daki Flagstaff House Restaurant’ın yönetici şefi ve ortağı Chris Royster, her zaman daha ince emsallerinden daha iyi pişirecek kalın kesilmiş pastırma satın alacağını söylüyor.

Nasıl düzeltilir? Kalın kesilmiş pastırma için savurganlık yapın! “Bu şekilde, dışarısı o kadar gevrek olur ve içi güzel, çiğnenmiş, etli olur.”

YumurtaHata: Yumurtaları kartonlarından çıkarmak

Yaygın bir hata, yumurtaları kartonlarından çıkararak saklamaktır. Yumurtalarınızı yerel bir çiftlikten alıyor olsanız bile, yine de bir yumurta kartonunda saklanmaları gerekir.

Nasıl düzeltilir? Ne olursa olsun bir yumurta kartonu kullanın! “Yumurtalar aslında diğer gıdalardaki kokuları kabukları yoluyla emebilirler. Dolayısıyla, onları bir yumurta kartonunda saklamıyorsanız, onları deniz ürünleri gibi güçlü kokulu gıdalardan uzak tutmak isteyeceksiniz.”

Hata: Baharatı ihmal etmek

Yumurta ve pastırma baharatlarla daha iyi yapılır. O kadar parayı kalın kesilmiş pastırmaya harcadınız – baharatlandırsanız iyi olur!

Nasıl düzeltilir? Kişniş ve kırmızı biber gibi baharatlar pastırma ve yumurta için harikadır veya şekerlenmiş pastırma yapmak için esmer şeker kullanabilirsiniz.

Hata: Kinoayı durulamamak

Sabah yemeğinizde kinoayı yulaf yerine kullanmak, gününüze biraz protein eklemenin harika bir yoludur. Ancak kinoayı pişirmeden önce herhangi bir bakteri içermediğinden emin olmak için her zaman durulamalısınız.

Nasıl düzeltilir? Kinoanızı hızlıca yıkamak için süzgeç ve akan su kullanın. (Aynısı pirinç için de geçerlidir!)

Hata: Yemeğinize sebze eklememek

Evet, kahvaltıda meyve daha gelenekseldir. Peki, güne besin açısından zengin bir öğünle hızlı bir başlangıç ​​yapma şansını gerçekten mahrum etmek istiyor musunuz? Kahvaltınıza sebze eklemenin, onları yumurta karıştırmaktan garnitür olarak kavurmanın tadını çıkarmaya kadar birçok lezzetli yolu vardır.

Nasıl düzeltilir? Yaratıcı olun ve kahvaltı tabağınızı biraz daha rahat hale getirmenin yollarını bulun. Vücudunuz size teşekkür edecek!

Hata: Granola düşünmek her zaman sağlıklıdır

Granola bir “sağlık halesi” olabilir, ancak bu sizin için her zaman iyi olduğu anlamına gelmez. Mağazadan satın alınan birçok sürüm ilave şekerle yüklenir.

Hata: Kavanozda yulafı çok önceden hazırlamak

Kavanozda yulafı dört gün önceden hazırlamak güvenlidir, ancak onları buzdolabında bundan daha uzun süre bırakmamalısınız.

Nasıl düzeltilir? Bir sebepten dolayı kavanozda yulaf olarak adlandırılırlar – onları yemeyi planladığınız hafta sonu değil, bir önceki gece yapın.

Hata: Yeterli hazırlığı yapmamak

Söylediğimiz gibi, sağlıklı bir kahvaltı yapmamak söz konusu olduğunda zaman çok büyük bir faktördür. Ancak yemeğinizi önceden hazırlayarak işleri kolaylaştırabilirsiniz!

Nasıl düzeltilir? Çırpılmış yumurta için biraz taze sebze doğrayın, gece boyunca yulaf toplayın veya donmuş yulaf ezmesi bardağı yapın. Sabahları bir daha asla zamanınız olmayacak!

Hata: Yumurtaları pişirmeden önce baharatlayın

Evet, çırpılmış yumurtalarınızı baharatlamak isteyeceksiniz. Ancak pişmeden önce tuz eklemeyin! Hudson daha önce “Pişirme işleminden önce tuz eklemek yumurtaları parçalayacak ve sulu bir omlete neden olacaktır” demişti.

Nasıl düzeltilir? Çırpılmış yumurtalarınıza piştikten sonra tuz ve karabiber ekleyin.

Hata: Protein eklenmemiş yulaf ezmesi yemek

Evet, yulaf ezmesi güne başlamanın sağlıklı bir yolu olabilir. Ancak, protein veya yağ eklemezseniz, karbonhidrat ağırlıklı bir yemek olabilir.

Nasıl düzeltilir? Gerekli tüm makro besinleri aldığınızdan emin olmak için yulaf ezmenize protein veya fıstık ezmesi eklemeyi deneyin.

Hata: Yanlış sıcaklıkta krep pişirmek

Krep (pankek) yaparken kalburunuzu çok yükseğe veya çok aşağıya koymak istemezsiniz. Isı çok yüksekse, kreplerinizin dışı yanacak ve içi hala çiğ olacaktır.

Nasıl düzeltilir? Krep yaparken orta ateşi tercih edin.

Hata: Sucuğun yağını atmak

Kabak ve kuşkonmaz gibi sebzeler, sucuğun yağında daha lezzetli olur! Sabah tabağınıza biraz yeşil eklemenin lezzetli bir yolu.

Nasıl düzeltilir? Sebze ve yumurtaları pişirmek için sucuğun yağını kullanın veya daha sonraki bir tarifte kullanmak için buzdolabında saklayın.

Hata: Torbalı rendelenmiş peynir kullanmak

Elbette, önceden rendelenmiş peynir uygundur. Ama peynir rendesinden çıkıp omlet veya kahvaltılık güveç için kendi rendelenmiş peynirinizi hazırlayacak vaktiniz varsa, sonuç daha iyi olacaktır, söz veriyoruz.

Nasıl düzeltilir? Bir blok peynir alın ve parçalayın.

Hata: Tavayı aşırı doldurmak

Pastırma gibi bir şey pişirirken, dilimleri çevirmek ve her şeyin eşit şekilde pişirilmesi için küçük bir yer olmasını istersiniz.

Nasıl düzeltilir? Bu, kahvaltı yapma işleminizin biraz daha uzun süreceği anlamına gelse bile, pişirme tencerenizi doldurmayın.

Hata: Tuzlu yulaf ezmesini düşünmemek

Elbette, yulafınızı çilek ve fıstık ezmesi ile doldurabilirsiniz. Ama tuzlu yulaf ezmesi de bir şey ve aynı derecede lezzetli.

Nasıl düzeltilir? Yulaf ezmenize sebze ve hatta sosis eklemeyi ve üzerine kızarmış yumurta eklemeyi deneyin.

AvokadoHata: Sadece avokadolu tost yemek

Avokado tostu, özellikle kızarmış yumurta ile doldurulduğunda lezzetlidir. Ancak kızarmış ekmeğin tadını çıkarmanın başka birçok yolu var!

Nasıl düzeltilir? Avodako ve tost içeren başka tarifler deneyebilir, tostunuzu başka malzemelerle çeşitlendirebilirsiniz.

Hata: Çırpılmış yumurta yapmak için metal aletler kullanmak

Yapışmaz bir tavada yemek yapıyorsanız, plastik veya kauçuk pişirme aletleri kullanmalısınız. Metal tavayı çizecek ve yumurtaların yapışmasını engellemek için de en etkili yöntem olmayacaktır.

Nasıl düzeltilir? Silikon bir spatula kullanmak, yumurtaları tavadan kolaylıkla sıyırmanıza yardımcı olur.

Hata: Sıçrama perdesi kullanmamak

Evet, fırında pişirdiğinizde sucuğun daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Ancak yine de set üstü ocakta sucuk yapmayı tercih ediyorsanız, bir sıçrama perdesi almalısınız. İsteyeceğiniz son şey, sabah yemeğinizi hazırlarken sıcak yağ ile yanmaktır.

Nasıl düzeltilir? Sıçrama perdesi ucuzdur ve sizi güvende (ve mutfağınızı temiz) tutar.

Hata: Etin oda sıcaklığına gelmesine izin vermemek

İster biraz sucuk kızartıyor, ister biftek ve yumurtadan oluşan doyurucu bir kahvaltı hazırlıyor olun, etin tavaya çarpmadan önce oda sıcaklığına gelmesini isteyeceksiniz.

Nasıl düzeltilir? Pişirmeden önce etinizi buzdolabının dışında yaklaşık 15 dakika dinlendirin.

Hata: Taze yumurta kullanmamak

Yumurta pişirmek, taze yumurtalarla çok daha kolaydır! Suda yüzen yumurta akı dizilerini alma olasılığınız daha düşük olacaktır.

Nasıl düzeltilir? Yumurtalarınızın taze olduğundan emin olmak için yüzdürme testini deneyin. Yumurtalarınızı bir kase suya koyun – dibe batanlar en tazeleridir.

Hata: Sucuğu yağda pişirmemek

Sucuk, pişerken o lezzetli yağı salıverir, ancak bu onu doğrudan tavaya atmanız gerektiği anlamına gelmez.

Nasıl düzeltilir? Biraz yağ, sucuğun tavaya yapışmasını engellemede işe yarar.

Kaynak: 50 Ways You’re Ruining Breakfast & Don’t Know It başlıklı yazıdan tercüme ettim. Yazıyı çevirirken, domuz eti ve içeren ürünler kullanmadığımız için bazı değişiklikler yaptım. İyi okumalar ve afiyet olsun. 🙂

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email