Nasıl Özgüvenli Olunur: Kendine Güvenmenin Kolay Yolları 2024

Nasıl özgüvenli olunur sorusu, günümüz dünyasında özgüven sorunu yaşayan insanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Sadece bazı temel prensipleri uygulayarak dahi başarabileceğiniz özgüvenli olmak hali, hayata bakışınızı ve duruşunuzu da değiştirecektir.

Bu yazımızda, size özgüvenli nasıl olunur kısa ama çok temel püf noktaları ile göstereceğiz ve toplum içinde ayaklarınız yere daha sağlam basar hale gelmenize yardımcı olacağız. Dilerseniz, altın vuruşlara bir göz atalım;

Nasıl Özgüvenli Olunur?

Özgüvenli olmak için aşağıdaki yöntemleri mutlaka denemelisiniz:

 1. Kendiniz olun.
 2. Taviz vermeyin.
 3. Kendi isteklerinizi önceleyin.
 4. Kimsenin sizi kullanmasına izin vermeyin.
 5. Görünüşünüzü beğenin ve iyileştirin.
 6. Negatif ve kıskanç insanları hayatınızdan çıkarın.
 7. Spor yapın ve sağlıklı beslenin.
 8. Pozitif düşünün ve olumlama yapın.
 9. Size katkı sağlayabilecek kişilerle arkadaş olun.

Kendiniz olun

İş çok basit, nasıl davranmak istiyorsanız öyle yapın ki bağımsızlığınızı ortaya koyabilesiniz. Topluluk içinde dışlanmamak adına kendinizi ve fikirlerinizi baskılamayın.

Taviz vermeyin

Kararınızın arkasında duran bir imaj çizdiğinizde sizin özgür ve emin olan bir kişi olduğunuz anlaşılır ve bunun için de net bir tavır sergilemeniz gerekir. Nasıl özgüvenli olunur? diyorsanız kendinizi önemseyerek bunun olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Kendi isteklerinizi önceleyin

Sizden bir tane daha olmadığı için anı yaşamaya özen gösterip hiç kimsenin himayesi altında kalmayın. Çünkü genelde insanlar çıkarlarına göre hareket ederler ve kafanıza taktığınız kadar sizin ihtiyaçlarınızı düşünmeyeceklerdir.

Kimsenin sizi kullanmasına izin vermeyin

Birisi sizden bir şey talep ettiği zaman hemen yapmayı kabul etmek yerine bir durup düşünün ve karşı tarafın bundan ne faydası olabileceğini iyi hesaplayın. Tek taraflı bir yardımlaşma kendi kul hakkınıza girmekten başka bir şey değildir uyanık olun.

Görünüşünüzü beğenin ve iyileştirin

Görüntünüzü başkaları üzerinden değerlendirmek yerine kıyas yapmadan sevmeye ve dikkat etmeye çalışın. Mükemmel diye bir kavram yoktur sadece farklılıkların güzelliği vardır. Olaylara ve vücut konusuna da böyle baktığınız zaman beden algınız iyileşecek ve nasıl özgüvenli olunur? diye kendinize artık sormayacaksınız.

Özgüvenli Olma Tüyoları
Özgüvenli olmanın yollarından biri de, dış görünüşüzü beğenmektir.

Negatif ve kıskanç insanları hayatınızdan çıkarın

Dost gibi görünüp içten içe size haset eden ve çekemeyen insanlar, her şeyi kendi biliyormuşçasına konuşanlar ve sizi yönetmeye çalışanlar var ise oradan koşarak uzaklaşın. Ruh sağlığınız kalabalık ama içi boş arkadaş gruplarından daha değerli bunu unutmayın.

Spor yapın ve sağlıklı beslenin

Kafanızın rahat olması ve kendinizden emin bir duruş için hem bedeninize iyi bakmanız hem de mental düzeninizi iyi korumanız gerekir. Günlük 45 dk’lık yürüyüşler yaparak ve şekersiz gıdalar tercih ederek zinde olabilirsiniz.

Pozitif düşünün ve olumlama yapın

Hayata nasıl bakarsanız o da size öyle karşılık verir bu yüzden bol bol zihninizi kötü fikirlerden arındırarak telkin edici sözler söylemeye özen gösterin. Yaşam kaliteniz çok daha artmış olacak ve nasıl özgüvenli olunur? sorusunun cevabını merak etmeyeceksiniz. Olumlama nedir ve nasıl yapılır başlıklı içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Özgüvenli Olmak - Pozitif Düşünün

Size katkı sağlayabilecek kişilerle arkadaş olun

Arkadaş çevresinin kendini geliştirmiş ve bir amacı olan insanlardan oluşması sizi çok daha ileriye taşır ve beyin fırtınası yapmanızı sağlayarak farklılıklara açık olmanızı sağlayıp özgüveninizi tazeler.

Okulda Nasıl Özgüvenli Olunur?

Okulda özgüvenli olma, bağımsız kendi kararlarını kendi veren ve tek başına dimdik durabilmek ile olur. Genelde insanlar kalabalık arkadaş gruplarının arkasına sığınıp yalnızlıklarını örtmek isterler ancak bu bir yere kadar geçerlidir çünkü sahte ilişkiler güven kırıcıdır.

Eğer eğitim ortamında güçlü durmak istiyorsanız gerçek ve samimi kişilerle yakınlaşın ve fikirlerinizi savunmaya gayret edip sessiz biri olmamaya çalışın.

İnsan Kendi Özgüvenini Nasıl Kazanır?

İnsanın kendi özgüvenini kazanması en basit ve yapılabilecek kolay şeyler arasındadır. Kişinin kendisine güzel sözler söyleyip değer vermesi ve başkalarından özel ilgi görmeyi beklemeden bunu tek başına sağlaması tam anlamıyla olması gereken duruştur.

Olumsuz bir durum karşısında mağdur rolü oynamayıp her yaşadığınızı bir ders ve deneyim olarak görmeniz ve benliğinizi suçlu ilan etmemeniz gerekir. İşte bu sayede rahat bir yaşam ve kendinden emin bir biçimde hayat kalitenizi yükseltmiş olursunuz.

Özgüvenli Olabilmek İçin Neler Yapılabilir?

 • Özgüvenli olabilmek için İlk olarak kendinize güvenin.
 • Yaptığınız işi iyi yapın ve bunun için gayret edin.
 • İnsanların düşüncelerini umursamayın.
 • Fiziksel bir özgüven probleminiz varsa dış görünüşünüze önem verin.
 • Arkadaş çevreniz, özgüveninizi kırıyorsa arkadaş çevrenizi değiştirin.

İlginizi Çekebilir:

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın