Ön Muhasebe Nedir? Nasıl Öğrenilir? İhtiyacınız Olan 7 Program

Ön muhasebe, işletmelerin günlük faaliyetlerini takip etmek, gider ve gelirlerinin takibini yapmak için kullandıkları bir programdır. Ön muhasebe alanında faaliyet gösteren personeller bu alanda kullanılan uygulama ve programları akıcı bir şekilde kullanan kişilerdir.

İşletmelerin çalışma temposu içerisinde gereken mali işlerini yapmak üzere bir mali müşavire ihtiyacı olduğu doğrudur. Ancak sadece mali müşavire aylık olarak dosyaları göndererek ve sizin için resmi işlemlerde takibini yapacak birine sahip olarak muhasebe işlerini yürütmeniz mümkün değildir.

Ön muhasebe bir işletmenin gider ve gelirlerini tuttuğu, mali hesaplarını yaptığı bir iç birim olarak değerlendirilebilmektedir. Bu alanda gerçekleştirilen kayıtların sağlam ve güvenli bir şekilde tutulması işletmelerin başarısı için büyük önem taşır.

Ön Muhasebe Nasıl Öğrenilir?

Ön muhasebe yapmak için ilk olarak belirli bir eğitim (Kurs, staj, ön lisans) almış olmak gerekir. Daha sonra ise sahada pratik gerekir. Günümüzde işletmelerin aktif olarak kullandığı birçok ön muhasebe programı bulunmaktadır. En çok tercih edilen ön muhasebe programları hakkında birçok kurs da bulunmaktadır.

Bir işletmenin ön muhasebesini tutmak için öğrenmeniz gereken ilk husus ön muhasebe programlarıdır. Günümüzde etkin olarak kullanılan bu programlar temelde muhasebe personellerinin elle yapmaları gereken bütün hesaplamaları otomatik olarak yapar. Personellere düşen ise ilgili verileri programa girerek takip yapmaktır.

Ön muhasebe öğrenmek için bazı ön muhasebe programlarını bilmeniz şarttır. Bununla birlikte ön muhasebe öğrenmenin bazı yolları aşağıdaki gibidir;

 • Muhasebe alanında eğitim veren kurslardan sertifikalı eğitim alabilirsiniz.
 • Muhasebe alanında eğitim veren lise ve üniversite kurumlarından eğitim alabilirsiniz.
 • İlgili ön muhasebe programları hakkında kurs ve benzeri eğitimler alabilirsiniz. Bu noktada online kurslar ve eğitimlerden de faydalanabilirsiniz.

Excel’de Ön Muhasebe Nedir?

Excel’de ön muhasebe tam olarak muhasebe kadar detaylı olmasa da şirketlerin gelir ve giderlerinin takip edilmesindeki kullanılmaktadır. Daha çok yerel ve küçük çaplı işletmelerde tercih edilmektedir.

Excel üzerinde ön muhasebe tutma faaliyetleri birden çok Excel dosyası ile gerçekleştirilir. Ön muhasebe tutarken Excel sayfalarında stok sayfası, gelir ve gider sayfası gibi farklı sayfaları görmek mümkündür. Excel üzerinden şirket muhasebesi tutmak birçok yönden zorlayıcı olabilir. Bu noktada Excel’in tercih edilme nedeni bazı kodlar ile işlemlerin daha kolay yapılabiliyor olmasıdır.

Günümüzde birçok ön muhasebe uygulaması kolay ve kısa yoldan işlem yapmanıza olanak tanır. Bununla birlikte Excel üzerinden ön muhasebe tutmak için bilmeniz gereken bazı Excel kodları vardır. Kod ve kısayollardan haberdar değilseniz Excel üzerinde ön muhasebe tutmak pek mümkün olmayacaktır.

Yazılımcılar tarafından hazırlanan birçok ön muhasebe programı bulunmaktadır. Bu programlar herhangi bir kod yazılımına gerek duymadan hızlı bir şekilde istediğiniz işlemleri yapmanıza olanak tanır.

Ön Muhasebede Yapılan İşlemler Nelerdir?

Ön muhasebede yapılan işlemler temel olarak işletmelerin ön muhasebe alanında takip edilmesi gereken ihtiyaçlarını kapsar. Hesap takibinden fatura kesimine kadar birçok farklı işlem olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

on muhasebede yapilan islemler

Ön muhasebede yapılan işlemleri sıralamak gerekirse sıranın başına banka hesaplarının takibi oturacaktır. Günümüzde işletmelerin para hesabı tutmak için bankaları kullandığı bilinir. Ön muhasebede yapılan başlıca işlemler ise aşağıdaki gibidir;

 • Kasa hesap takibi yapmak,
 • Cari hesap takibi yapmak,
 • Stok giriş ve çıkışına dair takip yapmak,
 • Fatura ve irsaliye işlemlerini gerçekleştirmek,
 • Müşteri çek ve senet takibi yapmak,
 • İşletme çek ve senet takibi yapmak gibi birçok işlem ön muhasebe tarafından gerçekleştirmektedir.

Ön Muhasebe Programları Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Ön muhasebe programları; Zirve, Logo, Paraşüt, Nebim, ETA, DİA, LUCA olarak sıralanabilmektedir. Günümüz teknolojisinin muhasebe personellerine sağladığı en büyük avantajlardan biridir. Muhasebe hesaplamalar ile dolu bir meslek alanıdır. Ancak artık kullanılan muhasebe programları personellerin hesap ve işlem yapmasına gerek olmadan hızlı bir şekilde hesap takibi ve benzeri işlemleri yapmasına olanak tanımaktadır.

İşletmeler tarafından tercih edilen birçok ön muhasebe programı bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan onlarca ön muhasebe uygulama programı mevcut. Bu programlar arasında en çok tercih edilen ön muhasebe programları ise aşağıdaki gibidir;

 • Paraşüt,
 • Zirve,
 • Logo,
 • Nebim,
 • ETA,
 • DİA,
 • LUCA

Ön muhasebe öğrenme programları aynı zamanda ön muhasebe işlemlerinin yapıldığı programlardır. Bu programlardan bazılarını bireysel olarak deneme sürümü ile kullanabilir alıştırma ve pratik yapabilirsiniz.

Ön muhasebe öğrenme programları temel olarak programların kendilerini öğrenmeniz anlamına gelecektir. Bu bağlamda tercih ettiğiniz programın kendisini kullanabileceğiniz demo sürümleri etkili sonuç almanıza olanak tanıyabilir.

Ön Muhasebe Neden Önemlidir?

Ön muhasebeyi önemli kılan en büyük faktör işletmelerin gelir ve gider, stok takibi gibi alanlardaki ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayan bir bölüm olmasıdır. Ön muhasebe personelleri aracılığı ile doğrudan doğruya şirketinizin ön muhasebesini tutabilir, şirketin genel durumunu takip edebilirsiniz.

on muhasebenin onemi nedir

Ön muhasebenin önemi insanlar tarafından fazla kavranamasa da işletmeler için büyük önem taşır. Söz konusu olan işletmelerin mali konularda bir mali müşavir ile faaliyet göstermesi şirketin mali işlerinin tamamının yapılması için yeterli değildir.

Ön Muhasebe Elemanı Nedir?

Ön muhasebe elemanı, şirketlerin kendi içlerinde gelir ve gider kaydı gibi basit muhasebe faaliyetlerini yürüten belli başlı programları etkin olarak kullanan personeldir. Bir ön muhasebe personeli çalıştığı işletmenin muhasebe işlemlerinin birçoğunu yürütebilir.

Ön muhasebe personeli çalıştırmak işletmelere daha kolay ve net bir şekilde muhasebe tutma olanağı tanır. Dışarıdan bir mali müşavir ile çalışmak şirketin muhasebe işlemlerinin yapılması için yeterli değildir. Mali müşavir ile entegre şekilde faaliyet gösterecek bir ön muhasebe personeline de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ön Muhasebe Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

Ön muhasebe elemanlarının maaşları kurumun büyüklüğüne ve hangi sorumlulukları aldığına göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte ortalama ön muhasebe maaşı 3500 TL olarak bilinmektedir. İşletmelerin ön muhasebe personelleri için ayırdıkları aylık maaş bütçesi ortalama olarak 3000 ile 5000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ön muhasebe elemanlarının maaşları kurumun büyüklüğüne ve hangi sorumlulukları aldığına göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte ortalama ön muhasebe maaşı 3500 TL olarak bilinmektedir. İşletmelerin ön muhasebe personelleri için ayırdıkları aylık maaş bütçesi ortalama olarak 3000 ile 5000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ön Muhasebe Kolay Mı?

Ön muhasebe kaydı tutmak muhasebe kaydı tutmaya oranla daha kolaydır. Ancak bu konuda herhangi bir bilgi ve deneyimi olmayan kişiler için ön muhasebe tutmanın kolay olmayacağını dile getirmek gerekir.

Birçok firma ön muhasebe personellerini seçerken deneyime önem verir. Bunun yanı sıra her firmanın ön muhasebe faaliyetleri kendine özel ve farklıdır. Ön muhasebe hakkında temel bilgileri bilmeniz, güncel platformları takip etmeniz ve mevcut muhasebe programını kullanabiliyor olmanız özel sektörde işletmelerde faaliyet göstermeniz için yeterli sayılmaktadır.

Ön Muhasebe Kursları Neler?

Ön muhasebe alanında katılabileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır. Bu kurslardan bazıları online iken bazıları da fiziksel olarak orada bulunmanız gereken kurslardır. Ön muhasebe kursu almak istiyorsanız devlet tarafından faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerinde açılan kursları değerlendirebilirsiniz.

Ön muhasebe alanında kurs almak için bulunduğunuz şehirdeki kurs merkezlerini de değerlendirmeniz mümkün. Birçok kurs merkezi kursiyerlerine geniş geçerlilik imkânları bulunan sertifikalar sunmaktadır. Eğer eğitim almak için online kanalları tercih ediyorsanız aşağıda yer alan ön muhasebe kurslarından birini de tercih edebilirsiniz;

 • Udemy Ön Muhasebe Kursları
 • Nette Kariyer Ön Muhasebe ve Muhasebe Kursları,
 • Arı Bilgi Muhasebe Kursları,
 • İİEnstitüsü Kursları ile ön muhasebe ve benzeri alanlarda eğitim alabilirsiniz.

Yukarıda yer alan platformların tamamı ön muhasebe kursu için ücretli değildir. Bazı ücretsiz kurs avantajlarından faydalanmak için online platformları takip etmeniz yeterli olacaktır.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın