1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Paleo Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Tüm Detaylar

Paleo Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Tüm Detaylar

paleo diyeti nedir

Paleo diyeti, ilksel topluluklardaki gibi avcı toplayıcı geleneğin sürdürülmesi yani işlenmemiş gıda tüketimi isteğine dayanır. Bu sayede obezite, kalp rahatsızlıkları veya onun gibi sağlık sorunları ortadan kalmış olur. Doğadan gelen yiyeceklerin yendiği bu rejimde et veya yumurta yendiği gibi şifalı otlar ve bitkiler de yenebilmektedir. Bu sistemi herkes kendi damak tadına göre uyguladığı için bazen et ağırlıklı beslenmenin yanında bazen bitki ağırlıklı beslenen de görülür.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti yapmak, doğal beslenme ile yapılır ve ilk insanlar gibi sadece doğadan gelen besinlerin tüketimi esas alınır. Burada kimisi hayvansal gıdalar ve düşük karbonhidrat tercih ederken diğerleri ise daha çok bitki ve yüksek karbonhidratlı besin almışlardır. Herkesin kendi bünyesi ve beden yapısına göre doktor kontörlü dahilinde uygulayabileceği bir rejimdir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 1. Doğal besinler tüketilir
 2. Abur cubur veya şekerli gıda yok
 3. Bol egzersiz

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Doğal Besinler Tüketilir

Burada önemli olan et, balık, yumurta gibi besinlerin yanında sebze, meyve, kuruyemişlerden yenmesidir. Onun haricinde paleo diyeti ile zayıflarken hiçbir şekilde işlenmiş gıda yenmez ve yasaktır. Tamamen atalarımızdan gelen kültürden beslenilerek hayatın içinden ve doğallığın zenginliklerinden beslenilir. Şifalı otlar, baharatlar ve sağlıklı yağlar da bunlara dahil olduğu için yemeklerinizi pişirirken sofranızı bunlarla taçlandırabilirsiniz.

Abur Cubur Veya Şekerli Gıda Yok

Kesinlikle işlenmiş gıda, şeker, meşrubat, süt ürünleri, baklagiller, suni tatlandırıcı, margarin ve trans yağ gibi ürünler diyet listesinde yer almaz. Bahsedildiği gibi tamamen işlenmeden içine katkı maddesi konmadan sofranıza gelen besinlerin tüketimine odaklanan bir programdır.

Bol Egzersiz

Bir zayıflama uygulamasında olmazsa olmaz şey spor yapmaktır. Çünkü beslenme düzeninizin vücudunuz üzerinden yaptığı etkinin belli olması ettiğiniz harekete bağlıdır. Düzenli egzersiz yapıp hareket halinde olduğunuz zaman fit bir görünüme kavuşmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Paleo Diyeti Listesi

Paleo Diyet Listesi

Paleo diyet listesi, daha çok işlenmemiş ve doğal gıdalardan oluşur. Bu düzenin amacı hayatınıza tamamen doğal besinlerin girmesi ve hem fiziksel hem mental olarak dışarıdan gelen etkilere maruz kalmamanızdır. Bu sayede gayet fit bir vücuda kavuşarak yaşamınızı sürdürmeniz beklense de bir rejime başlamadan önce uzman diyetisyen yardımı almayı unutmayın ve burada okuduklarınızı kendi başınıza uygulamaya kalkmayın. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Et (Sığır, kuzu, tavuk, hindi vb.)
 • Deniz ürünleri(Balık, Somon, alabalık, mezgit, karides, kabuklular)
 • Yumurta (doğal çiftlik yumurtası)
 • Sebze: (brokoli, lahana, biber, soğan, havuç, domates gibi)
 • Meyve (elma, muz, portakal, armut, avokado, çilek, yaban mersini vb.)
 • Yumrulu bitki (patates, tatlı patates, turp vb.)
 • Kuruyemiş ve tohum (badem, ceviz, fındık, ayçekirdeği, kabak çekirdeği vb.)
 • Sağlıklı yağlar (doğal sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı)
 • Tuz ve baharat (deniz tuzu, sarımsak, zerdeçal, biberiye vb.)

Görüldüğü gibi paleo diyeti ile yağ yakımı sağlamak için tamamen işlenmemiş yiyecekleri hayat tarzınız haline getirmeniz lazım. Her biri en doğalından olan ve spor ile desteklendiğinde yağ yakan bu gıdalar ile zayıflamak mümkündür. Ancak yine de kafanıza göre bir rejime başlamadan önce doktora danışmanız ve herhangi başka bir sağlık sorununuzun olup olmadığına baktırmanız gerekmektedir.

Paleo Diyeti Menüsü

Paleo diyet menü, sofranıza tamamen doğal gıdalardan oluşan bir listenin dahil olması ile çeşitlenen içeriktedir. Örneğin bir akşam balık yerken diğer akşam tavuk yiyebilirsiniz tabi bunlar çiftlikten en doğal şekilde yetiştirilmiş halde olmalıdır. Bu uygulamanın amacı tarih başlangıcında ilk insanların yedikleri gibi katkısız bir yemek düzeni oturtmaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
• Bir parça meyve
• Pastırma
• Yumurta

 Öğle 
• Patates ve et (sağlıklı yağ ile kızartılmış)

 Akşam 
• Tereyağında kızartılmış alabalık
• Salata

Görüldüğü gibi bir günlük paleo diyet menüsü örneği bu şekildedir. Oldukça sağlıklı bir beslenmeyi vadeden bu rejimde işlenmemiş gıdalar ön plandadır ve tabii siz de yapmak istiyorsanız önce bir doktora muayene olup o şekilde başlamalısınız.

Paleo Diyeti Merak Edilenler

Paleo Diyetinin Faydaları

Paleo diyeti faydaları, bunu yazan kişiye göre sağlığa çok faydalı olsa da kanıtlanmış bir yararı yoktur. Loren Cardioan bunun uygulanıldığı takdirde kanserde azalma ve kalp rahatsızlıklarının engellenmesi gibi birçok olumlu durumun ortaya çıkacağını söylemektedir. Özellikle obezite, diyabet ve çeşitli vücut ağrılarına iyi geleceği düşünülen bu programda uzun vadede nasıl sonuçlar doğacağı belirsizdir. Eğer kalıcı bir zayıflık istiyorsanız sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirip uzman bir diyetisyen ile çalışmanız gerekmektedir.

Paleo Diyetinin Zararları

Paleo diyeti zararları, her diyette olduğu gibi bırakınca kilo alımına yol açabilmesi muhtemeldir. Ayrıca, bazı besinlerin hiç tüketilmemesi veya az yenmesi vitamin ve mineral eksikliğine yol açacaktır. Örneğin süt ürünlerinin olmaması kalsiyum eksikliği yapacağı gibi vücutta halsizlik ve yorgunluk da baş gösterecektir. Kesinlikle kendi kafanıza göre hiçbir rejime başlamamanız önce bir doktora danışmanız önerilmektedir.

Paleo Diyeti İle Zayıflayanlar Var Mı?

Paleo diyeti ile zayıflayanlar dendiğinde genel yorumlar mevcuttur. Ünlüler tarafından çok fazla denendiğine dair veri bulunmadığı için spesifik bir yorum yapmak güçtür. Ama yapanlardan olumlu etki alanların yanında memnun kalmayanlar da görülür. Hiçbir şekilde rastgele rejim yapılmaması önce bir doktora danışılması gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü, sağlığınız her şeyden daha değerli ve kendinizi zayıflamak için yok yere yıpratmaya değmez.

Otoimmün Paleo Diyeti Nedir?

Otoimmün paleo diyeti, bağırsağa iyi gelen ve sağlık seviyesini yükselten besinlerin tüketimidir. Bağırsak duvarını rahatsız eden ve florasında iltihap oluşturan yiyeceklerin tüketilmemesine dayanır. Zaten atalardan gelen doğal yemek alışkanlığının devamına dayanan bu sistemde önemli olan işlenmemiş gıdaların yenmesidir. Mideye yardımcı olan ve metabolizmayı rahatlatan bir yöntemdir ayrıca sindirimi de kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap