doğru bilginin adresiPandemi

Pandemi Sırasında Ruh Sağlığınızı Korumak

Küresel salgın (pandemi) zamanlarında, anlaşılır bir şekilde anksiyete ve sıkıntı, hem virüsün kendisinden korkmak gibi birincil faktörlerden hem de diğerlerinden izole etmek zorunda kalmayla ilişkili olanlar gibi ikincil faktörlerden dolayı artabilir. Bununla birlikte, bu tür zamanlarda ruh sağlığını korumanın ve iyileştirmenin birden fazla yolu vardır.

Rutininizi Koruyun

Günlük rutinler ruh sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayabilir. Ya mevcut rutinleri sürdürmek ya da yeni bir tane oluşturmak tavsiye edilir ve şunları içermelidir: Her gün benzer zamanlarda uyumak ve uyanmak, düzenli egzersiz yapmak, çalışmak ve dinlenmek için belirli zamanları bir kenara bırakmak, sağlıklı yemek yemek ve kişisel hijyeni korumak. Bu tür faktörlere bağlı kalmak amacı ve motivasyonu artırabilir ve genel ruh halini ve refahı iyileştirebilir.

Sevdiklerinize Ulaşın

Dünya çapında artan sayıda insan evde kalmaya ve başkalarıyla fiziksel temaslarını sınırlamaya teşvik edildiğinden, izolasyon duyguları artıyor olabilir. Bu izolasyonun zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesini önlemek için, başkalarına ulaşmak çok önemlidir.

Teknolojiyi avantajınıza kullanın ve görüntülü görüşmeler veya grup sohbeti aracılığıyla yüz yüze göremediğiniz aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmaya çalışın.

Kriz zamanlarında daha bağlı hissetmek ve olası endişeleri ve olumlu deneyimleri başkalarıyla tartışma fırsatına sahip olmak çok önemlidir. Sınırlı sosyal ağlara sahip olanlar için, benzer destek almak üzere bağlanabileceğiniz çeşitli yardım hatları veya çevrimiçi gruplar vardır. Kendinin farkında olmak ve sanal sosyal etkileşimlerin sayısına aşırı bağlılıktan kaynaklanan tükenmişliği önlemek de önemlidir.

Kendiniz İçin Bir Şey Yapın

Ruh sağlığınızı iyileştirmenin bir yolu, meşgul olmaktır. Kendinizi izole ediyorsanız, yeni bir beceri öğrenmek, amaç duygunuzu artırarak ve benlik saygınızı artırarak zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin harika bir yolu olabilir.

İster yemek pişirmek, yemek yapmak, çevrimiçi bir kursa kaydolmak veya yeni bir dil öğrenmek olsun, ilginizi çeken bir şeyi ele almak için zamanınızı kullanmak, gününüzü doldururken zihninizi aktif ve odaklanmış tutabilir.

Yardım İsteyin

COVID-19 ile şiddetlenen mevcut bir akıl sağlığı sorununuz varsa veya belki de yeni anksiyete veya depresif belirtiler geliştiriyorsanız, profesyonel yardım istemeniz önemlidir.

Pek çok tıbbi sağlayıcı, böyle bir doktorun ameliyatları, pandemi sırasında video veya telefon konsültasyonları gibi, revize edilmiş şekillerde işlemektedir. Bu nedenle, duygusal desteğe ihtiyaç duyanlar, ihtiyaç duydukları yardımı yine de alabilirler.
Aktif Kalın

Aktif Kalın

Düzenli egzersize katılmanın sadece fiziksel sağlığı değil aynı zamanda zihinsel sağlığı da iyileştirdiği bulunmuştur. Araştırmalar, tüm yaş gruplarında anksiyete ve depresyonu azaltmak için düzenli fiziksel aktivitenin olduğunu ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi azaltmada faydalı olabileceğini göstermiştir.

İster sadece iç mekan aktiviteleriyle sınırlı olun, ister kullanabileceğiniz bir bahçe veya açık alanınız olsun, pandemi sırasında aktif ve güvenli kalmanın birçok yolu vardır. Minimum ekipman veya zaman gerektiren yoga, esneme veya yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman gibi antrenmanlar ve egzersizler çevrimiçi olarak bulunabilir. Bunlar hem içeride hem de dışarıda tamamlanabilir. Alternatif olarak, yürüyüş yapmak, koşmak veya bisiklete binmek endorfinleri artırmak ve ruh halini iyileştirmek için harika bir yol olabilir.

Sosyal Medya Kullanımını Sınırlayın

Evde geçirilen zamanın artması nedeniyle bireyler, haberleri yayınlayanlar da dahil olmak üzere sosyal medya sitelerinde daha fazla zaman harcıyor olabilir. Bu tür sitelerin kullanımı başkalarıyla bağlantıda kalmak ve bilgilenmek açısından faydalı olabilirken, akıl sağlığını da kötüleştirebilir.

Pandemilerle ilgili bilgilere aşırı maruz kalma, artan anksiyete ve sıkıntıya neden olabilir. Örneğin, COVID-19 salgını sırasında Çin vatandaşları arasında yürütülen kesitsel bir çalışma, katılımcıların %80’inden fazlasının sıklıkla sosyal medyaya maruz kaldığını ortaya koydu. Ayrıca, örneklemdeki kaygı, sık sosyal medya kullanımıyla pozitif yönde ilişkilidir.

Bu kanıta dayanarak, akıl sağlığına zarar vermekten kaçınmak için, pandemi ile ilgili bilgi alımınızı yalnızca güvenilir kaynaklardan günde en fazla bir veya iki kez arayarak azaltmanız önerilir.

Farkındalık Pratiği Yapın

Farkındalık, an be an hem içimizde hem de dışımızda meydana gelenleri gözlemleme pratiğidir. Şu anda düşüncelerimize, duygularımıza, duyumlarımıza ve dış çevreye olan dikkatimizi artırmak için farkındalık uygulamalarını kullanmanın zihinsel sağlığımızı geliştirebileceği bulunmuştur.

Çeşitli teknikler kullanılabilir ve katılımcıyı rehberli alıştırmalara götüren birden fazla mobil uygulama indirilebilir. Bu tür teknikler kriz dönemlerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, örneğin uyanırken veya uyumadan önce rutin olarak kullanılırlarsa daha faydalı olabilirler. Teknik ayrıca, anksiyete ve stresin erken belirtilerini belirlemeye yardımcı olma ve bireylerin onlarla daha iyi başa çıkmalarını sağlama becerisiyle de tanınır.

Çin’in Wuhan kentinde yaşayanlar arasında COVID-19 salgını sırasında günlük farkındalık uygulamasının etkisini araştıran bir çalışma, bunu uygulayanların kontrol koşullarındaki kişilere kıyasla daha az kaygı seviyeleri geliştirdiğini ve daha az etkilenen uyku geliştirdiğini buldu. Buna dayanarak, farkındalık, insanların kaygı uyandıran pandemilerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için faydalı olabilir.

Protecting your Mental Health During a Pandemic başlıklı yazıdan tercüme edilmiştir.

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email