Pansiyon Nedir? Yarım, Tam, Apart ve Butik Pansiyon Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi

Pansiyon Nedir? Yarım, Tam, Apart ve Butik Pansiyon Özellikleri

Pansiyon, bir ev veya muhitin belirli odalarının müşterilere belirli süre aralıklarında kiralandığı apart tarzı yerlerdir. Genelde, yaz aylarında tatilcilerin tercih ettiği bir konaklama mekânı olması bakımından oldukça rağbet görür. Genelde üç veya maksimum dört katlı olan apart modelindekiler içerisinde mutfak, duş, tuvalet ve klima gibi hizmetler barındırır. Bazı çeşitlerinde oda kahvaltı servisi ve bahçede havuz imkânı da bulunabilir.

Pansiyonun özellikleri, bir ev veya hane mülkünün ev sahibi tarafından oda olarak müşterilere kiralanmasıdır. Genelde, tatiller için tercih edilen bir konaklama mekânı olsa da, iş için şehir dışına çıktığınızda da tercih edebilirsiniz. Odada konaklarken, duş, wc, klima, oda temizliği, kullanabileceğiniz bir mutfak veyahut kahve makinesi gibi aparatlardan faydalanabilirsiniz. Bazılarında, odaya kahvaltı hizmeti de ek ücret tarifesi ile yapılabilir.

Pansiyonun Özellikleri

Pansiyonun özellikleri dendiğinde, genelde belirli bir saat aralığında giriş ve çıkış yapılan oda kiralama imkânı bulunan yerlerdir. Tatillerde veya iş seyahatlerinde tercih edildiği bilinen bu konaklama ortamları, bireylere hem keyifli zaman geçirme imkânı tanır hem de uygun fiyata dolu hizmet almalarına yardımcı olur. Bazen apart modelinde de olabilen bu yerler, genelde iki veya tek odalı olur. Ancak, istisna durumlarda kaldığınız yerin büyüklüğüne ve kişi sayınıza da bağlı olarak hacmi değişebilir.

Yarım Pansiyon Nedir?

Yarım pansiyon, bazı hizmetlerinin ekstradan ücretlendirilmesine tabi olan konaklama biçimidir. Örneğin, oda kahvaltı veya açık büfe servisi olan bir yerde konaklayacaksanız sizden ekstra ücret talep edebilirler. Bu durum, yarım olan konaklama örneğine tekabül ettiği için kaldığınız yerden aldığınız yiyecek ve içecek hizmetleri ekstra sayılır. Konaklama süresinden sonra kalınan yerden ayrıldığı zaman, ödemeniz gereken ekstralarınızın listesini görebilirsiniz.

Yarım Pansiyon Özellikleri

Yarım pansiyon özellikleri, konaklanan yerin imkanlarının ekstra ücretlendirilmesi bu mekanların genel niteliğidir. Örneğin, kaldığınız yerin spor salonu hizmetinden yararlanmak isterseniz biçilen ücreti ekstra ödemek durumunda kalırsınız. Açık büfe ya da sabah, öğle ve akşam çıkan yemeklerden faydalanmak istediğinizde de aynı şekilde ekstra bir ücretlendirme ile karşılaşırsınız. Odadan çıkıldığında harcamalarınız size bir liste ile sunulur ve borcunuzu belirtilen ücret dahilinde ödersiniz.

yarim ve tam pansiyon ayrimi
Yarım Pansiyon ve Tam Pansiyon ayrımı

Tam Pansiyon Nedir?

Tam pansiyon, verdiğiniz ücret karşılığında konaklama mekanındaki tüm alternatiflerden faydalandığınız mekandır. Burada, yeme içme artı spor veya havuz faaliyetleri konaklama ücretine dahil olduğu için ekstra bir ücret istenmez. Genelde, sabah öğle ve akşam yemekleri de kalma fiyatına dahil olduğu için müşteriler tüm hizmetlerden sınırsızca yararlanır. Örneğin, termal konseptte bir tesiste kaldığınızda açık ve kapalı havuzda yararlanmak için ekstra bir fiyata tabi tutulmazsınız.

Tam Pansiyon Özellikleri

Tam pansiyon özellikleri dendiğinde, kalmak istediğiniz gün kadar ve almak istediğiniz hizmet kadar para ödeyip konaklama süresi boyunca ekstra bir ücret ödememeniz en genel örneğidir. Mesela, yemek ve sportif faaliyetlerden yararlanmak, kalmak için verilen ücretin dışında bir fiyata dahil değildir. Her şey, girişte ödenen paranın içine dahil bir konsepte sahiptir.

Apart Pansiyon Nedir?

Apart pansiyon, küçük çaplı bir dairenin kiralanması ile müşterilere sunulan hizmettir. Burada, birden fazla oda olabildiği gibi, kendi yemeğinizi pişirme imkânınız da olur. Kişiye özel bir ev gibi düşünebilirsiniz ancak türlerine göre fiyatlandırmada farklılıklarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin daha dublex bir apart bakıyorsanız, fiyatında standardın üzerinde bir artma görülebilir. Konaklama süresine göre fiyatlandırmada yine bir değişme olabileceği gibi, hizmetler standarttır.

Butik Pansiyon Nedir?

Butik pansiyon, daha yerel tatil beldelerinde küçük çaplı otellerin işletmeleridir. Burada, odanın kaç kişilik olduğu ve dahil olan hizmetlerin ne olduğu önemlidir. Çünkü, fiyatlandırma yapılacağı zaman kalma süreniz ve almak istediğiniz hizmetlere göre fiyatlarda farklılaşma olur. Genelde, büyük konaklama hizmetlerinin sağladığı imkanlara sahip değildir ve standart bir işleyişi vardır. Yeme içme ve ekstra oda hizmetlerinde ekstralar alınabilir.

içeriğimizi oylayın