15 49.0138 8.38624 arrow 0 both 0 4000 1 0 horizontal https://dipsizkuyu.net 300 4000 - 0
Pasif Öğrenme

Pasif Öğrenme nedir? (ve Nasıl Önlenir?)

4 Ocak 2016’da The Chronicle of Higher Education, Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde seminer yazan 15 lisans öğrencisi tarafından yazılmış bir fikir yazısı yayınladı. Ertesi gün, The Chronicle, A Lecture from the Lectured adlı bu parçayı akılda kalıcı kancasıyla yeniden yayınladı: “Karanlıkta sessizce oturup PowerPoint’i okumanızı dinlemekten yorulduk.”

Öyleyse bu kadar.

Adil olmak gerekirse, öğrencilerin yazıları iyi düşünülmüş ve küçümseyici olmaktan çok yansıtıcıydı. Üniversitelerinin 44.000’den fazla öğrenci kaydı vardır; büyük derslerin gerekli olduğunu anlıyorlar.

Urbana-Champaign’de 800 ila 900 öğrencinin kayıtlı olduğu ders kursları yaygındır. Bu derslerden bazıları sıkıcı. Bazı öğrenciler, ödevleri, çalışma, işe gidip gelme süreleri, ders dışı etkinlikler, arkadaşlar, aile ve umarım uykuyu içeren zaten yoğun bir programa sıkıştırmak zorundadır. Bazı öğrenciler ders sırasında internette sörf yapıyor ve Facebook’ta paylaşım yapıyor olabilir. Bazı öğrenciler yorgun, stresli ve aşırı kararlı.

Ancak, ara sıra, bu 15 öğrencinin her şeyin farklı olduğunu söyleyin:

Hepimiz dersin mahkum olduğu konusunda hemfikir değiliz. Birçoğumuz dersleriyle bize gerçekten ilham veren profesörler bulduk. Konularını enerjiyle aktarıyorlar ve bizi insan olarak meşgul ediyorlar. Biri, öğrettiği şeyi canlandırmaları için öğrencileri sahnede toplar. Bir iklim uzmanı olan bir başkası, ona günün hava durumunun fotoğraflarını göndermemizi istedi. Bize sorular soran, şakalar yapan, köpeklerini getiren – kendilerini insanlaştırmak için her şeyi yapan – odadaki bir vücut gibi hissetmemizi sağlayan profesörler.

Bu yüzden, bazen bu çok büyük dersler İLGİNÇ olabilir. Yüzlerce öğrenci arasında bile öğrencilerin fark edildiğini hissettiriyorlar. Öğrencilerin ders materyalleri ile daha ilgili hissetmelerini sağlarlar. Öğrenciler, iyi öğretimi gördüklerinde fark ederler. Bu tür bir katılım, belki de aktif öğrenmeye yönelik en basit ve ilk adımdır.

Aktif öğrenme birçok şey için moda bir sözcük haline geldi ve tüm yorumcular bu şeylerin ne olduğu konusunda hemfikir değil. Bazıları için bu öğrenci odaklı bir öğrenme seansıdır. Diğerleri için pahalı hareketli mobilyalarla ilgilidir. Örneğin odadaki ekranlarda, fikirlerin karşılaştırılabilmesi için ilgili bir teknoloji yönü olabilir. Çevrimiçi bileşenler içerebilir. Genellikle eğitimle ilgili bir şeyin “ölü” olduğunu, genellikle yıkıcı, etkisiz veya eski fikrin kış uykusuna yattığı pedagojik darülaceze için bekleme listesinde (biri tekrar düşünene kadar) “Ders”‘i hedef aldığını ilan eder.

Kurucularından biri tarafından yazılan, aktif öğrenmenin temel tanımı şöyledir:

Aktif öğrenme, öğrencilerin ders materyalleriyle kritik katılımı teşvik eden sınıf aktivitelerine katıldıkları bir süreçtir. Faaliyetler arasında metin analizi, işbirliğine dayalı yazma, çeşitli tartışma biçimleri veya problem çözme yer alabilir. Aktif öğrenme, kısmen öğrenmenin sorumluluğunu öğrenciye aktarsa ​​da, ders aynı zamanda öğrenci etkinliklerini anlamlı ve hedef odaklı hale getirecek şekilde tasarlanmalıdır.

Bir tanıma göre, iyi yapıldığında, “aktif öğrenme öğrencileri iki açıdan meşgul eder – bir şeyler yapmak ve yaptıkları şeyler hakkında düşünmek (Bonwell, 1991).

Indiana’dan 15 öğrenci sıkıcı derslerden şikayetçi değillerdi; Üniversite dersi hakkında yakın zamanda yayınlanan iki makaleye açık bir yanıt olarak yazıyorlardı. Bir, “Bana Ders Ver. Gerçekten mi.” (New York Times, 15 Ekim 2015), Kuzey Carolina Üniversitesi, Chapel Hill’de tarih profesörü yardımcı doçenti Molly Worthen tarafından. Dr. Worthen, teknoloji açısından zengin sınıfında istediği ahşap bir podyum için zorlu, sonunda başarılı olan bir araştırmayı anlatarak makalesine başlar. Bu, dersin öğrenmedeki merkeziliği için özür dilemeyen bir taleptir.

Worthen, 19. yüzyıldan beri eğitimciler tarafından anlamlı bir şekilde ifade edilen ve tekrarlanan fikirlere kadar aktif öğrenmenin izini sürer. Örneğin Charles William Eliot, çoğu öğrencinin zihninin, içinden “çok iyi su” akan “elekler” gibi olduğunu düşünüyordu: Eliot için, yüksek öğrenimin temel işi basitçe akmaya devam etmekti.

Worthen, dersin “beşeri bilimlerin en temel becerilerini öğretmek için gerekli olduğuna inanıyor: anlama ve akıl yürütme, değeri sınıfın ötesine geçen beceriler, çalışma hayatının ve vatandaşlığın temel taleplerine kadar uzanıyor ve bu nedenle birincil yöntem olarak kritik. bilgiyi iletmek için.

Worthen’in görüşüne göre bugün öğrenciler sorunlu. İyi bir dersi dinlemenin, iyi hazırlanmış bir argümanı içselleştirerek ve üzerinde derinlemesine düşünerek eleştirel düşünme sanatını öğretmeye yardımcı olduğuna dair argümanı, diğer meslektaşlarının önce öğrencilere dinlemeyi öğretmeyi gerekli bulduğu kabulüyle bir şekilde zayıflatılmıştır. Sonra onlara nasıl etkili bir şekilde not alabileceklerini öğretin. Worthen, dersin öğrencilerin zihinlerini enerjik ve eşzamanlı eylemde tuttuğunu söylüyor. Ve akıllı telefon uygulamasıyla zenginleştirilmiş kültürümüzde ender rastlanan bir beceriyi öğretir: Eğitim teorisyenlerinin ödüllendirdiği “eleştirel düşüncede” önemli ilk adım olan dikkat sanatı. Worthen’in argümanının özü, insani araştırmaları savunmaktır. Son yirmi yılda diğer birçok eğitim teknolojisi gibi, aktif öğrenmenin bir yönü olduğu öğrenci merkezli öğrenme, ilk olarak STEM disiplinleri tarafından benimsenmiştir. Bu, Worthen için başlı başına, modern üniversitede beşeri bilimleri finanse etmek için bir başka ölüm çanıdır.

Aktif öğrenme hakkında ne düşündüğü konusunda oldukça net:

Pek çok çevrede, aktif öğrenme çılgınlığı, sıkıcı profesörlerden şikayetçi olma geleneğinin yalnızca en son gelişmesidir, diğer büyük Amerikan eğlencesinin bir tutamıyla, uzmanların popülist kızgınlığıyla tatlandırılmıştır. Ancak, “sahnedeki bilge” yi öğrenci liderliğindeki tartışmayla değiştirmeye yönelik en son çağrı korosunda uğursuz bir not var. Bu eleştiriler, beşeri bilimlere yönelik daha geniş bir güven kriziyle kesişiyor. Yöneticilerin, politikacıların ve yüksek öğretim girişimcilerinin gözünde yıldızları yükselen alanlara – tarih, felsefe, edebiyat ve onların kardeş disiplinlerini zor bilimlerin amaç ve yöntemlerine daha da özümseme girişimidirler.

Pek çok lisans öğrencisinin, deneyimli bir eleştirel düşünürün konuşmasını dinleyerek eleştirel düşünmeyi öğrendiğinden emin değilim, harika akademik yazı okumak onlara bu şekilde yazmayı öğretir. Her iki becerinin de, üniversite eğitiminin bir parçası olması gereken, ancak ozmozla değil, açık bir şekilde olması gereken daha doğrudan bir mekanik aktarıma ihtiyacı vardır. Ayrıca, aktif öğrenmede öğrenci liderliğindeki tartışmanın odada bir “bilge” yokluğunda yapıldığı varsayımı, harika bir seminer toplantısı ile muhteşem bir yemekhane sohbeti arasındaki farkı yaratır.

Slate’teki bir gönderi, Worthen’in makalesini çürüttü ve “Ders Verilen” öğrenciler onu inceledi. Gönderi, St. Louis’de yaşayan bir yazar olan Rebecca Schuman tarafından yazılmıştır. “Profesörler sadece kendilerinin daha genç versiyonlarına öğretmemeli” başlığı argümanını özetliyor. Tüm öğrenciler 50 dakikalık derste çok fazla bilgi alacak becerilere (en azından henüz değil) sahip değildir – eğitmenin öğrencilerin özümseyebileceğini düşündükleri (genellikle önceki bilgilerin varsayımlarına dayanarak) ve her öğrencinin ne olduğu arasında bir uyumsuzluk vardır. aslında konferanstan çıkarabilir. Eleştirel düşünme ve tartışma, uygulama ve deneyim gerektiren sentetik bir sürece dayanır. Ancak, Schumann, tüm öğrencilerin bir derse KATILMAMAYI tercih edeceklerini varsaymaması konusunda uyarıyor. Bir sınıf “aktif öğrenme” uygulamasına ne kadar yaklaşırsa, öğrencilerden o kadar çok şey ister:

Aslında öğrencilerin istemediği seminer biçimidir çünkü onları sınıfta bulunmaya zorlar. Worthen’ın basit bir tüketicilik olarak görmezden geldiği “öğrenci merkezli” etkinliklerle yüklü 75 dakikada, sınıf yine de “uzun, karmaşık argüman” üzerinden çalışır, ancak bunu bir katılım, yatırım ve hatta bazen tutma ölçüsü ile birlikte yaparlar. (en titiz notların bile sağlayamayacağı türden).

Bu kulağa farklı bir tür zor iş gibi geliyor.

Sınıfınızda kullanılan sunum yöntemleri bilgi piramidinin neresinde?

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Kısa bir okuma listesi yardımcı olabilir.

What Is Passive Learning? (and How to Avoid it?) başlıklı yazıdan çevrilmiştir.

-0 Yorum-

Yorum Yaz