Pilates Nedir? Pilates Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Pilates Nedir? Pilates Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pilates bir egzersiz türüdür. 20.yüzyılda geliştirilmiş olan bu egzersiz türünün amacı omurgayı en sağlıklı haline getirerek vücudun dik durmasını sağlamaktır. Pilates, içerisinde her yaşa uygun egzersiz hareketleri barındırarak kemiklerin yaşlanmasına engel olmaktadır. Bu yazımızda pilatesin nedir, pilatesin faydaları, pilates hangi bölgeleri çalıştırır ve pilates nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Pilates egzersizi, 20. Yüzyıl başlarında J. Hubert Pilates’in geliştirmiş olduğu bir egzersiz türüdür. Pilates aslında bir rehabilitasyon hizmetidir. Fakat günümüzde geliştirilen egzersizler ile sadece sakatlıkların tedavisi için değil aynı zamanda fit bir vücuda sahip olmak, vücudu şekillendirmek, kas kütlelerini artırmak ve ileriki yaşlarda sağlıklı yaşamak için hızlı cevap veren bir egzersiz sistemi olmuştur. Pilates, aynı zamanda bir çeşit beden olumlama şeklidir.

Pilates, insan sağlığına verdiği sayısız fayda ile dünya genelinde  en çok yapılan egzersiz  durumundadır. Günümüz insanlarının iş hayatı olsun yada evde olsun sahip oldukları alışkanlıklardan ötürü duruş bozuklukları zamanla ağrılara hatta ciddi sakatlanmalara sebep olmaktadır. Pilates de tam olarak bunları düzeltmeye yarayan bir egzersizdir. Pilates diğer bir spor olarak görülüp fakat yarış yada rekabet olmadan yapılan bir spordur. Pilates deyince akla hemen gelen pilates topuna rağmen pilates çok daha fazla hareket yelpazesine sahiptir. Pilates, meditasyon ile birlikte de yapılabilir.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates yapmak için diğer egzersizlerin aksine hiçbir ekipmana ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olan en önemli şey dikkat ve konsantrasyondur. Pilatesde yapılan her hareket pilates egzersizi olarak kabul edilir. Bazı hareketlerin etkisini artırmak için pilates matı ve pilates topu gibi ekipman ve aletler kullanılabilir. Fakat bu ekipman ve aletler olmasa dahi pilates yapabilirsiniz. Bu sebeple her kesimden ve her yaştan insanın pilates yapabilmesi mümkündür. Pilatesin nasıl yapıldığına dair 6 temel prensip vardır;

 •  Konsantrasyon:  En önemli prensip kesinlikle konsantrasyondur. Tüm dikkatinizi tamamen nerede olduğunuza ve hangi hareketi yaptığınıza yoğunlaştırmanız ve hangi kaslarınızın çalıştırdığınıza vermeniz gerekmektedir.
 •  Merkezleme:  Pilates de merkez olarak belirtilen yer göbek, bel ve kalça bölgesi ile çevresidir. Merkezleme ile bedenin üst tarafı, yani core olarak tabir edilen bölgesi çalışır. Bu çalışma ile üst tarafın uzama ve esnemesi sağlanmaktadır.
 •  Kontrol:  Pilates hareketleri kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Tüm sporlarda olduğu gibi pilateste de kontrolsüz hareketler sakatlıklara yol açar. Bu sebeple hareketleri yaparken konsantrasyonu bozmadan ve dikkat ederek yapmaya özen gösterin.
 •  Akıcı Hareket:  Pilates yaparken yapılan hatalardan bir tanesi de hareketlerin uygulanmasındadır. Pilates egzersiz hareketleri birbirinin peşi sıra, ara vermeden yapılması önemlidir. Fakat çok hızlı, kontrolsüz bir şekilde olmamalı.
 •  Kesinlik:  Pilates egzersiz hareketleri yapmış olmak için yapılmamalıdır. Hareketler net ve belirli bir şekilde yapılmalıdır.
 •  Nefes:  Pilates egzersiz hareketlerini rahat ve doğru yapabilmek için doğru nefes almak önemlidir. Doğru nefes, egzersiz esnasında paniklemeden, derin derin nefes alarak ve yavaşça dışarıya üfleyerek verilmelidir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Yoga Türleri Nelerdir?

Pilatesin Faydaları

Pilates faydası çok olan bir spordur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Kişi vücudunu daha iyi tanıyarak, vücuduna hakim olması sağlanır.
 • Kemiklerin güçlenmesi ve onarılması konusunda fizik tedavi yöntemidir.
 • Vücuttaki kas ve kemik ağrılarına onarıcı özelliği vardır.
 • Vücudun esneyip – açılması ile dinç kalmasını sağlar.
 • Kamburluk gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan hareket oranı sağlandığından bu yönde de faydası bulunmaktadır.
 • Vücudun daha ince ve uzun görünmesini sağlar.
 • Karın, bacak ve kalça kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Vücut esneklik kazanmasından dolayı sakatlanma ihtimali azalır.
 • Kilo vermek isteyenler için de ideal bir spordur. Diyetle beraber yapılan pilates yağ yakımını hızlandırmaktadır.
 • Düzenli yapıldıkça kişi kendini daha zinde ve mutlu hisseder.
içeriğimizi oylayın