Reenkarnasyon Nedir? Örnekleri ve Din Bağlamı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Reenkarnasyon Nedir? Örnekleri ve Din Bağlamı

Reenkarnasyon, ruhun sürekli olarak başka vücutlarda hayat bulduğuna inanılan spiritüalistlerin verdiği isimdir. Asya bölgesinde yer alan dinlerin tenasüh kavramına yakındır. Günümüzde ruhların başka bedende hayat bulmasına inan 1 milyardan fazla insan bulunmaktadır. Bu olaya kısaca ruh göçü de denilir.

İçindekiler

Reenkarnasyon Hangi Dinde Var?

Reenkarnasyonun ortaya çıktığı yer Hiduizm inanışı olarak sayılır. Hindistan bölgesinde diğer geleneksel din sayılan Jainizm’de de yer alır. Bu dinlerde yer alan ruh göçü kavramı Türkçe’de tenasüh olarak bilinir. Fakat tenasüh da kişi dünyaya ödül ya da ceza için geri döner.

Reenkarnasyon da ise bu olay yoktur. Kişinin dünyaya gelmesinin sebebi yaptığı hataları düzeltmek ya da önceki yaşamında nerede hata yaptığı bulmak için değil, gelişmek için tekrar dünyaya gelir. Tenasüh inanışına göre kişi cezaya göre dünyaya tekrar hayvan olarak gelebilir.

Reenkarnasyon inanışına göre ise gerileme bulunmaz, hayvan bedeni zaten insan ruhunun gelişim gereksinimlerini karşılayamaz.

Reenkarnasyon Gerçek Mi?

Reenkarnasyonun gerçek olup olmadığını bilmek mümkün değil. Nasıl ki tanrının varlığını kesin olarak bilemiyorsak bunu da net biçimde bilemeyiz. Fakat doğan insan sayısı ile ölen insan sayısı eşit ya da yakın olmadığı için belli başlı çıkarımlarda bulunmak mümkündür.

Yaşanmış Reenkarnasyon Olayı Var Mı?

reenkarnasyon ornekleri var mi

Dünya da ya da Türkiye’de yaşanmış reenkarnasyon örnekler bulunur. Türkiye’de geçen örneklerinden biri işe şöyledir;

Türkiye’nin Hatay Ekber bölgesinde yaşayan Mehmet Bekler, 1940’lar da dünyaya geldi. Bekler un değirmeninde çalışarak hayatını idame ettiriyordu. 1965 yılında bir müşterisi ile kavga ederken kafasına aldığı kürek darbesiyle hayatını kaybetti.

Bir süre sonra yakın köylerde hamile bir kadın rüyasında genç bir adamı görmeye başladı. Rüyasındaki genç adam ‘’kafama kürekle vurdular ve öldüm. Seninle yaşamak istiyorum başkası ile değil’’ dedi.

Hamile kadın Süleyman adında bir bebek doğurdu. Çocuk büyüyüp konuşmaya başladığında, eski yaşantısından anılar anlatmaya başladı. Sonunda aile çocuğun durumuna inandı. Küçük Süleyman anılarından o kadar emindi ki kendisini öldüren köylüyü babasının tüfeği ile öldürmek istemişti.

Bilinen en ünlü Hikaye ABD’nin Colorado eyaletinde gerçekleşti. Hatta o kadar ünlendi ki filmlere bile konu oldu. 1925 yılında ABD’nin Colorado eyaletinden hiç dışarı çıkmamış 29 yaşındaki kadın, Morey Bernstein adındaki amatör hipnoz uzmanı tarafından hipnotize edildi.

Kadın hipnoz edilince koyu İrlanda aksanı ile konuşmaya başladı ve 19’uncu yüzyılda yaşamış olan İrlandalı Bridey Murphy adında bir hanımefendi olduğunu dile getirdi.

1864 yılında İrlanda’nın Cork bölgesinde dünyaya gelmiş ve Sean adında bir kişi ile evlendiğini söylemişti. Merdivenden düşüp hayatını kaybeden bu kadının anlattıkları birçok gazeteci tarafından doğrulandı.

Doğrulanmış olsa da İrlanda’da Bridey Murphy adında bir kadın bulunamadı. Virginia adı ile tekrar dünyaya geldiğini anlatan kadının söyledikleri o kadar çok tuttu ki filmi ve kitabı çıktı. Mehmet Bekler ve Morey Bernstein adında ki kişiler yaşanmış reenkarnasyon olayı olarak bilinseler de, sadece ünlenmek ya da adından bahsettirmek için düzenlenmiş bir komplo da olabilir.

Reenkarnasyon Var Mı?

reenkarnasyon var mi

Reenkarnasyon birçok dinde, sözlü ya da yazılı olarak yer alır. Birçok insan reenkarnasyon ile tekrar dünyaya geldiğini anlatır, eski hatıraları hakkında detaylar paylaşır. Fakat net biçimde ruh göçü olayının var olup olmadığını bilmek imkânsızdır.

Kişi nasıl ölümden sonra yaşamın var olup olmadığını net olarak bilemediği gibi, ruh göçünün olup olmadığına inanmak ona kaldığı kalır.

Reenkarnasyon ile İlgili Kitaplar

  • Reenkarnasyon Geçmiş Yaşamlar – Ted Andrews
  • Reenkarnasyoncu – M. J. Rose
  • Tibet’in Yaşam ve Ölüm Kitabı – Sogyal Rinpoche
  • Ruhların Yolculuğu – Michael Newton
  • Reenkarnasyon Kulübü – Kaan Arslanoğlu

Reenkarnasyon Kuran’da Var Mı?

Reenkarnasyon televizyon programlarında ya da başka sitelerde varmış gibi gösterilse de Kuran’da bulunmaz. Kuran’da, Hadislerde ya da İslam alimlerinin hiçbiri ruh göçünden yani tenasühten bahsetmez. İslam inancına göre ölen ruhlar dünyaya geri dönmez aksine ahirete gönderilip hesap gününü beklerler.

Kuran’da yer alan Müminun 99- 100 ayetine göre reenkarnasyonu çok açık biçimde reddetmiştir. Ayrıca Secde 11- 13 ayetine göre de tenasüh olayının olmadığı açıkça belirtilmiştir. İslam’a göre reenkarnasyon gibi kavramlar bulunmamakta, ölen ruhlar ebediyen dünyadan göç etmektedirler.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.