Regular Fit Ne Demek? Regular Kalıp, Kesim ve Ölçü Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Regular Fit Ne Demek? Regular Kalıp, Kesim ve Ölçü Nedir?

0

Regular fit, kıyafetlerde bir kesim biçimi olarak standart kesimi ifade eden bir kavramdır. Regular fit kalıbı pantolon, gömlek, tişört benzeri birçok giyim ürününde kullanılan bir kalıptır. Giyim mağazalarında sıkça karşılaşılmaktadır. Tüm merak edilenleri derledik;

Regular Kalıp Nedir?

Regular kalıp standart kesim kalıbını temsil etmektedir. Regular kalıp kıyafetler aşırı bol ya da aşırı dar kesimlere sahip değildir. Aksine tam olarak bedenlerin kendi ölçülerine göre standart olarak oluşturulan kıyafetler için kullanılan kalıptır.

Regular kalıp kıyafetler oluşturulduğu beden için aşırı dar ya da aşırı bol değildir. Bedenin ölçülerine tam olarak uygun oluşturulan kıyafetler için regular kalıp kullanılmaktadır. 

Regular Ölçü Nedir?

Regular ölçü kıyafetlerin beden kategorilerine göre dikilirken tercih edilen ölçülerden biridir. Normal beden ölçüleri için birebir kalıp tasarımı regular ölçü ile mümkündür. Bir örnek ile açıklamak gerekirse normal kalıp m beden kıyafetler regular ölçü m ile dikilmektedir. Aynı şekilde diğer bedenler için de regular ölçü kullanılabilmektedir.

Regular ölçü kullanılarak üretilen kıyafetler üzerinde yazan bedenlerin tam kalıplarını yansıtır.

Regular Kesim Ne Demek?

Regular kesim standart ve normal kesimi ifade eden kesim türüdür. Etek, pantolon gibi kıyafetleri satın alırken belli başlı ölçülere göre alırız. Bu ölçüler beden tablosunda yer alan S, M, L gibi bedenlerdir.

Kendi bedeninize en uygun kıyafeti alırken dikkat etmeniz gereken başka bir husus da kıyafetin kesimidir. Dar kesim kıyafetlerde kendi bedeninizin bir beden üstünü almanız gerekebilir. Regular fit kesim kıyafetler satın alırken doğrudan kendi bedeninizi almanız sizin için uygun olacaktır. Çünkü regular kesim standart kesimi ifade etmektedir.

Regular Fit mi Slim Fit mi?

Regular fit mi slim fit mi kıyafet sorusu satın alma sürecinde insanların kafasını sıkça karıştırır. Slim fit giysiler normal beden kalıplarına göre daha dar kalıplardır. Örneğin Slim fit M beden regular fit M bedenden kesim olarak daha dar olacaktır. Bu durumda tam kalıp M beden giyen birinin Slim fit M beden giysi alması halinde giysinin bedeni küçük gelme ihtimali de mevcuttur. 

Regular Fit ve Slim Fit Arasındaki Fark Nedir?

Regular fit ve slim fit arasındaki fark temel olarak kesim darlığına dayanır. Slim fit tişörtlerin karın ve omuz kısmı regular fit tişörtlere göre daha dardır. Bu bağlamda slim fit kıyafet kesiminden hoşlanıyorsanız tam bedeninizi denemeden almamanız önerilir.

Slim fit beden kıyafet alırken kendi bedeninizi ve bir üst bedeni deneyebilirsiniz. Slim fit kıyafetlerin regular fit kıyafetlere göre daha dar bir kalıbı olması beraberinde bazen bir beden büyük kıyafetlerin daha uygun olmasına neden olabilmektedir.

Slim fit giysiler regular fit kıyafetlerden daha dar ancak skinny fit giysilerden de daha geniştir. Skinny fit kıyafetler kadar dar değildir.

Regular Fit ve Comfort Fit Arasındaki Fark Nedir?

Comfort fit ve regular fit arasındaki fark, beden genişliği ile ilgilidir. Comfort fit kalıp itibari ile bol kalıp giysileri ifade eder. Rahat kalıp olarak da bilinen comfort fit kalıp ürünleri alırken omuz çizgisine dikkat etmeniz gerekir.

Comfort fit kalıp giysilerin bedenleri belirlenirken bedene uygun omuz ve bel ölçüsü belirlenir ancak kıyafetin kesimi ölçülerin belirlenmesinden sonra bollaşmaktadır. Kendi bedeninize uygun comfort fit ürünleri alarak rahat kesim görece regular fit kesime göre bol kıyafetler edinebilirsiniz. 

Regular Fit ve Regular Arasındaki Fark Nedir?

Regular fit ve regular arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Regular kalıp giysiler giyen kişilere daha rahat ve esnek bir kıyafet deneyimi sunarlar. Slim fit giysiler için ise genellikle dar ve sıkı kalıplar olduğundan bu rahatlığı yakalamak mümkün değildir.

Regular fit giysiler giymeyi tercih edenler genellikle daha rahat ve esnek giysilerden hoşlanan kişilerdir. Tüm kıyafetler için regular, slim fit, comfort gibi kalıpları bulmak mümkündür. Regular kalıbın başka bir artısı da sıcak iklimlerde hava alan daha esnek ve rahat kumaş olmalarıdır.

Regular Fit Triko Ne Demek?

Regular fit triko giyim ürünleri aşırı dar ve aşırı bol olmayan standart kesim trikolardır. Trikolar giydiğinizde rahat hissetmek isteyeceğiniz üst giyim ürünleridir.

Slim fit triko çeşitleri oldukça dar olmaları nedeni ile beden yönünden bazen bir üst beden alınmayı gerekli kılabilir. Ancak regular fit triko satın alırken böyle bir sorun yaşamazsınız. Tam bedeninizi alarak regular fit triko ürünleri kullanabilirsiniz.

Regular Fit Kaban Ne Demek?

Regular fit kaban ürünleri özellikle soğuk kış aylarında katlarca kıyafet giyinmeyi seven kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kış aylarında atlet, tişört, kazak gibi kat kat giyinen kişiler için slim fit kabanlar dar gelebilir.

Regular fit kaban kendi beden kalıbınıza uygun kaban ürünlerini kapsar. Çok dar ya da çok bol olmayan bu kalıp kabanlar oldukça rahattır. Normal kalıp olması beden yönünden de kabanın içinden başka kalın kıyafetleri giymeye de olanak tanır.

Yorum Yap