Bize Reklam Verin
Retro ve Vintage Ne Demek? Retro ve Vintage Farkı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Retro ve Vintage Ne Demek? Retro ve Vintage Farkı Nedir?

+ -

Vintage, akım olarak son zamanların gözde ve aranılan akımlarından biridir. Özellikle sosyal medya üzerinde oldukça popüler olan geçmiş modayı yansıtan fotoğraflar, reels ya da IG TV videoları ile birlikte de bu kavram hayatımızda kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Türk dilinde karşılığı bağ bozumu kelimesi olan bu kavram, özel parçalar ya da koleksiyonlar için kullanılır.

Antika kadar eski bir yapıyı yansıtmamak ile birlikte özellikle on ya da on beş yıllık ya da çok eskilere dayanan geçmişin giyim, araba ya da mobilya gibi kavramları için kullanılan bir kelimedir. Kısacası bu sıfat, modadan ya da herhangi bir nesneden oluşan eski ürünler adına kullanılan bir sıfattır. Fakat bilinmelidir ki her eski görünümlü eşya vintage olarak kabul edilmemektedir. Bir ürünün belli bir döneme ait olması çok önemlidir. Yani eşyalar dönemin ruhunu yansıtmalıdır.

Retro Ne Demek?

Retro, kelime kökeni olarak latine dayanır. Geriye doğru, geçmişe ait, geçişi kapsayan… Anlamları bulunmaktadır. Kısacası Retro kelimesinin kökeniyle birlikte bakıldığında kesinlikle geçmiş kavramını oluşturur. Özellikle moda dünyasında, mobilya eşyalarında karşımıza gelir. Genel anlamda bakıldığında 1970 ya da 1980’li yılların esintilerini ve tarzını taşır.

Aynı zamanda modası geçmiş bir akımın yeniden canlanması ve yeniden eski bir modanın ikon halini alması gibi durumlar için de kullanılmaktadır. Bu durumda bakıldığında hâlihazırda vintage ile oldukça karıştırılır. Fakat aralarında benzerliklerin olabileceği gibi farklılıklar da bulunmaktadır.

Retro ve Vintage Farkı Nedir?

retro ve vintage farki

Retro ve vintage kavramları iki açıdan da geçmişi ve geçmişin temalarını kapsadığı için oldukça karıştırılan iki kavram olarak bilinir. Fakat bu ikili arasında çok keskin farklar bulunmaktadır. Zaten incelendiğinde bir tanesi çok daha yeni ve son zamanlarda karşımıza çıkmışken diğerinin kökeni daha eskiye dayanır. Özellikle ayrıntılı inceleme yaptığımızda vintage ürünler; geçmişte kullanılmış gerçek yani orijinal ürünler olarak bilinirler.

Retro ise, eski gibi görünen eşyalara dahi kullanılan bir terim olarak bilinir. Hatta yen, mobilyalar bile eski göründürerek bu tarza uygun hale getirilir. Bu bakımdan incelendiğinde de bu iki kavram kesinlikle aynı kefede tartılmamalıdır. Birisi bir dönemin ruhunu ve yaşanmışlığını yansıtır. Diğerinde ise “mış gibi yaşamlar” söz konusudur.

Önerilen Yazı
Feng Shui Nedir? Nasıl Uygulanır? Tüm Detaylar

Özellikle iki kavramın ürünlerinin alıcısı da oldukça fazla olarak bilinir. Hatta durum öyle bir yere geldi ki artık yeni nesil mobilyalar eski görünümde oldukça fazla satmaktadır. Eskinin ve yeninin birleşimi harika ürünler ile eskinin yaşanmışlığı… Gerçekten düşünüldüğünde harika iki kavram günümüz dünyasına çok güzel bir şekilde adapte olmuş denilebilir.

Eski Eşyalara Ne Ad Verilir?

Eski eşyalara verilen isim, durumuna göre değişmektedir. Bazı durumlarda antika ismi verilir, bazen vintage eşya ya da bazı durumlarda sadece eskiden kalma bir eşya da denilebilir. Bu durumda eşyanın durumu oldukça önemlidir. Eğer yaşanmışlık varsa farklı, eskiden kalma sanatsal ve değerli bir durum varsa farklı değerlendirilir. Fakat hiçbir vasfı olmayan düz eşyaların hiçbir önemi yoktur.

Retro Giyim Tarzı Ne Demek?

Retro giyim tarzı, artık anlayabildiğiniz üzere eskiye yönelik giyim tarzını oluşturur. Geçmişe yön vermiş, geçmişin ürünleri ile yeninin birleşimini temsil etmektedir. Örnek verecek olursa, bol paçalar, puantiyeli elbiseler, yüksek belde pantolonlar… Gibi birçok noktada bu giyim tarzı ortaya çıkmaktadır. Bir dönemin tarzını yeni ile birleştirir.

En önemli özellik de abartılı ve şaşalı olmasıdır. Eski dönemin damga vuran kıyafetleri günümüze de uyarlanabilir. Bu kıyafetler özellikle partilerde, buluşmalarda ya da resepsiyonlarda tercih edilir. Oldukça farklı ve güzel görünümlere sahiptir.

Antika Olması İçin Kaç Yıl Geçmeli?

antika olmasi icin kac yil gecmeli
antika olmasi icin kac yil gecmeli

Bir ürünün antika olması için, kesinlikle en az 100 senelik bir ömrünün bulunması gerekir. Aynı zamanda o nesnenin sanatsal boyutu da oldukça önemlidir. Nesnenin ya da eşyanın sanatsal anlamda özelliği ne kadar yüksek olursa antika sayılma potansiyeli de oldukça fazladır. Aynı zamanda belli bir döneme aitlik kesinlikle söz konusu olmalıdır.

Önerilen Yazı
Siber Zorbalık Nedir? Korunma Yöntemleri
Önerilen Yazı
Guggenheim Bursu Nedir? Nasıl Alınır?
Önerilen Yazı
Tweetdeck Nedir? Otomatik Tweet Programı
Önerilen Yazı
Kına Yakmak Sevap Mı? Sünnet Mi? Ele, Saça, Sakala Kına
Önerilen Yazı
Paris’te Deniz Var Mı?
Önerilen Yazı
Bir Pikselin Alacağı Renk Miktarına Ne Ad Verilir?
Önerilen Yazı
Instagram Doğal Yolla Takipçi Artırma Yöntemleri
Önerilen Yazı
Karadenizlilerin Başına Taktığı Şey Nedir?
Önerilen Yazı
Hawaii Adası Hangi Okyanus Üzerindedir? Hawaii Kaç Adadan Oluşur?
Önerilen Yazı
XML Bayiliği Nedir?
Önerilen Yazı
Wipe Cache Partition Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır?
Önerilen Yazı
Aşçı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İyi korunmuş ve geçmişten günümüze ulaşmış eserler antika sayılabilir. Bu durum resim, heykel gibi sanatsal yapılar olabilir. Bu sanatsal yapılar usta bir elden ya da usta ellerden ya da amatör bir sanatçıyken yapılmış sonradan ünlü olmuş bir kimseden çıkması önemlidir.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.