Sarımsağın Saçlara Faydası | Sarımsak ve Kepek Sorunu
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Sarımsağın Saçlara Faydası | Sarımsak ve Kepek Sorunu

Aşırı kepek, saç dökülmesi gibi sorunlarda sarımsağın saçlara faydası eski çağlardan beri bilinmektedir. İnsanlar tarafından tüketilen en eski sarmısak türlerindenden biri allium sativumdur. Başlangıçta Orta Asya’da yetişen bu güçlü ve keskin yiyecek “kokuşmuş gül” olarak da biliniyordu. Sarımsak allium cinsinin bir üyesidir ve soğan, arpacık soğanı ve pırasanın kuzenidir.

Çin, dünyadaki en büyük sarımsak üreten ülkedir. Sarımsak, dünyanın hemen hemen her mutfağında kullanılmaktadır. Sarımsağın kardiyo-koruyucu, antienflamatuar, anti-mantar ve antibakteriyel gibi çok sayıda iyileştirici ve terapötik özelliği vardır. Sarımsağın içindeki antioksidanlar ve temel besinler cilt alerjileri ve cilt enfeksiyonları, yüksek tansiyon, kanser, diş ağrısı, artrit, kabızlık, istenmeyen kilo alımı, saç dökülmesi vb. gibi hastalıkların tedavisinde mucize etkilere sahiptir.

Kepek Sorununda Sarımsağın Saçlara Faydası

Sarımsağın saçlara faydası oldukça fazladır. Bu yüzden, saç kepeklenmesi ve dökülmesi gibi sorunları neredeyse kökünden çözer.

Kepek, yediden yetmişe herkesi dünya çapında rahatsız eden ortak bir sorundur. Kuruluk ve enfeksiyonlar kafa derisinin kaşınmasına ve pul pul olmasına yol açar. Bu da kepek oluşumuna neden olur. Bu cilt sorunyla mücadelede sarımsak, yüksek vitamin ve mineral içeriği nedeniyle mükemmel bir bitkisel çözümdür.

Phytonutrient bakımından zengin olan sarımsak A, B ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, çinko vb. içerir. Her şeyden önce saç ve saç derisine besin sağlayan, kafa derisi enfeksiyonlarını temizleyen ve böylece kepekleri temizlemek için ideal bir panzehir olan kükürt bileşiğidir.

Sarımsağın faydaları,

  • cilde ve saç derisine hayati besinler sağlamaya yardımcı olmak için düzenli diyetlerde,
  • özel olarak formüle edilmiş, kepek tedavisinde kullanılan şampuanlarda, sabunlarda, yağlarda,
  • tıbbi kapsüllerde bulunan özütler hâlinde doğrudan kullanımla ortaya çıkar.

Sarımsak uygun miktarlarda veya belirli şekillerde tüketilmelidir. Aksi taktirde çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunlar genellikle;

  • ağız kokusu,
  • midede yanma hissi,
  • irritabl bağırsak,
  • döküntü,
  • ishal olarak görülür.

1Hastalıkları Giderir ve Genel Sağlığı İyileştirir

Sarımsağın Saçlara Faydası | Sarımsak ve Kepek Sorunu

Sarımsağın Antioksidan Etkisi

Antioksidanlar ve mineral ve vitaminler açısından sarımsağın vücuda faydaları oldukça zengindir. Aç karnına yenen sarımsağın faydaları, genel sağlığımızı iyileştirmesi ve çeşitli hastalıkların tedavisinde etkili olmasıdır. Ayrıca, esansiyel vitamin, mineral ve yağlarla zenginleştirilen bu bitki vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur. Böylece yüksek kolesterol, kalp sorunları, soğuk algınlığı ve öksürük, artrit, cilt enfeksiyonları ve iltihaplar gibi sağlık sorunlarınız olmaz ya da çok kolay atlatırsınız.

2Bağışıklığı Güçlendirir

Sarımsağın Saçlara Faydası | Sarımsak ve Kepek Sorunu

Antioksidanlar ve temel besinlerle zenginleştirilen bu bitki aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini geliştirir. Böylece vücudunuz daha güçlü olur ve hastalıklarla savaşmanız kolaylaşır. Ayrıca, seboreik dermatit ve kepek gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Vücuttaki hastalıklarla savaşmaya ve bu hastalıkları önlemeye yardımcı olan antijenlerin ve beyaz kan hücrelerinin üretimini düzenler.

3Sebum Üretimini ve Kan Akışını Düzenler

Sarımsağın vücuda faydaları - Sebum Üretimi

Sarımsağın Saçlara Faydası Sebum Üretimi

Sarımsaktaki temel besinler kafa derisindeki sebum üretimini düzenlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olarak kepeğin etkin bir şekilde tedavi edilmesine olanak sağlar.  Bununla birlikte, sarımsağın cilde faydaları nelerdir sorusunun cevabı, dolaşımı hızlandırarak saçların güçlü, parlak, kalın ve güzel olmasını sağlamasıdır.  Ayrıca, sarımsağın yüze faydaları arasında sebum üretimi çok önemlidir.

4Diyet Takviyesi Olarak Tüketilir

Sarımsağın vücuda faydaları

Aşırı Kepek ve Saç Dökülmesi Sorunlarında Sarımsağın Saçlara Faydası

Kepek ve kafa derisi sorunları genellikle sağlıksız ve düzensiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Kepek  sorunlarında sarımsağın saçlara faydası oldukça fayladır. Sarımsak, doğru miktarda tüketildiği takdirde kepeklenmeyi etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olan temel vitamin ve minerallerin bulunduğu bir besin kaynağıdır.  Sarımsak, yemeklere lezzetli bir aroma katar. Genellikle ezilerek kullanılır. Sarımsağı ezdiğiniz zaman kepeklenmeye karşı etkili olan, allicin adı verilen bir bileşen oluşur. Kepeğe karşı kullanacağınız bu sarımsak macununun daha etkili sonuçlar vermesi için topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, hassas ciltler için seyreltilmiş sarımsak salçasını veya sarımsak suyunu kafa derinize uygulayabilirsiniz.

5Mantar ve Bakteriyel Enfeksiyonların Tedavisi

Sarımsağın Saçlara Faydası | Sarımsak ve Kepek Sorunu

Geçmeyen kepek, kafa derisindeki mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Sarımsakta bulunan antibiyotik, allicin ve diğer antioksidanlar enfeksiyonu temizleyen ve kafa derisini nemlendiren antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yüzden, Aşırı kepek ve saç dökülmesi sorunuyla başa çıkmak için günlük beslenmenize sarımsak eklemeyi deneyin.

içeriğimizi oylayın