Siber Zorbalık Nedir? Korunma Yöntemleri
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya Makaleleri

Siber Zorbalık Nedir? Korunma Yöntemleri

0

Siber saldırılar ve siber zorbalıklar, çağımızın önemli bir sorunu haline geldi. Bu kavramları sık sık duyar olduk. Bu yüzden dijital yerlerde kötü niyetli insanların kim olduğunu bilmek istiyorsanız, siber zorbalık nedir? Sorusunu yanıtlamanız gerekmektedir. Siber zorbalık nedenleri çevresinde önemli ve işinize her zaman yarayacak bilgiler verilecektir.

Peki bu kadar önemli olan siber zorbalık nedir kısaca? Dijital ortamda rahatsız etmek, taciz etmek, sahtekarlık, dolandırılmak, şantaj, istemediğiniz bilgilerinizi, videolarınızı ya da fotoğraflarınızı zorla paylaşmak açığa çıkarmak siber zorbalıktır. Bunlar e-posta, sosyal medya, veya chat odaları gibi internet üzerinden yapılmaktadır. Aslında sokakta gasp edilmekten, soyulmaktan veya tacize uğramaktan hiçbir farkı yoktur. Tek farkı sanal ortamdan saldırıya, tacize uğramaktır.

Siber Zorbalık Örnekleri

Siber zorbalık konusunu iyice kavramanız için bazı örneklere ihtiyacınız var. Aşağıda verdiğimiz siber zorbalık örnekleri hayatınızda ya da tanıdığınız birisinin hayatında varsa mutlaka siber suçlara müracaat edin.

 • Sosyal medya ve benzeri platformlarda paylaştığınız fotoğrafları sizin isteğiniz dışında yayılması. Sadece bu değil videolarınız veya mesajlarınız da dahildir.
 • Direk mesaj kutusuna veya e-postanıza atılan tehtid yazıları, rahatsız edici videolar veya yazılar…
 • Sizin isminiz ile sosyal medya platformları veya benzeri yerlerde açılan sahte hesaplar. Ayrıca sizin isminizi kullanarak sahte hesap üzerinden başka birilerini tehtid etmesi.
 • Spam yolu ile kişileri rahatsız etmek. Bu yöntemler kişilere piskolojik, cihazlara ise teknik problemlere yol açabilmektedir.
 • Birey hakkına yapılan zorbalıklar veya saldırıları da içermektedir.

Siber Zorbalık Önlemleri Nasıl Alınır?

Siber zorbalık önlemleri önem gerektiren bir husustur. Sebebi, Siber zorbalıklara karşı savunmasız kalmanız size daha çok saldırılara yol açabilmektedir. Peki bu kadar yazdıklarımıza karşın, siber zorbalık nasıl önlenir?

 • İnternet üzerinden gizlilik ayarlarınızı en üst noktaya taşımanız gerekir. Bu yöntem basit ama etkilidir.
 • Bu şahısları internet üzerinden ve ulaşabilecek herhangi platformdan engelleyin veya yeni bir hesap açın.
 • Daha önceden belirttiğimiz gibi siber suçlara şikayette bulunun.
 • Hesabınızdaki güvenliği en üst düzeye çıkarın.
 • Telefon, bilgisayar gibi internete bağlanabileceğiniz cihazlarınız için, güvenlik artırıcı yazılımları kullanın.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın