Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Şizoid kişilik bozukluğu, toplumdan soyutlanarak yakın ilişkiler kurmaktan kaçınan kişide görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Birey duygularını ifade etmekte zorlanabilir ve ikili ilişkilerde derinlik kuramayabilir. Kişi genelde toplumdan uzak ve yalnız kalmayı tercih etmektedir. Hayata karşı hiçbir tepki göstermez ve her şeyi ifadesiz bir biçimde karşılarlar. Yani hem soğuk, hem de duygusuz denilebilecek bir yapıları vardır. Bu psikolojik bozukluk erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Şizotipal kişilik bozukluğu, düşünce ve davranışlarında garip ve tutarsız olan kişilerde görülen hastalıktır. Örneğin, kendisini büyücü zanneden birisinin oldukça eksantrik kıyafetler ile sokakta dolaşması bu bozukluğa bir örnektir. Belli belirsiz düşünceler ve ifade güçlüğü görülmektedir. Bazen bir kelime üzerine sürekli tekrarlama yapılır ve kişinin ne ifade etmek istediği anlaşılmaz. Birincil ilişkiler kurulan akrabaların dışında kişinin hiç sosyal çevresi olmayabilir. Bu bireylerin oldukça kuşkucu bir yapısı vardır ve durumları paranoid kişilik bozukluğuna doğru evrilebilir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Şizoid kişilik bozukluğu belirtileri dendiği zaman akla ilk gelen bu bozukluğa sahip bireylerde görülen anti sosyal eğilimlerdir. Birey, iletişim kurmakta zorlandığı gibi derinleşmekte de zorlanır. Birincil akraba ilişkileri dışında genelde sosyal çevresi yoktur. Ayrıca, düşünceleri de, bölük pörçük bir seyirde ilerler ve iletişim konusunda sıkıntı yaşayabilir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  • Yalnız kalmayı istemek
  • Sosyal ya da kişisel ilişkilere karşı ilgisizlik
  • Sınırlı sayıda duygusal ifade kullanmak
  • Çoğu aktiviteden zevk alamamak
  • Başka insanlara karşı kayıtsızlık
  • Sürekli partnerinden farklı insanlarla cinsel ilişki yaşamayı istemek

Görüldüğü gibi, şizoid kişilik bozukluğu belirtileri genel haliyle bu şekildedir. Eğer bir yakınınızda bu sorun varsa bir psikiyatriste veya psikoloğa başvurmanız, kişinin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Merak Edilenler

Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Ünlüler Kimler?

Şizoid kişilik bozukluğu olan ünlüler dendiğinde bilinen bir isim yoktur. Genelde bu soruna sahip kişiler toplumdan izole oldukları için hastalığın anlaşılması zordur. Çünkü yakın ilişkiler olmadığı zaman bireylerden haber almak güç olduğu gibi, eğer bir ünlüde böyle bir sorun varsa zaten ün hayatını yaşayamayacağı açıktır. O sebeple şizoid bozukluğa sahip bireyler genelde ünlü bir oyuncu veya şarkıcı olamazlar.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Şizoid kişilik bozukluğu, anormal konuşması olan ve dediği anlaşılmayan birini görürseniz bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Ancak bunun netliğe kavuşması, psikoloğa gittiğiniz zaman gerçekleşir. Şizoid bireyler genelde yalnız ve ilişki kurmada güçlük çeken kişilerdir. İnsanlarla iletişime geçmek ve etkileşim halinde olmayı da istememektedir. Kendi iç dünyalarında yaşayan kişiler olmakla birlikte, sıradan içine kapanık bir birey değildirler. Böyle bir bireyi gördüğünüz zaman tavırlarındaki anormallikten durumu anlayabilirsiniz.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Şizoid kişilik bozukluğu tedavisi, önce psikolog, sonra psikiyatr seansları ile tedavi edilir. Bilinmelidir ki, bu tip kişilik bozuklukları tam anlamıyla son bulmaz sadece hafifler. Son bulması uzun tedaviler sonucunda mümkün olur. Eğer, yakınınız veya siz böyle bir durumla karşılaşıyorsa derhal bir doktor randevusu almalı ve iyileşmek için bir adım atmalısınız. Semptomlar çok belirgin olduğu için uzmanlar bu konuda gerekeni yapmakta gecikmeyecektir. Bazen psikoterapi ile bazen ilaç tedavisi ile süreç düzgün bir şekilde ilerleyecektir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Şizoid kişilik bozukluğu tedavisi edilmezse, hasta olan bireylerin durumu daha da ağırlaşır ve paranoid kişilik bozukluğuna dönüşür. Hal böyle olduğunda kişiler, hayattan zevk alamazlar ve sürekli bir şüphe ile yaşarlar. Herkesin kendilerine karşı düşman olduğunu ve zarar vereceğini düşünerek olağanüstü bir çaba ile tüm olasılıkları engellemeye çalışırlar. Şizoid kişilikler bu hale gelmeden oldukça yalnız kaldıkları için kendileri dışındaki toplumsal yaşamı anlama becerileri tam olarak gelişememiştir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Şizotipal kişilik bozukluğu tedavisi, tüm diğer kişilik bozukluklarında olduğu gibi psikiyatri ve ilaç tedavisi yapılır. Ancak bazen yıllar süren psikoterapi seansları ile birey, ileriki yaşamında daha normal düşünebileceği bir bakış açısına sahip olabilir. Hastalığın hafifliği ve ağırlığı tedavi için belirleyici bir etkendir. Çünkü bazılarında içilen ilacın dozu bile ağır olabilirken, bazılarında hiç ilaç tedavisine gerek duyulmayabilir.

içeriğimizi oylayın