Çözüldü

Anne Sütünün Tadına Bakmak Haram Mı?

Kuyucan tarafından

Anne sütünün tadına bakmak haram mı? Dinimiz anne sütüyle ilgili ne emretmiştir? Anne sütünün tadına bakılabilecek durumlar var mıdır?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.
1
Dini Soru Cevap
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (1) 1

  1. Doğru Cevap

    Anne sütünün tadına bakmak haram değildir. Süt emmenin hükmü ise doğumdan itibaren geçen 2 yıl içinde muteber olup bu müddetten sonra geçerli değildir. Zira bu müddet içerisinde süt et bitirir, kemik ve kan oluşumunda büyük bir rol oynar. Bu sebeplerle de doğumdan itibaren iki yıl sonra hüküm geçerli değildir. Hükmün süresi İbn Mesud tarafından da şu şekilde açıklanmıştır:

    Adamın birisi Ebû Musa el-Eşârî’ye gelerek “Ben hanımımın göğsünü emdim ve karnıma süt gitti bunun hükmü nedir?” diye sordu. Ebû Musa ise “Buna göre o kadın sana haram olmuştur.” Şeklinde hüküm verdi ardından Abdullah b. Mesûd, adama “Nasıl fetva verdiğine dikkat et!” dedi. Ebû Musa “Bu hususta sen ne dersin?” deyince İbn Mesûd “Haramlık doğuracak olan emme ancak doğumdan sonraki iki sene içerisinde olur.” diye yanıt verdi. (Muvatta, Radâ’, 14.)

    0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.