Çözüldü

Geminin Geri Hareketine Ne Denir?

Kuyucan tarafından

Geminin geri hareketine ne denir?

Geminin geri hareketine ne ad verilir?

Geminin geri hareketi nedir?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.
1
Genel Kültür Soru Cevap
Bir Cevap Yaz

Cevaplar (1) 1

  1. Doğru Cevap

    Gemilerin geriye doğru yaptığı harekete ‘’tornistan’’ denir. Tornistan kelimesi dilimize İngilizceden geçmiştir. Gemicilik terimlerinin çoğu dilimize İngilizce, İtalyanca, Yunanca gibi dillerden geçmiştir.

    Geminin bölümlerini tanımlamak için bile bazı özel terimlere başvurulur. Örneğin gemilerin sağ tarafına sancak, sol tarafına ise iskele denir.

    Gemiciliğin en keyifli hallerinden biri olan yelken sporunda da pek çok denizcilik terimi kullanılmaktadır. Bunlardan genellikle ilk öğrenilenleri ‘alesta’ ve ‘neta’dır. Alesta, hazırlanmak, dikkatli bir biçimde beklemek anlamına gelir. Neta ise her şeyin yolunda ve hazır olduğu anlamındadır. Yelken seyri sırasında dümenci ya da kaptan bir manevra yapmadan önce ‘Alesta!’ diye seslenerek mürettebatını hazırlık yapmaya çağırır. Gerekli hazırlıkları yapan mürettebat ise ‘Neta!’ diye bağırarak manevraya hazır olduklarını belirtir.

    0

Senin Cevabın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) olarak işaretlendi.