Sosyopat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
 1. Ana Sayfa
 2. Psikoloji

Sosyopat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sosyopat, toplumun normlarına aykırı davranan ve bunun idrakında olmayan kişidir. Bu karakter insanları kendi etkisi altına almayı ve yönlendirmeyi sever. Ancak, bunu kontrolcü profiller ile karıştırmamak gerekir çünkü bir sosyopat kişilik aynı zamanda büyüklenmeci tavırlar da gösterir.

Aynı zamanda herkese ve her şeye rağmen kendi doğruları olur ve onlara inanır. Bu şekilde de topluma uyum sağlayamaz ve toplumun dışında kalır. Bir psikolojik rahatsızlık olarak değerlendirilse de aslında bu bir kişilik bozukluğudur ve bir psikiyatr veya psikanaliz uzmanına gidilmesi gerekir.

Sosyopat Kişinin Özellikleri Nelerdir?

Sosyopat özellikleri dendiğinde, her şeyi ben bilirim tavrı içinde olması en önemlisidir. Çevrelerindeki insanları manipüle ederek onların beğenisini ve ilgisini kazanmaya çalışırlar. Bu kişilerde oldukça etkileyici bir cazibe vardır ve insanlar hemen buna kapılırlar. Ancak bu bireyler normlara karşı geldikleri için oldukça tehlikelidir ve ruh sağlığınıza zarar verirler. Asla hatalarını kabul etmedikleri için sanki suç sizdeymiş gibi davranırlar ve psikoloğa giden kişi siz olursunuz. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Sizi manipüle ederler ve algı oyunu yaparlar. (Örn, sizi yalancı konumuna sokarlar.)
 • Sizi kontrol ederler
 • Sizi arkadaş çevrenizden uzaklaştırıp kendi tarafına çekmek isterler
 • Sizi kendisine muhtaç kılmaya çalışırlar
 • En mükemmel insanın kendisi olduğunu söylerler
 • Konuşması ve sizi anladığını gösteren sözler ile sizi etkilemeye çalışırlar
 • Egoları yüksektir
 • Bencil insanlardır
 • Duygusal olgunluğa sahip değildir
 • Arkadaşı yoktur
 • Ailesi ile bağları zayıftır (Bu durum başka nedenlerden de olabilir.)
 • Şiddete meyillidir
 • Yalan söyleyerek hayatını farklı anlatır
 • Çıkarlarına göre hareket eder
 • Sizden sürekli bir şeyler talep ederler (gizli veya açık olarak)

Görüldüğü gibi manipülatif sosyopat özellikleri genelde kendisinin yönettiği bir ilişki içine girmesi etrafında şekillenir. Eğer hayatınızda böyle biri varsa ışık hızı ile o kişiden uzaklaşın ve onunla temasa geçebilme ihtimali olan diğer insanları uyarın. Çünkü bu bireyler insanların hayatlarını mahvetmeye programlıdır kendileri de çok kötü bir çocukluk deneyimi geçirmiştir ve sanki herkesten bunun intikamını alırlar.

Sosyopati Merak Edilenler

Sosyopat Tedavi Edilebilir Mi?

Sosyopat tedavisi, oldukça zordur çünkü bu kişiler kendilerinde bir sorun olduğunu hiçbir zaman kabul etmezler ve bir sorun olarak da görmezler. Bu sebepten dolayı oldukça uzun psikoterapi seansları geçse de çok nadir bir gelişme ve iyileşme görülür. Çünkü, bu tip bozukluğu olan bireyler her şeyin doğrusunun kendinde olduğunu ve herkesin yanlış olduğunu düşünürler.

Bir Kişinin Sosyopat Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bir kişinin sosyopat olup olmadığı manipülasyon ve algı yönetimi yapmasından hemen anlaşılır. Her şeyi kendi istediği gibi yönetme arzusu ile sizin kontrolünüzü ele geçirmeye çalışıyorsa bilin ki karşınızdaki kişi bir sosyopat. Kendinizi bu kişiden ayırmak ve uzaklaşmak hem enerjinizi korumak hem de maddi güvencenizi korumak bakımından önemlidir. Çünkü, bu tip toksik insanlar hem size hem de sosyal çevrenize bir yük gibi binerek zarar verirler.

Manipülatif Sosyopat Nedir?

Manipülatif sosyopat, sizi her sözü ve davranışı ile etkisi altına almak ve yönetmek isteyendir. Size sahip olmayı arzulayan bu kişi hayatınızda söz sahibi olmak ve sizi yalnızlaştırmak ister. Böylelikle kendini tatmin eden bu bireyler ağır sorunludur ve uzak durmanız gerekir.

Eğer, böyle biri sevgiliniz veya arkadaşınızsa o kişiyle bağları sakince kesin ve istediği şeyi sizden almasına izin vermeyin. Böyle kişiler sanki görevinizmiş gibi size sürekli talimatlar ve komutlar vererek farkında olmadan beyninizin içine girerler.

Sonradan Sosyopat Olunur Mu?

Sonradan sosyopat olunmaz genelde çocukluk dönemi travmaları ve yetiştirilme tarzı ile bütünleşen bir durumdur. Bir kişi geçmiş yaşamından aldığı tüm motifler ile sosyopat kişilik bozukluğunu geliştirir. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıktığı bilinmektedir ve bu dönem çocuğunun böyle olduğundan şüphelenen ailelerin direkt bir psikoloğa gitmesi gerekir. Eğer, erken bir önlem alınmaya çalışılırsa belki daha az hasar ile bu sürecin önüne geçilebilir.

içeriğimizi oylayın