Bize Reklam Verin
Spinning Kilo Verdirir Mi? Hangi Bölgeleri Çalıştırır?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Spinning Kilo Verdirir Mi? Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

+ -

Spinning kilo verdirir mi? Sorusu, Spinning hareketinin vücudun birçok yerini çalıştırması sonucunda sorulabilir. Daha sağlıklı bir yaşam için yapılan Spinning, doğru yapıldığında kilo vermeye yardımcı olabilir. Ayrıntılar ise şu şekilde;

Spinning Kilo Verdirir Mi?

Spinning vücudunuzu şekillendirerek zayıflatıyor sıkılaştırıyor. Kişinin azmine göre kısa bir süre içinde kilo verdirir.

Bacak kaslarını olabildiğince çalıştırıp, bağımlılık yaparak kısa bir süre içinde kilo verdiren bir spor olarak bilinir. Düşük etkili bir spor olduğu için dizler, ayaklar ve eklemler hırpalanmadan uzun süre yapılabilir.

Spinning Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Full body egzersizlerinden biri olan spinning; bacak kasları, basen, kalça, göğüs ve sırt bölgelerini aktif biçimde çalıştırmasını sağlar. Sanılanın aksine vücudun alt bölgelerini güçlendirmez.

Bu bölgelerde hızlı biçimde yağ yakımını sağlayan ve vücudu forma sokan spor şekli, çalıştırılan bölgelerin fit görünmesini sağlar.

Spinning 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Spinning yaparak haftada 3 ile 4 kez gelerek ayda 5 ya da 6 kilo verdirebilir. Bu süreç sizin ne kadar azimli olduğunuza bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

Yaklaşık 40 dakika içinde 450 kalori yakmanızı sağlayarak hızla değişimi fark etmenize olanak tanır. Sele üzerine oturup, bisiklet sürer gibi Spinning sporu 25 dakika yaptığınızda ortalama 225 kalori yakabilirsiniz.

1 Saat Spinning Kaç Kalori Yaktırır?

spinning ile nasil kilo verilir
spinning ile nasil kilo verilir?

1 saat bu sporu yaparak yaklaşık 580 ile 600 kalori yakabilirsiniz. 5 dakika boyunca yaparsanız ortalama 45 ile 50 kalori yakarsınız. Kısa süre içinde kalori yakımına göre az yorularak hem kilo verebilir hem de vücudunuzu fit hale getirebilirsiniz.

Spinning Kaç Dakika Yapılmalı

Seans süreleri genellikle 30 dakika ile 80 dakika arasında sürmektedir. Antrenman sırasında müziğin ritmine uyarak yapılır. Sprint aktif dinlenme ile birkaç kez tekrarlanır. Simülasyon antrenmanlarında bisiklet parkuru taklit edilerek yapılır.

Önerilen Yazı
Pilates Nedir? Pilates Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Düz yollar, iniş ve tırmanış bölümleri simülasyonlarda bulunur. Antrenman aşamasında kişi direnç zorluğunu kendine göre ayarlar.

[kirmizi]Önemli:[/kirmizi] Sporu yaparken antrenman hocanızın söylediği süre ve zorluğun dışına çıkmamanız, sağlığınız ve vücut yorgunluğunuz için önem taşır.

Spinning Hangi Ülkede ve Ne Zaman Keşfedildi?

1991 yılında Amerikada’da yayılmaya başlayan bu sporun adı, iki defa Race Across America’ya katılan Johnny G. Spinner’dan geliyor.

Johnny Spinner, Ameraka bölgesinin doğu kıyısından batı kıyısına yapılan bisiklet yarışmasını kazanamayınca, bir yıl sonra olacak yarışma için özel bir bisiklet tasarlamaya başladı.

Diğer bisikletlerden farkı daha çok ergonomik olmasıydı. Gidon bölümünün tutuş şeklini değiştirerek ayakta ya da oturarak pedal çevirebiliyordu, ayrıca selesi boya göre ayarlanabiliyordu.

Johnny Spinner, garajında tasarladığı bisikletiyle karanlıkta günlerce pedal çevirerek, ABD’yi bir uçtan bir uca en hızlı geçen sporcu oldu ve şampiyonluğu kazandı. Tasarladığı bisikleti ile Amerika’da yeni bir spor akımının doğmasına yol açtı.

Spinning Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

  1. Yüksek eforlu antrenmanlar ile kısa zamanda kilo kontrolünü sağlar.
  2. Kalp, damar sağlığına oldukça faydalı bir spordur.
  3. Egzersiz bölümünü artırdıkça nefes kontrolü ve kapasitesi artar.
  4. Vücudun dayanıklılığını artırır.
  5. Zihinsel olarak motivasyon sağlar.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.