Sulu Olan Krem Şanti Nasıl Koyulaştırılır? Etkili Tüyolar
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Sulu Olan Krem Şanti Nasıl Koyulaştırılır? Etkili Tüyolar

0

Krem şanti koyulaştırma için, içine mısır nişastası koyabilirsiniz. Şekeri ekledikten sonra çırpılan kremaya nişastayı ekleyebilirsiniz. Bu yöntem hem basit hem de katkı maddesi içermez. İsterseniz pastanelerde kullanılan jelatin maddesini koyabilirsiniz. Bu ürünler raf ömürleri uzun olduğu için içinde katkı maddesi bulunur. Bu yöntem ile krem şantinin şeklini uzun süre muhafaza edilebilir.

İsterseniz süt tozu, pudra şekeri ve hazır puding karışımı gibi ürünleri de kremanın içine koyabilirsiniz. Bu ürünlerde diğerleri gibi cıvık krem şantinin kıvamını koyulaştırır ve aromasını yerine getirir.

İçindekiler

Krem Şanti Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Krem şanti cıvık olursa 1 paket şantinin içine yarım su bardağı süt ekleyip içine pudra şekeri katın. Eğer 2 paket krem şanti kullanacaksanız 1 su bardağı süt ekleyin ve içine 1 yemek kaşığı pudra şekeri kattığınızda krem şanti katılaştırma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Not: Evde pudra şekeri bulunmuyorsa, mısır nişastası ya da süt tozu da katılaştırma için kullanılan diğer ürünler arasında yer alır.

Krem Şantinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

1 bardak sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı krema koyup karıştırmaya başlayın. Krema bozuk ise karışımın içinde beyaz beyaz pullar oluşmaya başlar. Bozulmamış kaliteli bir krema suyun içinde homojen olarak kalmaya devam eder.

Açılan krem şanti dolapta en fazla 3 en fazla 4 gün bekletilmelidir. Daha fazla zaman geçmeden önce hemen tüketilmesi gerekir. Uzun zaman dolapta bekletilen kremayı yediğinizde gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Yemekten oluşan zehirlenmeler hafife alınsa da iç organlarda hasar meydana getirebilir, hatta ölüme sürükleyebilir.

Krem Şanti Dolapta Ne Kadar Beklemeli?

Krem şanti dolapta en fazla 3 ya da 4 gün bekletilmelidir. Daha fazla bekleyen şantiyi direkt çöpe dökmeniz gerekir. Eğer kremayı yapıp bekletmeden derin dondurucuda saklarsanız, 1 ya da 2 ay bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Karton kutuda yer alıyorsa ağzını iyice kapatın ve sabitleyin. Süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi minimum hava temasına maruz kalması gerekir. Çırpılmış halde bir kapta bulunuyorsa dolaba yerleştirin. Tazelik ve muhafaza için soğutma deliğinin yakınlarına koymanız gerekir.

Tarihi geçmiş Toz Krem Şanti Kullanılır Mı?

Dışardan aldığınız toz krem şantinin son tarihi geçtiyse kullanmamanızı öneririz. Pastalara, tatlılara koyduğunuzda ekşimsi bir tat katar ve lezzetini düşürür. Lezzetin dışında sağlık açısından da zararları olabilir.

Tatlılara koyup yedikten sonra gıda zehirlenmesi yaşayabilir ve midenizi bozabilirsiniz. Hafif bir rahatsızlık gibi görünse de organlarınızda ve vücudunuzda kalıcı hasar bırakabilir. Gıda zehirlenmesi hafife alınacak konulardan değildir.

Satın aldığınız ürünlerin mutlaka son kullanma tarihine bakın, tarihi geçmiş ise markette bulunan görevlilere haber verin ki süresi dolmuş ürünleri raflardan kaldırsınlar. Bazı ürünlerin son kullanma tarihi geçse de kullanılır diyenlere inanmayın.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın