Telefonda ve Bilgisayarda Üslü Sayılar Nasıl Yazılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Telefonda ve Bilgisayarda Üslü Sayılar Nasıl Yazılır?

Bilgisayarda üslü sayı yazma öyle sanılanın aksine karmaşık ve zor adımlar sonucunda yapılmamaktadır. Üslü sayı biçiminde bir sayıyı yazmak oldukça basittir. Özellikle Word programlarında bulunan kısa yollar sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Bilgisayarda üslü biçimde yazı yazmak için;

Bilgisayarda Üslü Sayılar Nasıl Yazılır?

[yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak bir Word sayfası açın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Şimdi “Giriş” paneli sizin üslü biçimde yazı yazmanızı sağlayacak kısa yollara mevcut paneldir. Buraya gelin.

bilgisayarda uslu sayi yazma 2

[yesil]Adım 3:[/yesil] Burada bulunan X2 ya da X2 seçeneklerine gelin.

bilgisayarda uslu sayi yazma 3

[yesil]Adım 4:[/yesil] Yazıyı yazdıktan sonra üstlü bir şekilde yazılı hale getirmeniz için bu işaretler yeterli olacaktır. Eğer herhangi bir yazı üzerinde yazı biçimini göstermek istiyorsanız da aynı kısa yollar kullanılabilir.

Bu sayede üslü biçimde yazı yazmak kolaydır. Ayıca Word programları üzerinde bu tip kısa yolların oldukça fazla olduğu da unutulmamalıdır.

Telefonda Üslü Sayılar Nasıl Yazılır?

Telefonda üslü sayı yazma bazı durumlarda karışık olabilir. Telefondan telefona farklılık gösterse de genellikle Android ya da İOS sistemleri olsun yapılan işlem çok benzerdir. Çok kolay bir şekilde yazı üslü sayı formatına döndürülebilir. Telefon üzerinde bu işlemi gerçekleştirmek için;

[yesil]Adım 1:[/yesil] Öncelikli olarak WhatsApp ya da herhangi bir yazışma, metin yazma özelliği bulunduran bir programa giriş yapın.

[yesil]Adım 2:[/yesil] Buraya yazmanız gereken yazıyı yazın.

[yesil]Adım 3:[/yesil] Daha sonra üslü formatta yazmak için; ilk olarak belirlediğiniz sayıya uzun dokunun.

[yesil]Adım 4:[/yesil] Örnek vermek gerekirse 5 sayısının üzerine dokunun. Dokunduğunuz bu sayının yukarıda çıkan küçük simgesine dokunun.

[yesil]Adım 5:[/yesil] Bu küçük simge aynı zamanda üslü biçimde yazmanız için size gerekli işi sağlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarda Klavyede Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Bir Sayının Karesi Klavyede Nasıl Yazılır?

Klavyede bir sayının karesini yazmak için bir takım kısa yolları ve terimleri bilmek gerekir. Bu kısa yol ve terimler sayesinde sadece üslü şekilde yazılabilir. Genellikle bu tip durumlarda Word üzerinde işlem yapılıp kopyala – yapıştır seçenekleri kullanılıyor olsa da farklı seçenekler de bulunur. Klavyede bu işlemi gerçekleştirebilmek için;

Üslü bir seçeneğini göstermek için baktığımızda; Alt tuşuna basılı tutun ve 0185 yazın. Daha sonra bıraktığınızda sayı üzeri bir halinde karşınıza çıkacaktır. Alt + 0185= (¹)

Üslü iki seçeneğini görmek için; yine Alt tuşuna basılı tutun ve 0178 tuşlarına basın. Böylelikle (²) elde etmiş olacaksınız. Alt + 0178

Üslü bir biçimde üç yazmak için; aynı şekilde yine Alt + 0179 ile hareket ediyorsunuz. Daha sonra (³) karşınıza geliyor.

Klavyede üzeri 4 yapma gibi 3 ve sonrası rakamlarda kopyala yapıştır seçeneklerini kullanmanız önerilir. Klavye üzerinde çok fazla kodu bilmek de oldukça zor olduğundan bu yöntemin kolaylıkla yapılacağı bilinir. Kopyaya yapıştır yapmak için buradan giriş yaparak “Hafızaya Al” demeniz yeterlidir.

içeriğimizi oylayın