En İyi Telegram Grupları ve Telegram Kanalları
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya Makaleleri

En İyi Telegram Grupları ve Telegram Kanalları

0

Telegram, dünyanın en geniş kullanıcı topluluğuna sahip bulut mesajlaşma uygulamalarından biri. Bu popülerliği, Telegram grupları ve Telegram kanalları gibi grup etkileşimini destekleyen özelliklere borçludur. Bu yazımızda size Telegram grupları ile kanallarının ne olduğunu ve aralarında farkları anlatacak ve en iyi Telegram grupları ile en iyi Telegram kanalları örneklerini paylaşacağız.

Telegram, 2013 yılının Ağustos ayında Rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilen, Whatsapp tarzı bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Hem masaüstünde, hem de mobilde kullanılabilen Telegram, 2022 yılında aylık 700 milyon aktif kullanıcıyı geçti ve Belarus, Moldova, Kırgızistan, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde anlık mesajlaşma platformları arasında Whatsapp ve Facebook Messenger’ı geride bırakarak en çok kullanılan uygulama oldu.

Telegram Grupları

Telegram grupları, tıpkı Whatsapp grupları gibi katılımcılarının etkileşimde bulunabileceği bir sohbet grubudur. Grup yöneticileri, Telegram grupları üzerinde tam kontrole sahiptir ve uygun gördükleri durumlarda grubun ayarlarını değiştirebilir. Bu ayarlar şu şekildedir:

 • Grubu herkese açık veya özel hale getirme,
 • Üyelerden gelen mesajları kısıtlama / kısıtlamayı kaldırma,
 • Belirlenen üyeleri grup yöneticisi yapma,
 • Üyelere sessiz mesaj gönderebilme.

Telegram Kanalları

Telegram kanalları, Whatsapp yayın listelerine benzer ve tek yönlü bir mesaj gönderme şeklidir. Bir Telegram kanalı, sayısız üyeye sahip olabilir. Telegram kanalları ayırt edici özellik olarak sadece yöneticilerin (admin) mesaj gönderebildiği birer mesaj panosudur.

Başka bir deyişle, belirli bir konuda düzenli olarak takipçilerinizi (Subsciber veya Abone olarak görünür) bilgilendirmek istiyorsanız, Telegram kanalı açmak sizin için daha caziptir. Eğer abonelerinizin de fikrini belirtmesini, tartışmaya katılmasını istiyorsanız, bir Telegram grubu daha elverişlidir.

Telegram kanallarında da, tıpkı gruplarda olduğu gibi üyelere sessiz mesaj gönderme özelliği mevcuttur.

Telegram Kanalları ile Telegram Grupları Arasındaki Farklar

Telegram kanalları ile telegram grupları arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Bir Telegram kanalı tek yönlü yayına elverişlidir, yani sadece yönetici yayın yapar ve izleyiciler bu yayınları okuyabilir.
 • Bir Telegram grubu ise, insanların toplu olarak etkileşimde bulunabileceği, yönetici(ler) aksini belirtmedikçe mesaj gönderebileceği bir sohbet grubudur.
 • Bir Telegram grubunun üye sayısı 200.000 kişiyi geçemez ama Telegram kanalları bu sayıyı aşabilir, belirli bir sınırı yoktur.
 • Telegram kanallarında mesajları kaç kişinin gördüğünü, mesajın gönderim tarihinin hemen yanındaki küçük göz simgesinden anlayabilirsiniz. Örneğin, mesajınızı 22 kişi gördüyse, göz simgesinin yanında 22 sayısını görürsünüz:
telegram kanallari goruldu simgesi
 • Telegram gruplarında katılımcılar diğer grup üyelerini de görebilir. Ancak Telegram kanallarında, bir katılımcı sadece kendisiyle ilgili kısmı görebilir ve grupla ilgili bilgilere yönetici gibi erişemez.
 • Telegram kanallarına katıldığınızda, bütün mesaj geçmişinizi varsayılan olarak görürsünüz. Ancak Telegram gruplarında, yeni katılan üyelerin mesaj geçmişini görmeleri, yöneticinin tercihine bağlıdır. Yani, yönetici istediği takdirde, yeni üyeler sadece katıldıkları andan itibaren gönderilen mesajları görebilir.

Bir Telegram Kanalına mı Yoksa Grubuna mı Katıldığımı Nasıl Anlarım?

Bir Telegram kanalına katıldıysanız, gruptaki katılımcıları göremez ve yukarıda bahsettiğimiz gibi gönderilen mesajların tarihlerinin yanında göz simgesi görürsünüz. Ayrıca Telegram gruplarında grup isminin altında “12 üye” şeklinde üye sayısını görürken, kanallarda “12 abone” ifadesi bulunur.

telegram kanallarinin faydalari

Telegram Kanallarının Faydaları

Milyonlarca kullanıcısı ile Telegram bir bilgi deryasına dönüşmüş durumda. Günümüzde her türlü bilgiye Telegram grupları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Örneğin, YKS’ye hazırlanan bir öğrenci iseniz, YKS Grupları‘na katılarak sınavda işinize yarayacak püf noktaları öğrenebilir veya İkinci El Araba İlan Grubu‘na katılarak aracınızın değerinde satılmasını sağlayabilirsiniz. Gelin, Telegram kanalları ne işe yarar, nasıl faydalanabilirsiniz birlikte inceleyelim:

 1. Yeni müşteriler kazanırsınız: İster yerel bir pastane işletin, ister milyar dolarlık bir şirketiniz olsun, Telegram kanalları sayesinde yeni ürünlerinizi takipçilerinize tanıtabilir, satın alma isteği uyandırabilirsiniz.
 2. Yeni üyeler kazanırsınız: Tıpkı müşteri kazanırken olduğu gibi, internet sitenize veya online hizmetlerinize yeni üyeler kazandırabilirsiniz. Her Yaşta İngilizce Öğrenme gibi 26.000’i aşkın üyeye sahip grup, bu konuda en iyi örneklerden biridir.
 3. İçerik performansını artırın: Instagram ve Facebook gibi sosyal medyanın temel taşı diyebileceğimiz sosyal medya platformlarında dahi izlenme oranları %10 civarında kalırken, Telegram kanallarında bu oran %30’u aşmaktadır. Dolayısı ile, ürettiğiniz içerikleri insanlarla buluşturmak için Telegram en iyi seçenektir.
 4. Müşteri sadakatini geliştirin: Son yıllarda Whatsapp’ın kullanım politikalarında yaptığı değişiklikler nedeniyle, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülkede Telegram daha güvenilir bir iletişim platformu olarak öne çıktı. Ülkemiz de bu akımdan payını aldı ve Telegram, Türkiye’de de en güvenilir iletişim platformlarından biri olarak tanınıyor. Bu nedenle, müşterilerinize Telegram üzerinden ulaşmanız, onların gizliliğine verdiğiniz önemi kanıtlaması açısından önemlidir.
 5. Bot kullanarak tanıtımınızı otomatiğe bağlayın: Telegram’da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz botlar ile, kitlenize yapacağınız anımsatmaları otomatiğe bağlayabilir, onlarla etkileşimi siz telefon veya bilgisayar başında değilken bile sürdürebilirsiniz.

Telegram grupları ve Telegram kanalları bilgiye ulaşabileceğiniz en zengin kaynaklar arasındadır. Ancak, bu kaynakların güvenilir olmasına özen göstermek, hem kendi güvenliğiniz, hem de eriştiğiniz bilginin güvenliği açısından önemlidir. Telegram kanalları gibi güvenilir kaynaklarda bulabileceğiniz kanal ve gruplar, size en güncel ve güvenilir bilgiyi sunmak için birebirdir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın