Bize Reklam Verin
Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

+ -

Kadınlar yüksek topuklu ayakkabılara bayılır!  Bazı kadınlar bu konuda rahat olduklarını söyler. Bazıları da, topuklu ayakkabı nasıl rahat giyilir diye düşünür. Ayrıca, giyenlere hayranlık duyarken, sonuçlarından kaçınmak için topuklulardan vazgeçmeyi tercih ederler.

Elbette ayaklar anatomik olarak yüksek topuklu yürüyüşe uygun değildir. Daha doğrusu topuklar ayaklarımıza uygun değildir. Topuklu ayakkabılar ayaklarınızda ağrı, su toplamaları, nasır veya şişme gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Peki topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyen ve onu son derece zarafetle giyen kadınlar bunu nasıl yapıyorlar? Acı çekmediklerini düşünme hatasına düşmeyin, çünkü özellikle alışık olmadığınızda topuklar ağrılıdır. Ancak gerçekte sorunun çözülmesi sadece biraz pratik ve birkaç numara gerektiriyor.

En Uygun Topuk Seçimi

Sportif, şık, yüksek veya alçak olsun, bir ayakkabı satın alırken zaten rahat olmasına dikkat etmeliyiz. Topuk seçimi yaparken tüm kadınların birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Dolayısıyla hepimiz aynı yükseklikte topuklu ayakkabı giymek zorunda değiliz.

Her yeni sezon ayakkabılarda gerçekten çok sayıda, farklı ve çok şık topuklu ayakkabılar var. 50’li yıllarda bir zorunluluk ancak şimdi tekrar moda olan Kitten Heels , ince, düşük veya midi stiletto topuklu ayakkabılar, kare topuklar!

Gerçek şu ki, her kadının sadece estetik olarak değil fiziksel olarak da ideal bir topuğu vardır. Doktorlar, hepimizin 5 cm yüksekliğinde bir topuk giymemiz gerektiğini söyler.

Yüksek topuklu ayakkabı giymeye alışkın değilseniz, ideal olan 5/6 cm’lik bir topukla başlamak harika olur. Rahat olması için geniş bir topuğa sahip olanı tercih edebilirsiniz. Geniş topuk, vücudun ağırlığını daha dengeli bir şekilde dağıtır ve aynı zamanda daha fazla stabilite sağlar.

Topukları bu kadar sevmemizin nedeni, onların siluetimizi düzene sokma ve bize birkaç santim daha verme yeteneklerinde saklıdır. Ancak bu, ayağınızın şekline mükemmel bir şekilde uyum sağlayan rahat bir ayakkabı ile sağlanan yürüyüş güvenliğini etkilememelidir.

Hangi Topuklu Ayakkabı Daha Rahat?

topuklu ayakkabi puf noktalari

Size en uygun topuğu nasıl seçeceğinizi gösterelim. Şüphesiz, platform topuklar yardımımıza koşar ve bizi her türlü ıstıraptan kurtarır. Öndeki yükseklik, her adımda ayağın basıncını yastıklar ve tamamen tabana boşalmasını önler.

Kalın topuklu ayakkabılar, dengeli bir şekilde yürümenizi ve ayaklarınızın  rahat olmasını sağlar. Ayrıca platform topuklar tarzınız değilse sizin için iyi bir seçim olabilir. İnce topuklu ayakkabılar, tüm ağırlığınızı ayak parmaklarınıza yüklemeye zorlar. Günün sonunda kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

Bileğinizi saran topuklu ayakkabılar ile yüksek topuklu olsalar da çok daha fazla güvende hissedersiniz. Dans ayakkabıları gibi bileğinizi kavrayan topukluları tercih edebilirsiniz.

Rahat olmayı sevenler için bir başka çözüm de, duruma ve kıyafetinize göre seçim yapıp eşleştirebileceğiniz dolgu topuklu ayakkabılardır. Böylece hem topuklu giyebilir hem konforlu bir günü garanti edersiniz.

Yeni Ayakkabı Kullanmayın

Bir temel kural olarak acısız topuklu ayakkabı giymek için asla yeni ayakkabı ile dışarı çıkmayın. ilk önce evde biraz giyin. Yeni ayakkabılar daha serttir, ayağın tam oturması için ayağın şeklini alması gerekir. Özellikle topukta ve ayak parmaklarının yanlarında kabarcıklara neden olur.

Bu nedenle, çok fazla ayakta durmanız gerekmiyorsa, topuklu ayakkabınızı evde, birkaç saat giyin. Topuklu ayakkabınıza zaman tanıyın! Giydikçe yumuşamış olacak ve ayağınız ayakkabının şekline alışacak.

Asla Çok Büyük veya Çok Küçük Ayakkabılar Almayın 

Çok iyi biliyoruz ki, bir kadın bir ayakkabıya aşık olduğunda, kendi bedeni olmasa da satın alabilir. Ama gerçekten, bu çok ciddi bir hatadır. Kendinizi kandırmadan, zamanla ayağınızın şekline uyum sağlayacakları doğru büyüklükte ayakkabılar satın alın. Ayakkabı mükemmel bir şekilde ayağınızla uyumlu olmalı. Eğer ayakkabıyı giydiğinizde çok fazla boşluğa sahipse, ayak parmağınızı sıkıştırır ve parmaklarınıza baskı uygulayarak aşağı kayar.

Bu nedenle, doğru beden ayakkabı seçmek kesinlikle çok önemlidir. Eğer vazgeçemeyeceğiniz bir durumla karşı karşıyaysanız o zaman yarım numara farkla alabilirsiniz.

Rahat Etmek İçin Topuklu Ayakkabılarınızı Genişletin

Ayaklarınızı olabildiğince rahat ettirmek için ayakkabının içini yumuşatmanın ve genişletmenin birkaç yolu vardır:

  • Yavaş yavaş alışmak ve büyütmek için gün boyunca sık sık giyin.
  • Mağazalardaki gibi buruşuk kağıtlar koyarak şeklini koruyun.
  • Ayakkabıyı kırmadan sıkıca ama nazikçe bükün ve döndürün. Bu şekilde ayakkabının malzemesi gerilir. Sonra da yumuşar.
  • Ayakkabınızın malzemesine zarar vermeden, suyla dikkatli bir şekilde içini nemlendirin. Nemli bir bezi ayakkabınızın içinde bekleterek yapabilirsiniz. Ayakkabının içini nemlendirmenin bir başka yolu da, nemi serbest bırakan ve genişlemiş şekli koruyan bir patates kullanmaktır.
  • Mağazalarda bulunan şekli genişleten ve tutan özel ürünleri de kullanabilirsiniz.

Isı Kullanın

Ayakkabıları genişletmenin bir başka yolu da ısı kullanmaktır. Ayakkabının derisini yumuşatmak ve şekillendirmek için ayakkabıyı kalın pamuklu veya yünlü çoraplarla giyin. Ardından saç kurutma makinesini ayakkabıdan en az 15 cm uzaklıkta üzerine tutun. Bu numara genellikle işe yarar çünkü kalın çorapla ayaklarınız daha geniştir. Sonrasında çıplak ayakla veya külotlu çorapla giydiğinizde farkı hissedebilirsiniz. Ayrıca saç kurutma makinesinden gelen ısı malzemenin yayılmasına yardımcı olur.

Topuklu Ayakkabı İçin Jel Pedler Kullanın

Topuklu ayakkabıların rahat kullanılması için özel  jel pedlerdir vardır. Bu pedleri, ayakkabının iç kısmına koyarsınız. Böylece ayağınızın kaymasını engellersiniz. Aynı zamanda bu jel pedler yumuşaktır ve vücut ağırlığının ayaklar üzerindeki baskısını azaltır. Son olarak, görünmemeleri için şeffaf olmaları önemlidir. Her türlü topuklu ayakkabı ile giyilebilirler.

Topuklu Ayakkabı Giyerken Ayak Parmaklarınızı Bağlayın

Bu, modellerin podyumda da kullandığı bir numaradır. Özellikle modaya geri dönen sivri topuklu ayakkabılar için çok kullanışlıdır. Sivri ayakkabılarda asıl sorun ayak parmaklarının doğal olmayan bir pozisyonda olmasıdır.

Böyle bir durumda size güzel bir ipucu, üçüncü ve dördüncü parmaklarınızı bir sargı beziyle birbirine bağlayın. Bu, sinirlerin basıncını azaltacak, ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Bu numara, her tür kapalı ayakkabı için geçerlidir. Açık burunlu ayakkabılarda görüneceği için uygun değildir.

Yürüyün, Hareketsiz Durmayın

Özellikle sabit ayakta durmanız gereken durumlarda  rahatsız bir topuklu ayakkabı giymek kötü bir seçimdir. Aslında bu pozisyon size ağrıyı çok daha fazla hissettirir. Vücudun tüm ağırlığını topuklar üzerinde yoğunlaştırır. Bu durumda ayaklarınız, bacaklarınız ve sırtınız acı çekebilir. Bunu önlemek için küçük bir taktik verebiliriz. Tuvalete gitmek, içecek bir şeyler almak, birini selamlamak ya da çevreyi gezmek bahanesiyle sürekli olarak küçük mesafeler katedin.

Topuklu Ayakkabı İçinde Ayak Parmaklarınızı Hareket Ettirin

Topuklu ayakkabıyla, ayakta birkaç saat geçirmek zorunda kaldığınızda, fırsat bulduğunuzda oturup birkaç dakika dinlenin. Oturmanız mümkün değil mi? O zaman dolaşıma yardımcı olacak hareketler yapın. Ayaklarınızın çok uzun süre aynı pozisyonda kalmaması için, ayak bileklerinizi hareket ettirmeniz gerekir.

Önerilen Yazı
Siyah Nokta Neden Olur? Siyah Noktalardan Kurtulmak | En Detaylı Rehber

Topuklu Ayakkabı Tabanını Pürüzlendirin

Son olarak, topuklu ve rahat ayakkabılara sahip olmak için onları daha güvenli hale getirebilirsiniz. Tabanı pürüzlü hale getirmek önemlidir. Çünkü bu, ayakkabılarınızı daha az kaygan hale getirir. Ayrıca, zeminde daha fazla sürtünmeye neden olur. Bu şekilde daha güvenli yürür, ayağınızı bütünüyle destekler ve ağrılı burkulmalardan kaçınırsınız. Bunun için, ayakkabının tabanına zarar vermeden bir zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Güzel Görünmek Mi İstiyorsunuz? Acı Çekmeniz Gerektiğini Kim Söyledi?

Kadınsı ve şık hissetmek istediğimizde kimse bizi acı çekmeye zorlayamaz. Aşınma belirtileri gördüğünüzde ayakkabınızı değiştirin ve her durum için doğru modeli seçin. Orta ve geniş bir topuk, gündelik bir kıyafete bile bir zarafet dokunuşu katar. Kaliteli bir ayakkabı hem “vay” etkisini hem de ayaklarınızın sağlığını garanti eder. Ayakkabınızı dikkatli, güzel ama her şeyden önce rahat seçin.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.