Unutma Eğrisi

Unutma Eğrisi, aldığımız bilgileri nasıl sakladığımızı veya onlardan nasıl kurtulduğumuzu açıklar. Bir saatlik bir derse dayalıdır.

1. günde, dersin başında, hiçbir şey bilmeden veya% 0 (eğrinin taban çizgisinden başladığı yerde) girersiniz. Ders sonunda, bildiklerinizin% 100’ünü bilirsiniz, ancak ne kadar iyi bilirseniz (eğrinin en yüksek noktasına yükseldiği yer).

2. güne kadar, o derste öğrendiğiniz bilgilerle hiçbir şey yapmadıysanız, bir daha düşünmediyseniz, tekrar okuduysanız vb. Öğrendiklerinizin% 50-80’ini kaybetmiş olacaksınız. Beynimiz sürekli olarak geçici bir temelde bilgi kaydeder: kaldırımda duyulan konuşma parçaları, önünüzdeki kişinin ne giydiği. Bilgi gerekli olmadığından ve bir daha ortaya çıkmadığından, beynimiz, derste öğrenilenlerle birlikte, gerçekte tutunmak istediğiniz her şeyi çöpe atıyor!

7. günde daha da azını hatırlıyoruz ve 30. günde, orijinal saatin yaklaşık% 2 -% 3’ünü alıyoruz! Bu, ara sınavlarla güzel bir şekilde örtüşüyor ve sınavlara çalışırken bunu hayatınızda daha önce hiç görmemişsiniz gibi hissetmenizi açıklayabilir – aslında sıfırdan yeniden öğrenmeniz gerekebilir.

Eğrinin şeklini değiştirebilirsiniz!

Aynı bilgi yığınını yeniden işlemek, beyninize bu verileri tutması için büyük bir sinyal gönderir. Aynı şey tekrarlandığında, beyniniz der ki, “Ah – işte yine burada, onu saklasam iyi olur.” Aynı bilgilere tekrar tekrar maruz kaldığınızda, uzun süreli belleğinizdeki bilgileri “etkinleştirmek” gittikçe daha az zaman alır ve ihtiyaç duyduğunuzda bilgiye erişmeniz kolaylaşır.

İşte materyali gözden geçirmek için zaman ayırmanın formülü ve durumu: Bilgiyi aldıktan sonra 24 saat içinde – incelemeye 10 dakika ayırın ve eğriyi neredeyse% 100’e yükselteceksiniz. Bir hafta sonra (7. gün), aynı malzemeyi “yeniden etkinleştirmek” ve eğriyi yeniden yükseltmek yalnızca 5 dakika sürer. 30. günde beyninizin size geri bildirim vermesi için sadece 2-4 dakikaya ihtiyacı olacak, “evet, bunu biliyorum …”

Çoğu zaman öğrenciler programlarında her gün bir gözden geçirme seansı için zaman ayıramayacaklarını düşünürler – olduğu gibi devam etmekte zorlanırlar. Bununla birlikte, bu inceleme mükemmel bir zaman yatırımıdır. Gözden geçirmezseniz, daha sonra her bir saatlik materyali yeniden öğrenmek için 40-50 dakika harcamanız gerekecek – o tür bir zamanınız var mı? Cramming, bilgileri uzun süreli belleğinizde nadiren başarıyla depolar, bu da dönem ve sınav hazırlığı sırasında ödevler için materyallere erişmeyi zorlaştırır.

Kursun yüküne bağlı olarak, genel tavsiye hafta içi her gün yarım saat kadar ve hafta sonu 1.5 ila 2 saat gözden geçirme aktivitesinde geçirmektir. Belki de haftanın sadece 4 veya 5 gününü gözden geçirmek için zamanınız vardır ve eğri yaklaşık orta aralıkta kalır. Sorun değil, hiç gözden geçirmemiş olsaydınız alıkoyacağınız% 2 -% 3’ten çok daha iyi.

Pek çok öğrenci, düzenli olarak gözden geçirmenin, ne kadar anladıklarında ve materyalleri ne kadar iyi anladıklarında ve sakladıklarında yarattığı farklılığa hayret ediyor. Birkaç hafta denemeye değer, sadece sizin için ne gibi bir fark yarattığını görmek için!

Etiketler:,

Yorum yazın

Send this to a friend