Uygulamaları Durmaya Zorla Ne Demek? Nasıl Çözülür?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Uygulamaları Durmaya Zorla Ne Demek? Nasıl Çözülür?

0

Uygulamaları durmaya zorla demek, söz konusu olan uygulamanın tüm ön plan ve arka plan işlemlerini tamamen durdurması ya da sonlandırması anlamına gelir. Birçok kişi telefonu her zamanki gibi kapattığında uygulamaların tamamen işleminin durduğunu düşünür. Arka planda çalışan uygulama kapatıldıktan sonra birkaç dakika ya da birkaç saniye süre ile aktif olmaya devam edebilir.

Uygulamaları Durmaya Zorla Nasıl Çözülür?

  • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak uygulamayı durdurmaya zorla çözümü için cihazınızdan “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • [yesil]Adım 2:[/yesil] Ekrana gelen menüden “Uygulamalar” seçeneğine dokunun.
  • [yesil]Adım 3:[/yesil] Daha sonra tekrar “Uygulamalar” bölümüne giriş yapın.
  • [yesil]Adım 4:[/yesil] Durdurmak istediğiniz uygulamayı seçin ve sağ tarafta yer alan “Zorla Durdur” seçeneğini ya da “Durmaya Zorla” seçeneğini işaretleyin.
  • [yesil]Adım 5:[/yesil] Menün alt kısmında bulunan “Durmaya Zorla” seçeneğine dokunduğunuzda işleminiz başarıyla gerçekleşir.

Android Uygulamayı Durmaya Zorla Nasıl Düzelir?

Android uygulamayı zorla işlemini düzeltmek için öncelikle telefonu kapatıp açmayı deneyin. Ardından uygulamanın çalışırlılık durumunu kontrol edin. Sıkıntı çıkaran uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol edin.

Eğer güncel değilse “Google Oyun Mağazası” bölümüne giriş yapın, sayfada yer alan üç yatay çizgiye girin ve “Uygulamalarım ve Oyunlarım” seçeneğine tıklayın. Ekranda yer alan “Güncelle” yazısına giriş yapıp “Tümünü Güncelle” seçeneğini işaretleyin.

Uygulama izinleri devre dışı bırakılmışsa tekrar aktif edin ve kullanmayı deneyin. Aktif etmek için “Ayarlar” bölümüne ardından “Cihaz” seçeneğine giriş yapın. Ekranda yer alan “Uygulamalar” yazısından “Herhangi Bir Uygulamaya Dokunun” seçeneğini işaretleyin. Buradan ‘’İzinler’’ bölümüne ardından ‘’Etkinleştir’’ kutucuğunu aktif edin.

Zorla Durdur Düğmesi Ne İşe Yarar?

Zorla durdur düğmesi uygulamayı tamamen kapatmaya ya da işlemini sonlandırmaya yarar. Önceden kaydedilmiş verileri silmese de henüz kayıt altına alınmamış verilerin silinmesine neden olur. Cihazınızın arka planda boşa çalışan uygulamaları kapatmasına ve boş yere RAM tüketmesine engel olur.

Uygulama Çökmesi Nedir?

Uygulama çökmesi, cihazınıza indirdiğiniz uygulamanın donması ya da çökmesi sonucunda açılmaması anlamına gelir. Bazı Samsung modellerinde sık sık meydana gelebilir. Çökmesinin genel nedeni uygulamanın güncel olmaması ya da internet bağlantısının güçlü sinyal verememesinden kaynaklanır. Bunlarından dışında uygulamanın kötü kodlanmış olması, cihazda yeteri kadar boş alan bulunmaması uygulamanın düzgün çalışmamasına veya çökmesine neden olabilir.

Özellikle Samsung marka telefonlar için önbelleği ve verileri temizlemek gerekir. Önbelleği ve veriyi temizlemek istediğiniz uygulamaya basılı tutun. Açılan seçeneklerden ‘’Uygulama Bilgileri’’ seçeneğine giriş yapın. Ekranda yer alan bölümden ‘’Durmaya Zorla’’ seçeneğine dokunun. Böylelikle Samsung durmaya zorla işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Bir Uygulamayı Durmaya Zorlarsak Ne Olur?

Uygulamayı durmaya zorlarsanız kayıt edilmemiş veriler silinir. Önceden kayıt edilen verilere herhangi bir şey olmaz. RAM kısmında bulunun bilgiler silineceği için bilgisayarınız biraz daha rahatlar ve işlem sırasında biraz daha hızlı hale gelir.

Genelde uygulamayı durdurmaya zorlamak güvenli olsa da sadece uygulama çöktüğü zaman yapılması tavsiye edilir. Düzgün çalışan uygulamayı durdurmaya zorlamak biraz riskli olabilir. Henüz kayıt altına alınmamış bilgiler silinebilir.

Durmaya Zorla Nasıl Kaldırılır?

Durmaya zorla işlemini kaldıramazsınız. Uygulama aşırı yavaşladığında, önbellekte bulunan veri aşırı çoğaldığında ya da uygulama çökme durumuna geldiğinde kullanılması gereken bir işlemdir. Kaldırılması mümkün olmadığı gibi durdurmaya zorlamak tamamen sizin elinizdedir.

Fakat düzgün durumda olan bir uygulamaya bu işlemi yapmak her zaman güvenli olmayabilir. Önbellekte yer alan verileri sileceği için geri getirmeniz mümkün değildir. Önemli verileri kayıt altındaysa yapılması tavsiye edilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın