15 49.0138 8.38624 arrow 0 both 0 4000 1 0 horizontal https://dipsizkuyu.net 300 4000 - 0

Vegan Diyeti Daha mı İyi?

ABD’de kabaca 3,7 milyon vegan var ve nüfusun% 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor. Birçoğu hayvanları korumak için vegan diyeti tercih ediyor.

Ancak, konu sağlığınız olduğunda vegan bir diyetin diğerlerini geride bırakıp bırakmadığını merak ediyorsanız, tartışmak için çok yer var.

Defterin vegan yanlısı tarafında: İtalya’nın Floransa Üniversitesi’nden yapılan yeni bir çalışma, vejetaryen ve vegan diyetlerini önemli ölçüde daha düşük iskemik kalp hastalığı ve kanser oranlarına bağladı. Daha fazla araştırma, vegan diyetlerini daha sağlıklı bağırsaklara, daha yumuşak menopoz semptomlarına ve hatta daha düşük stres seviyelerine bağladı.

South Carolina Üniversitesi’nden 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, diğer popüler diyetlere (klasik omnivorizm, vejeteryanlık ve bunun balığa izin veren bir biçimi) karşı konulduğunda vegan planı kilo verme açısından da zirveye çıktı. Çalışmanın ilk yazarı Gabrielle Turner-McGrievy, insanlar beslenme planlarını katı bir şekilde takip edemediklerinde bile veganlığa teşebbüs edenler daha az kısıtlayıcı diyetler için ateş eden ve kaçıranlara göre daha fazla kilo verme eğiliminde olduklarını söylüyor.

Vegan diyetleri deneyen insanların, eski et merkezli yiyecekleriyle daha sağlıklı bitki temelli yiyecekleri nasıl değiştireceklerini öğrenmelerinin mümkün olduğunu ve bunun da nihayetinde buna bağlı kalmasalar bile kilo vermelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. (Çevresel veya gıda tedariki endişelerine dayalı veganizmi düşünenler için Tuner-McGrievy, vegan diyetlerinin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini önermek için daha fazla araştırma yayınladı.)

Tüm bu faydaları, Beyoncé ve Ellen Degeneres gibi ünlülerin onaylarıyla birleştirin ve “vegan olmak”, buna sadık kalınacak tatsal cesaretiniz varsa, zahmetsiz gibi görünüyor.

Ancak araştırmaya daldığınızda bazı boşluklar ortaya çıkar.

İtalyan ekibi, veganlığı toplam kanser ve iskemik kalp hastalığının daha düşük oranlarına bağlayan çalışma ile ilgili olarak, veganların toplam kardiyovasküler hastalık, kanserden ölüm veya herhangi bir nedenden ötürü ölüm söz konusu olduğunda fayda görmediğini de buldu.

Colorado Eyalet Üniversitesi’nde sağlık ve insan bilimleri fahri profesörü Loren Cordain, “Ortalama Amerikan diyetiyle karşılaştırıldığında, vegan bir diyet, özellikle kısa vadede çok sağlıklı görünüyor” diyor. “Ancak uzun vadede, ölüm oranı açısından net bir fayda yok ve aslında [vegan diyetleri] et içeren diyetlerden daha az sağlıklı olabilir.”

Cordain’in, çoğu ağır kırmızı et tüketimiyle ilişkilendirilen Paleo tarzı diyetlerin en yüksek profilli savunucularından biri olduğuna dikkat etmek önemlidir. (Kelimenin tam anlamıyla Paleo üzerine kitabı yazdı.) Ancak, çoğu Paleo insanı gibi, Cordain de bitki karşıtı değildir. Bunun yerine, araştırması, türümüzün varoluşunun çoğunda insanların izlediği diyet modeline geri dönüşü savunuyor: etler, bitkiler, kabuklu yemişler ve tohumlar, ancak süt ürünleri veya tahıllar, özellikle rafine veya işlenmiş çeşitler.

Vücudunuzu tamamen vegan bir menü ile yeterince beslemenin zor olduğuna işaret ediyor (ve araştırmalar gösteriyor). Sadece sebze diyetinde demir, çinko, kalsiyum ve diğer gerekli besinler eksiktir.

Özellikle yumurta, balık ve ette bulunan ve uygun hücre sağlığını destekleyen bir besin olan B12 vitamini veganlar için büyük bir endişe kaynağıdır. Araştırmalar, B12 takviyesi almayan veganların% 80’inden fazlasının eksik olduğunu ve sonuç olarak kalp hastalığı, kemik kaybı ve diğer sağlık sorunları için yüksek risk altında olabileceğini gösteriyor.

Belçika’daki Vrije Universiteit Brussel insan biyolojisi başkanı Peter Clarys, “Vegan diyeti iyi planlanmalı ve az miktarlarda et, süt ürünleri ve yumurta içeren diyet için geçerli olmayan B12’ye özel dikkat gösterilmesi gerekiyor” diyor.

Clarys’in araştırması, vegan diyetlerini sağlıkla ilgili çeşitli alanlarda üst sıralara yerleştiriyor. Ancak sebze temelli bir diyete az miktarda et, süt ürünleri ve yumurta dahil etmenin “sağlıksız olmadığını” söylüyor.

Cordain, Amerika’nın hızla artan obezite ve metabolik hastalık oranlarının, işlenmiş tahıllar ve rafine şekerler bakımından ağır bir diyet benimsememizle aynı zamana denk geldiğine işaret ediyor. “Açık olanı söylemekten nefret ediyorum, ama sonsuza kadar et yiyoruz, bu yüzden obezite veya diyabet salgınlarına neden olmuyor” diyor.

Bu, kırmızı eti kalp hastalığına ve kansere bağladığını duyduğunuz raporlarla çelişiyorsa, doymuş yağ ve kolon kanseri üzerine yapılan en son araştırmalar bu bağların çoğunu sorgulamaya çağırdı. Bazı araştırmalar, rafine karbonhidratların daha olası bir şüpheli olduğunu öne sürüyor.

Vegan diyetler, pek çok Amerikalının bağlı kaldığı rafine karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme düzenlerine göre büyük bir gelişmedir. Ancak optimal sağlık ve uzun ömür için, muhtemelen en iyisi, yanında biraz et, balık ve yumurta bulunan bitkilerden oluşan ağır bir diyet yemektir.

TIME dergisindeki You Asked: Is a Vegan Diet Better? makalesinden çevrilmiştir.

     

-0 Yorum-

Yorum Yaz