1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Vegan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Vegan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

vegan diyeti nedir

Vegan diyeti, sağlıklı yaşam için ve canlıların katledilmemesine karşı bir duyar sebebiyle ortaya çıkmıştır. Ayrıca, kolay zayıflama ve kronik rahatsızlıklara karşı korunmak için tüm hayvansal ürünleri ve gıdaları tüketmeye karşıdır. Bunları yemeden yapılır ve kendine has bir beslenme tarzı vardır. Örneğin köfteyi et yerine bulgurdan veya mercimekten hazırlayarak daha hafif bir yiyecek listesi sunmaktadır. Bu yöntemde daha çok doğaya dönüş ve onu koruma güdüsünden doğan bir felsefe yatmaktadır.

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan diyeti yapmak, kilo vermek amacında yapılır ve hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmemesi demektir. Fakat oradan alınacak değerlerin yokluğunu farklı besinler ile dengelemek için bir doktora danışmak ve onun kontrolünde buna başlamak gerekir. Bazı bünyeler için bu rejim çeşidi çok iyi olmayabilir o yüzden bir muayene olmadan karar vermeyin ve bu yaşam biçimini iyice araştırmadan paçaları sıvamayın. Detaylandırmak gerekirse bu konuda şunlar söylenebilir;

 1. Hayvansal gıda tüketilmez
 2. Vücut için gereken besin değerlerinin sağlanması önemli
 3. Egzersiz ve uyku düzeninin planlanması

Hayvansal Gıda Tüketilmez

Bilindiği gibi yağ yakımı ve kilo vermeyi amaçlayan bu programda hayvansal hiçbir gıda ve ürün kullanılmaz direkt olarak karşılanmak istenen enerji sağlıklı diğer başka yiyeceklerden karşılanır. Yüksek lifli ve bakliyatlar tercih edilerek bu açık kapatılmaya çalışılır ve vegan diyeti yaparken böylelikle bilinçlenmiş olursunuz.

Bazı tartışmalar bitkilerinde doğadan geldiğini ve sadece doğal olanın et yememekten ibaret olmadığını da savunmakta bu sebeple çok eleştiri almaktadır. Ancak uygulayanlar arasında gayet memnun olan ve yaşam biçimine dönüştürenler de mevcuttur.

Vücut İçin Gereken Besin Değerlerinin Sağlanması Önemli

Lif açısından zengin olan yiyecekler kullanılır ve protein bakımından yüksek vitaminli bakliyatlar ön plandadır. Tuz ve şeker dengesini ayarlamak da çok önemlidir çünkü ne kadar vücut için yararlı olduğu bilinse de çok fazla tercih edilmemesi gerektiği söylenmektedir. Bedeniniz su tutabilir ve ödem yapabilir o sebeple kilo verme işlemi sekteye uğrayabilir.

Sebzeleri haşlayarak ve baharatlar ile zenginleştirerek hazırlayabilirsiniz. Hayvansal yağlar örneğin margarin gibileri olmadığı için asgari miktarda zeytinyağı kullanmak gerekmekte ve tahılları da listeye dahil etmeniz önerilmektedir. Doktor tavsiyesi ile alamadığınız çeşitli mineralleri de ek bir şekilde temin edebilirsiniz.

Egzersiz Ve Uyku Düzeninin Planlanması

En önemli durum bir diyet uygularken yanında spor yapmak ve iyi bir uyku çekmektir. Saat 23.00-1.00 civarı yatmış olun ve gün içinde gereken egzersizleri tamamlayarak kendinizi rahat hissedin. Böylelikle yağ yakımı hızlanmış olur ve siz de güne hafif başlarsınız.

Vegan Diyet Listesi

Vegan Diyet Listesi

Vegan diyet listesi, her türlü hayvansal gıdayı tüketmek reddedilir ve sadece bitkisel formdaki yiyecekler kullanılır. Vejeteryan beslenmeden farkı işte buradan gelmektedir örneğin hiçbir şekilde süt ve ürünleri tarzı bir şey içilmez. Hem bir düşünce biçiminden doğduğu gibi midenin rahatlaması ve metabolizmanın düzene girmesini de bir müddet için sağlamaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
Yulaf ezmesi
• Meyve
• Fındık, Hindistan cevizi sütü – tohumu vb.

 Öğle 
• Pilav
• Salata
• Baklagil ürünleri

 Ara Öğün 
• Kuru yemiş
• Çiğ sebze ve meyve

 Akşam Yemeği 
• Tofu
• Çiğköfte
• Tahıl
• Tatlı patates
• Vegan lahmacun, köfte vb.

Gördüğünüz gibi vegan beslenme biçiminde tamamen etsiz ve hayvansal gıda olmayan bir yöntem tercih edilmektedir. Tüm yiyeceklerin bu stile göre hazırlanmış ürünü marketlerde çok rahatlıkla ulaşılabilir. Günümüzde çok çeşitli bir programı olan bu rejim biçiminin doktor kontrolünde ve onayı alınarak bünyeye uygun hale getirilmesi önerilmektedir.

Vegan Diyeti Menüsü

Vegan Diyet Menüsü

Vegan diyeti menüsü, kimilerinin bilmediği birçok zengin içerik barındırır. İnsanlar tek seçeneğin hayvansal gıdalar ve etler olduğunu ve en lezzetlisinin de bunlar olabileceğini düşünür. Fakat oldukça doyurucu ve leziz yiyecekler içeren bu rejim türünde kişiler hem doyarak sofradan kalkmakta hem de hafiflemektedirler. Zayıflamak isteyen ve bir hayat görüşü olarak bunu benimseyen bireylerin sıkça tercih ettiği bu programda neler var denildiğinde şunlar söylenebilir;

 • Meyve ve sebzeler
 • Kuruyemiş
 • Bakliyat
 • Pirinç
 • Tahıl
 • Bitter çikolata ve ham kakao
 • Vegan ürünler (lahmacun, içli köfte, mercimek köftesi, köfte, peynir vb.)
 • Deniz bitkileri
 • Kuruyemiş yağları

Görüldüğü gibi vegan diyeti yiyecekleri bazı mineral ve vitaminlerin insan vücuduna alınması yönden eksik kalmaktadır. Özellikle demir eksikliği ve B12 açısından davetiye çıkaran bir tür olarak bilinse de yine de doktor izni dahilinde bunları karşılayabileceğiniz çeşitli takviyeler alınabilmektedir. Tabi, yetersiz bir beslenme olduğu için de yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkarmaktadır.

Amino asit, yağ ve çeşitli kas gelişimini engelleyen yetersizlikler de bu programı uyguladıktan sonra karşınıza çıkabilir. Amacınız sadece zayıflamak ise bunu tercih etmemeniz sizin sağlığınız için faydalı olacaktır. Ayrıca, yüksek karbonhidrat alımı tehlikesi de barındırdığı için hedefiniz her ne kadar kilo kaybı olsa da bu vücudunuza tam tersi bir etki yaratma riskini de içerisinde saklamaktadır. O sebeple çokça dikkat etmek ve iyice araştırmadan böyle bir şeye girişmemek mental ve fiziksel iyi oluş hali için önemlidir.

Vegan Diyeti Yemek Tarifleri

Vegan diyeti yemek tarifi, eğer akşam canınız hamur işi veya günlerde olduğu gibi yemekler çektiyse çözüm basit yiyeceğinizi bu programa göre uydurmanız gerekmektedir. Mesela vegan içli köfte yapabilirsiniz bu nasıl olur derseniz ise kıyma yerine tatlı patates koyarsınız veya mantı için de aynı şekilde bunu uygulayabilirsiniz.

Ya da diyelim ki köfte yemek istediniz bunu et yerine bulgurdan güzel bir harç hazırlayıp elde edebilirsiniz. Tatlı için de aynı şey geçerli olacak ve hem fit ve margarin, tereyağı olmadan yulaf ve bitter çikolatayı eritip buzlukta dondurarak değişik bir çıtırlık elde edebilirsiniz.

Vegan Diyeti Zararları

Vegan diyeti zararları, hayvansal gıdalardan alınacak vitamin ve minerallerin çinko ve demir ihtiyacının karşılanmaması sebebiyle yorgunluk, halsizlik ve odaklanamama sorunları vermektedir. Bunun yanında bireyin mental ve fiziksel sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Uzun süreli devam ettirildiği takdirde gereken yiyeceklerin de karşılanmaması dolayısıyla metabolizma dengesini bozar ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlardan bazıları şöyledir;

 • Amino asit eksikliği (protein)
 • B12 vitamini eksikliği
 • Mineral ve yağ eksikliği
 • Yüksek dozajda fitik asit alınması
 • Yüksek karbonhidrat alımı
 • Yorgunluk ve halsizlik, mental sorunlar

Her ne kadar canlıların ölmesine karşı bir felsefeden yola çıkılsa da insan sağlığı için olumlu yanlarının yanında olumsuz olanları daha tehlikeli olabilmektedir. Bunun için bir doktor kontrolünden geçmeden hiçbir diyete başlamamak en doğrusu olacaktır ve gerek vücut ve zihin bütünlüğünüzün bozulmasına da engel olacaktır. Vegan beslenme biçimi her bünyenin kaldırabileceği bir şey olmadığı gibi her zaman da pozitif bir sonuç vereceği düşünülmesi oldukça yanlış bir kanıdır.

Vegan Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Vegan diyeti, yapan kişinin bünyesine göre farklı sonuçlar doğuran bir işlemdir. Yapan bireylerden bazıları 30-40 gün boyunca hiçbir şekilde zayıflamadıklarını söylediği gibi bazısı da bir hafta içinde 3-4 kg verdiklerini iddia etmişlerdir. Bunun kesin olarak kanıtlanmış bir verisi olmadığı yönünde bilgiler mevcuttur ve doktora danışmadan kafanıza göre yapmanız da uygun değildir. Sağlıklı bir yaşam biçimini seçtiğiniz zaman zaten istediğiniz yağ yakımına ulaşacağınızı bilmelisiniz.

Veganizm

Vegan Diyeti İle Zayıflayanlar

Vegan diyeti ile zayıflayanlar arasında Jennifer Lopez, Rihanna ve Beyonce, Shakira, Pamela Anderson ve Natalia Portman gibi isimler görülmektedir. Haftada iki veya üç gün bunu uyguladıklarını söylemekte veya yaşam biçimi haline getirmiş olarak kilo verdiklerini ifade eden de mevcuttur.

Fakat, unutulmamalıdır ünlü isimlerin kendi uzman danışman diyetisyenleri olduğu için kontrollü biçimde yağ yakımına ulaştıkları ve sağlıklarını da sık sık check-up yöntemi ile gözden geçirdikleri için aldanıp da kafanıza göre bir rejim uygulamayın. Siz de bir muayene randevusu alın ve metabolizmanız, vücut kitle indeksiniz dahilinde eğer gerekli görülürse bu işe başlayın.

Neden Vegan Olmalıyız?

Eğer doğayı ve hayvanları seviyorum diyorsanız veganizm sizin için uygundur.. Fakat, unutmayın ki bu yöntemde de bitkiler tüketildiği için ne kadar duyarlı ve ne kadar bilinçli olunabildiği tartışılır bir meseledir. Yani hiçbir biçimde tamamen bir hayatı soldurmadan beslenebilmek mümkün olamadığı gibi bunun sadece hayvansal gıdalardan oluşmadığının altının çizilmesi gerekir.

O yüzden eğer bu bakış açısına sahipseniz ve sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa ve vücudunuz, metabolizmanız da elveriyorsa olmamanız için bir sebep yoktur. Tabi, doktor kontrolünde ve bir diyetisyen danışıklığında kendinize bir plan program hazırlamanız da ayrıca önerilmektedir.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap