Word Yazı Hizalama: Word Bloklama Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Ofis Programları

Word Yazı Hizalama: Word Bloklama Nedir?

Word bloklama, en kısa tanımı ile anlatmak gerekirse yazıları seçmenize ya da yazıları hizalamanıza yarayan Word özelliklerinden biridir. Bir örnek vermek gerekirse yazıdan herhangi bir yeri silmek ya da düzenlemek için yazının üstüne gelip taradığınızı düşünün. Yapılan bu işlem yazı içerisinde belirli bir bölümü seçmek adına yapılır ve bloglama olarak adlandırılır.

Kısa yol tuşları ile yapılabileceği gibi Mouse ile de kolaylıkla yapılabilir. Özellikle yazı ortasında bir yeri düzenlemek istediğinizde en kullanışlı özelliklerden biridir. Oldukça sık bir şekilde kullanılan ve kullanıcıların çok sevdiği bir özelliktir. Dilerseniz şimdi bu özelliği nasıl aktif hale getireceğimizi birlikte inceleyelim.

Bloglama Nasıl Yapılır?

Word bloglama, işlemini yapmak için öyle karmaşık işlemler yapmaya gerek yoktur. Mouse ya da klavye tuşları ile basit bir şekilde yapılabilir. Şimdi adım adım iki yöntemi de birlikte inceleyelim. Word üzerinde blog oluşturmak için;

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak bir Word dosyası açılması gerekmektedir. Bilgisayarınızda bulunan Word dosyasına giriş yapın.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Şimdi yazmanız gereken yazıyı yazın. Oluşturduğunuz yazı içerisinde bloglama yapacağımız için önceden yazı yazılması önemlidir.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Şimdi lkavye kısa yolları olarak istediğiniz bir yeri seçmek (bloglamak) için; değiştirmek istediğiniz yeere gelin shift tuşuna basın ve yön tuşlarını kullanın. Bu şekilde yön tuşları ile hareket ettiğinizde kolaylıkla seçim işlemleri gerçekleşmiş olacaktır.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Eğer Mouse ile yapmak istiyorsanız yine ilgili bölüme gelin. Daha sonra mause ile yazının üzerine gelerek yazı üzerinde seçtiğiniz yerleri sağ tıklayıp seçin.
 • [yesil]Adım 5:[/yesil] Bu şekilde kolaylıkla bloglama işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Word Yazı Hizalama Kısayol Tuşları

Word yazı hizalama için de klavye üzerinde bir takım kısa yollar bulunmaktadır. Bu kısa yollar kullanıldığında oldukça rahat bir şekilde hizalama işlemi gerçekleşmektedir. Word üzerinde hizalamayı kısa yollar ile yapabilmek için de tuş kombinasyonlarını doğru uygulamak gerekir. Bu tuş kombinasyonları;

 • Ctrl + E: Paragrafı ortalama için kullanılan tuş kombinasyonudur.
 • Ctrl + L: Paragrafı sola hizalama yapan kombinasyon.
 • Ctrl + R: Paragrafı sağa hizalama işlemini gerçekleştirir.
 • Ctrl + J: Paragrafı iki yana yaslama yapar. Fakat kesinlikle kombinasyonları kullanmadan önce yazının tamamını seçmek gerekmektedir.
içeriğimizi oylayın