XML Bayiliği Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

XML Bayiliği Nedir?

0

Pek çok kişi teknolojinin de gelişmesi ile birlikte son zamanlarda siparişlerin büyük çoğunluğun internet üzerinden verir. İnternet üzerinden yapılan alışverişler hem daha kolay hem de bizlere bazı avantajlar sağlamaktadır.

Giyimden aksesuara, elektronik aletlerden mutfak eşyalarına daha aklınıza gelecek pek çok ürün seçenekleri internet üzerinden alınabiliyor. Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte artık online alışveriş pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Hal böyle olunca da e-ticaret pazarı her geçen gün daha da büyür hale geliyor. Farklı bütçelere sahip olan girişimciler birbirinden farklı iş modellerini seçerek sektöre giriş sağlıyor. XML bayiliği de bu sektöre girecek kişiler tarafından ciddi yatırımlar gerektirmediğinden cazip geliyor.

XML bayiliği aslında e-ticaret modelidir. Bu iş ile uğraşan firma ya da kişiler ürün stoklaması yapmak ile uğraşmaz ve satılan ürünün müşteriye ulaşımı sürecinde bulunmaz. Yapılan bu işlemler tamamen tedarikçinin işidir.

İnternetten stoksuz bir şekilde satış yapan işletme ürünlerin yalnızca satışlarını gerçekleştirir ve gönderimin sağlanması için tedarikçiye durumu ileten konumdadır. XML, internet üzerinden veri transferini kolaylaştırmadır.

XML Bayiliği de buna bağlı olarak tedarikçi olan işletme sisteme yüklü olan ürünlerin bilgilerini e-ticaret yapmak istemeyen kişilere ücret karşılığı bu durumu XML formatında sağlamaya yardımcı olur. Daha sonra ise firma ürünleri satışa çıkarmaya hazır halde olur.

İçindekiler

XML Bayiliğin Avantajları Nedir?

XML bayiliğinin kendine göre birçok avantajları vardır. Bu avantajlara göz atmanız e-ticaret modelini seçip seçmemeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Gelin hep birlikte XML Bayiliğinin sağlamış olduğu avantajları inceleyelim.

 • XML Bayiligi ile çalışan e-ticaret şirketleri stok masrafına karışmadan internet üzerinden ürün satışını gerçekleştirebilirler.
 • e-ticaret firmalarının yapacak olduğu harcamaları en aza indirerek kar elde etmelerini kolaylaştırır.
 • XML Bayiliği veren firmalar çok sayıda olduğu için e-ticaret sitelerindeki ürünlerini arttırma sağlayabilirler.
 • E-ticaret firmaları da XML Bayiliği sayesinde daha az masrafsız satış gerçekleştirebilirler.
 • Bayilik başvurusu gerçekleştirmek kolaydır. Bu da e-ticaret firmalarına yarar.

XML Bayiliğinin sağlamış olduğu avantajlar yukarıdaki gibidir. Bu gibi avantajlardan yararlanmak isteyen firmalar XML bayiliği veren firmalar ile iletişime geçerek XML Entegrasyonu yapmaları gerekir.

XML Bayiliğinin Dezavantajları Nedir?

XML bayiliği sağlamış olduğu avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. XML Bayiliği dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • XML Bayiliği ile çalışan firmalar müşteri deneyimlerinde zorluk çekebilir.
 • Ürünler çok fazla tanınmadığı için bazı markalar iade işlemi ile uğraşabilir.
 • Bayilikte olan firmalar e-ticaret ile gerçekleştireceği ürünleri tanımayacağı için pazarlama konusunda sıkıntı çekebilir.

XML Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

XML Bayiliği başvuruş için ürün tedarik edeceğiniz firmaya ulaşmanız gerekir. Süreç ise başvurduğunuz şirkete göre değişiklik göstermekte olup, genel hatları ile aşağıdaki gibidir:

 • Tedarikçilerin web sitesinde yer alan bayilik formu doldurulur.
 • Formda belirtmiş olduğunuz e-posta adresine bayilik sözleşmesi gelir.
 • Sözleşme detaylı olarak incelemeden geçtikten sonra firmaya gönderilir.
 • Yapılan incelemeler sonunda ise uygun görülürse başvurular tedarikçiler tarafından kabul edilir.

XML Bayiliği Veren Firmalar Hangileridir?

XML Bayiliği veren firmalar belli ürün gruplarıdır. Bu gruplar dışında birden çok ürün çeşitliliği sağlayan firmalar da mevcuttur.

Aşağıda verecek olduğumuz ürün gruplarını inceleyebilir ve müşterilerinize ne tür de bir ürün sunacağınız konusunda belli başlı fikir elde etmiş olursunuz. XML Bayiliği veren firmalar aşağıdaki gibidir:

 • Anne ve Bebek Ürünleri: Minikoli, İlke Bebek, XML Bebek.
 • Giyim: Moda Çizgi, Simisso, Haydi Giy.
 • Ayakkabı: Hayalimdeki ayakkabı, Bayi ayakkabı, Avon ayakkabı.
 • Ofis Ürünleri: Zet Zeka, Başarı dağıtım, Kalemlik.

Daha detaylı bilgi için: https://www.trendpara.net/xml-bayiligi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın