Yapılacaklar

Yapılacaklar Listenizdeki Öncelikleri Düzenlemenin 8 Etkili Yolu

Öncelikler önemli şeylerdir – bunu biliyorum, bunu biliyorsun. Ancak çoğumuz, önemli olanlara yanıt vermek yerine, yapılacaklar listemizdeki (ve dışındaki) acil şeylere tepki verme alışkanlığından suçluyuz.

Şunu düşünün: Hedeflerimize en önemli katkı sağlayan şeyler oldukları için önemli faaliyetler yüksek öncelikli olmalıdır. Daha uzun vadeli etkileri vardır ve hedeflerimize ulaşmamızda bize en çok yardımcı olmaları gerekir. Acil faaliyetler genellikle doğaları gereği daha kısa sürelidir ve büyük resim hedeflerimizle ilgili olabilir veya olmayabilir ve genellikle önemli katkılar sağlamazlar. Bunun yerine, bize her gün baskı yaparak, zamanımıza sonsuz taleplerde bulunurlar.

Acil ile önemli arasında sürekli bir gerilim vardır. Ve önemli şeylerin bugün nadiren yapılması gerektiği ve acil olanların neredeyse her zaman yapılması gerektiği için, vizyonlarımızın, hedeflerimizin ve arzularımızın daha etkin bir şekilde karşılanabilmesi için uygun önceliklerin nasıl belirleneceğini öğrenmeye yönelik kritik bir ihtiyaç vardır.

İşi size kimin verdiğine göre öncelik vermeyin; büyük resim için önemi ve aciliyetine göre uygun hale getirin. Çoğu insan bu zamanı öncelik sırasına koymaz. Genellikle tepkiseldirler, bu nedenle proaktif olmak için uyumlu bir çaba gösterin.

Alışkanlıklarınızı değiştirerek – daha etkin bir şekilde önceliklendirerek ne kadar zaman kazanabilirsiniz? İşte günlük görevlere uygulayabileceğiniz zaman kazandıran 8 ipucu:

1. Çok sayıda liste oluşturun.

Öncelikli notlar ve listeler odaklanma ve çoklu görev konusunda yardımcı olur.

2. Günlük planlamanız sırasında öncelikler belirleyin.

Üretken olanlara yer açmak için günlük listenizdeki verimsiz yapılacakları ortadan kaldırın veya en aza indirin.

3. Yüksek enerjili zamanınızın ne zaman olduğunu öğrenin.

Daha verimli çalışmayla en çok enerji kazanımı dakikasına sahip olduğunuz zamanlar için öncelikli işinizi planlayın.

4. E-postaları günün erken saatlerinde sıralayın.

ve her bir parçayı uygun şekilde – şimdi, gelecek, çöp kutusu – hızla kategorilere ayırın. Her parça yalnızca bir kez ele alındığı için gün boyunca zaman kazanırsınız.

5. Basitleştirilmiş e-postalar isteyin.

Uygun olduğunda, insanlardan size gereken eylemleri uzun anlatılar değil, açık madde işaretleri içeren öncelikli e-postalar göndermelerini isteyin. Yalnızca verimli, madde işaretli e-postalar göndererek örnek olun.

6. Telefon aramalarına geri dönmeden önce hedeflerinizi yazın.

Bu, aha hızlı, daha etkili iletişim yoluyla zaman kazanmanın iyi bir yoludur..

7. Okumanıza öncelik verin.

Endüstri haber bültenlerini, makaleleri ve kitapları gözden geçirmeyi öğrenin ve bunu uygulayın. Sadece size gerçekten değer veren şeyleri okuyun.

8. Yazılı bir gündem oluşturun ve bunu her toplantı için takip edin.

Toplantıyı düzenleyen kişi değilseniz, eyleme geçirilebilir bazı hedeflere ulaşmak için uzun ve başıboş bir toplantıya rehberlik edin.

Kaynak: http://8 Ways to Effectively Prioritize the Things on Your To-Do List

Yorum yazın

Send this to a friend