Yer Kabuğunu Oluşturan Büyük Ve Sert Kaya Kütlelerine Ne Denir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Yer Kabuğunu Oluşturan Büyük Ve Sert Kaya Kütlelerine Ne Denir?

0

Yer kabuğunu oluşturan büyük ve sert kaya kütlelerine kayaç denir. Kayaçları oluşturan maddelerin adı minerallerdir. Kayaçlar taş kürede yer alır ve taş kürede insanların dışında hayvanlar da yaşarlar. İlk kayaçlar, dünyanın soğuyarak dış yüzeyinin katılaşması sonucunda oluşmuştur. Bir veya birden fazla mineralin oluşarak bir araya geldiği mineral topluluğunun adı kayaçlardır.

Yer Kabuğunu Oluşturan Parçalara Ne Denir?

Yer kabuğunu oluşturan parçalar kayaçlardır. Doğa üzerinde birden fazla mineralden oluşmuş taş ya da kaya parçalarının adı kayaçtır ve yer kabuğunu oluşturur. Kayaçlar, yeryüzünün altında kalan şekiller olan katmanların alt bölgesinde kalır. Yağmur, sel, akarsu, rüzgar şeklindeki doğa olayları kayaçları ortaya çıkarır.

Yer Kabuğunu Oluşturan Kaya Parçalara Ne Denir?

Yer kabuğunu oluşturan kaya parçalara kayaç denir. Kayaçları mineraller oluşturur ve kayaçlar birden fazla kaya veya taş şeklinde doğada bulunabilir. Kayaçlar, yağmur, rüzgar, su ve sel gibi faktörlerin yarattığı basınç etkisiyle oluşum sağlar. Birden fazla mineralin bir araya gelmesinin oluşturduğu mineral topluluğu kayaçlardır.

Yer Kabuğunu Oluşturan Büyük Taşlara Verilen İsim Nedir?

Yer kabuğunu oluşturan büyük taşlara kayaç denir. Yer kabuğunun oluşması sırasında magma katılaşır ve yüzeye çıkar. Bunun sonucunda yeryüzünün altında kalan şekiller olan katmanlar kayaçları oluşturur. Yağmur, rüzgar, sel veya akarsu gibi doğa olayları kayaçların oluşumuna katkı sağlar.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın