Youtube ile Para Kazanma – Youtube SEO Rehberi
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

Youtube ile Para Kazanma – Youtube SEO Rehberi

0

Youtube ile para kazanma mümkün müdür? Youtube ile para kazanma mümkünse ne gerekir, ne kadar sürede kazanç sağlanır gibi sorulara sizler için yanıt vereceğiz. Hem başlangıç rehberi olması açısından, hem de kazanç getirmesi açısından detaylı bir anlatım sağlamaya çalıştık.

“Youtube ile para kazanma” adı altında belki de onlarca yazı okudunuz. Belki onlarca Youtube videosu izlediniz. Peki neden başarısız oldunuz? Bunu anlatacağız ve adım adım nasıl ilerlemeye başlayacağınızı detaylıca inceledik. Önemli olan doğru adımları atmak ve çalışmak olacaktır. Unutmayın, kimse durduk yere keşfedilmedi.

İçindekiler

Youtube ile Para Kazanma Başlangıç Rehberi

Öncelikle Youtube ile para kazanma fikrini ikinci planda düşünecek olursak, bir şeye başlamak için belirli şartlar ve araçlar gereklidir. Hiçbir maliyet olmadan maalesef bir kazanç elde edemiyorsunuz. Hazırsanız kanal oluşumuna geçelim.

1. Fikir Oluşumu Süreci

Her şeyden önce bir kanal fikri oluşturmalısınız bunu ister dijital ortamda isterseniz bir not defterine not etmeniz lazım. Burada iki yol çıkıyor karşımıza kendi yüzünüzü gösterdiğiniz videolar mı olacak yoksa yüzünüzün gözükmediği sesli videolar mı olacak? Bir diğer basit bonus yol ise yayıncıların ya da haberlerin videolarını atarak ilerlemek lakin burada belirli sınırlarınız olacaktır. O nedenle kendinize özgü bir içerik oluşturmanız çok daha güzel olacaktır.

Youtube üzerinde her ay yeni kanallar ekleniyor hatta bunların formatları çok iyi olmasına rağmen ilgisizlikten ve kısa sürede bekleneni görememekten bırakılıp gidiyor. Benim de çok severek yeni takip ettiğim bir kanal vardı. Kısa sürede bekleneni almadığı için sanırım pes etmişti. Formatları oldukça iyiydi lakin keşfedilmek öyle kolay olmuyor.

Sizlere herkes Enes Batur örneğini vermiştir. 2 yıl boyunca videoları 10 görüntülenme bile almamasına rağmen emeğine ve uğraşlarına devam ederek şu an Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı Youtuberları arasına girmiştir.

Bu yolda ilk gayeniz pes etmemek ve vazgeçmemek olsun. Doğru yolda olduğunuza eminseniz devam edin. Eğer yolun yanlış olduğunu düşünüyorsanız bunu doğru hale getirmek sizin elinizde! Sabırla hedefinize ilerleyerek sizlerde Youtube ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

2. Yatırım Süreci

Youtube ile para kazanma fikri herkese hoş geliyor olabilir. Her şey tamam diyelim fikir format çekilecek videolar dahi hazır olduğunu varsayalım. Lakin işin bir harcama süreci olacaktır.

Öncelikle yüzünüzü gösterecekseniz cidden iyi kamerası olan bir telefon kullanabilirsiniz. İyi kamerası olan telefonunuz varsa size şimdi gereken bir adet tripod , bir adet ışık, masa ve sandalye olacaktır. Arkaya yeşil perdeyi sonra düşünürsünüz. Kırmızı da olsa olur o kısma ilk başta çok takılmayın artık.

İster yüzünüz gözüksün isterse bilim tarih vb. içerikleri gibi sadece ses olsun ne olursa olsun bir adet edit programına ihtiyacınız olacaktır. Sadece ses varsa dolayısıyla kayıt yapan bir program daha çok işinize yarayacaktır. Bu konuda kesinlikle warez programlar kullanmayın. Bir işi hakkıyla yapmak istiyorsanız hakkını verin.

youtube video editleme
youtube video editleme

Önerilen Video editleme programları

Bu programlar Youtube ile para kazanma sürecinde size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

3. İşin Başarısı

Youtube ile para kazanmak isteyenler şunu bilmelidir ki göründüğü kadar kolay ya da zor değildir. Doğru adımlar atılarak her şey yapılabilir.

 • Konu Seçimi
 • Ekipman Seçimleri
 • Kanal Ayarları

Kanalınızın bir profil fotoğrafı olmalıdır. Güzel bir Background olmalıdır. Bunları da yukarı da verdiğimiz programlarla halledebilirsiniz. Daha sonra yayın ülkesi yaş kitlesi vb. seçimleri yapmalısınız. Bunlar asla zor değildir.

Yine videolarınız için giriş ve sonlanma introları yapmanız etkili olacaktır. Dikkat çekici fotoğraflar da her zaman önemlidir. (Cinsel çağrışım yapacak kadın fotoğrafları koyma taktiği eskisi kadar ilgi çekmiyor).

SEO

Her şey tamam; aylardır video atıyorsunuz ama izlenme çok az ya da hiç yok. Abone deseniz 1000 olmamış para kazanma özelliğini aktif edemiyorsunuz. Sorun videolarda sanıyorsunuz ama her şey iyi.

İşte tam burada web saylarında olduğu gibi Youtube SEO ön plana çıkmaktadır. Youtube ile para kazanmanın en önemli aracıdır.

youtube seo rehberi

Youtube SEO Rehberi

Web sayfalarında olduğu gibi Youtube ile para kazanmak isteyen arkadaşlarımız en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi SEO’dur. Bunun için adım adım sizlere talimatlarla anlatacağız:

 1. Başlık seçimi içerikle uyumlu olmalı ve dikkat çekmeli. Çünkü Youtube Seo ve Google aramalarında bu önemlidir. Google aranmalarında çıkmanız için gereklidir.
 2. Açıklamanız özenle hazırlanmış olmalı ve dikkat çekmeli. Yine Google için önemli bir faktördür.
 3. Etiketler içeriğe göre seçilmeli ve spam etiket kullanmayınız. Etiketlere göre Youtube ön plana alacaktır.
 4. Doğru kategori seçimi ve küçük ön izleme görüntüsünün kalitesi.
 5. Açıklayıcı kartlar ve yönlendiriciler. Mümkünse notlar, altyazı ve çeviri imkanı sunulmalı.
 6. Kanal açıklamaları ve etiketlerinin doğru seçimi.
 7. İçeriğiniz tüm herkese hitap edebilir ya da etmeyebilir ama bu seçeneği ihmal etmeyin. Yaş kitlesi ve bölge seçimi önemlidir.
 8. Son olarak imkanınız varsa reklam verebilirsiniz. Google reklamları olabileceği gibi genelde diğer içerik üreticilerinden destek almak faydalı olacaktır. Bu ücretli ve ücretsiz olabilir. Zamanında Ruhi Çenet kanal önerilerinde bulunuyordu. İçeriğiniz iyiyse size seve seve yardım edeceklerdir.

Youtube ile para kazanmak isteyenler bu SEO konusuna özenle dikkat etmelidir.

Youtube ile Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Youtube ile para kazanma şartları aslında basittir. Tüm bu hazırlıkları çalışmaları yaptıktan sonra 1000 Abone ve 4000 saatlik izlenme süresi edindiyseniz rahatlıkla Adsense başvurusu yapabilirsiniz. Eğer yanlış bir şey yoksa başvurunuz kısa sürede onay alacaktır. Siz de artık Youtube ile para kazanmaya başlamış olacaksınız. Artık bir Youtuber olarak bizleri de unutmazsınız.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın