Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşün faydaları, zayıflamaktan kondisyonumuzu korumaya kadar çok geniş bir yelpazededir. Yürüyüş genellikle sadece zayıflamak için yapılsa da vücudumuza başka birçok faydası da vardır. Sağlıklı yaşam, düzenli hareketlilikten geçmektedir. Bu yazımızda, size yürüyüşün faydalarını ve yürüyüşten nasıl en fazla şekilde verim alabileceğinizi anlatacağız. Öncelikle, yürüyüşün faydalarından başlayalım:

Uzun Yaşamın Sırrı Yürüyüştür

Yaşantımızda kan dolaşımı ve sinir sistemimizi olumlu anlamda etkilen bir faaliyet olan yürüyüş yapmak Amerikada yapılan bir araştırmada etkileri kanıtlanmıştır. 80 yaş ve üstü bireylerin günde en az 10.000 adım atarak doğa yürüyüşü yaptıkları gerçeği ortaya konmuştur. Bu anlamda yürümek, sağlıklı ve uzun bir yaşam için  sağlıklı olmak için yapabileceğimiz en önemli aktivitelerin başında gelmektedir. Çümkü düzenli olarak yürümek kan dolaşımını, sindirimi, boşaltımı ve sinir sistemini dengeleyici bir aktivitedir. Sinir sisteminin dengeli bir şekilde korunması sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.  Sağlığa yapılan yatırım, bütün yatırımlardan daha büyük bir öneme sahiptir.

Yürüyüş bir Motivasyon Kaynağıdır

Düzenli olarak yürümek, bireylerin yaşam enerjisini arttırarak iş ve sosyal yaşantısında olumlu gelişmeleri beraberinde getirmektedir. Hayatınızda “Bu insan ne kadarda sakin” demişsinizdir. Bu insanlar genel anlamda çalışan veya yürüyüş yapan insanlardır. Günlük harcanan kalori miktarı ne kadar fazla olursa, kan dolaşımı o kadar düzene girer. Böylece, stres kat sayınız düşer. Günde 10.000 adım yürümeyi hedefleyerek siz de hayatınızda olumlu değişimler yaratabilirsiniz. Yürümek, ücretsiz ve herkesin yapacağı harika bir sportif faaliyettir. Siz de bu faaliyeti hayatınıza dahil ederek birçok kazanım elde edebilirsiniz.

Yürüyüş Yeni Yerler Keşfetmenizi Sağlar

Günlük yaşantımız belirli çevrelerde geçmektedir. Genelde insanlar bildikleri yerlerde zamanlarının büyük bir kısmını geçirir. Bilindiği gibi uzaklara yeni yerlere gitmeyi genelde istemeyiz. Bu,  genelde bireyin sosyal ve arkadaş çevresiyle ilgili bir durum olmasına karşın sonradan değişebilir bir olaydır. Yürüyüş sayesinde mevcut çevrenizden bir süre uzaklaşarak gideceğiniz yeni yerlere karşı yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Ve bu tecrübeler sayesinde çevrenizde ihtiyacınız olan ürünleri veya hizmet sunan yerlere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Yakın çevrenizle birlikte dolaşacağınız parklar, manzaralı güzel yerleri yaşamınıza ekleyebilirsiniz. Yürüyüş esnasında gideceğiniz yerleri önceden belirlemeniz yeni yerleri keşfetmenizi engelleyecek bir husus  olabilir. Haritada size yakın olan ve daha önce gitmediğiniz bir yerde yürümek hem yeni yerler öğrenmenizi hem de kendi gelişiminizi destekleyecek bir unsur olarak değerlendirilmelidir.

Vücut Formunuzu Koruyarak Kalori Yakmanızı Sağlayacaktır

Düzenli olarak yürümeğe başladığınızda  bir kilo hedefiniz olsun. Çünkü, günde 10.000 adım atarak bir ayda 4 kg vermek mümkündür. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yürümenin yanı sıra beslenme şeklinize de dikkat etmelisiniz. Düzenli yürümek, yağ yakımınızı hızlandırarak kalori yakmanızı sağlar. Unutulmamalıdır ki yürüyüşün belirli bir hızın üstünde olması ilk 30 dakika için çok önemlidir. Yürüyüş hızınızın artması kalp atış hızınızı dolayısıyla kalori yakımınızı arttırır.

İlk birkaç günde verilen kilolar genelde su ve  vücunuzdaki ödemin gitmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak, tartıya olumlu bir şekilde yansır. Bu sayıları önemseyerek motivasyonunuzu ilk başta arttırmak yürüyüşü sevmenizi sağlayacaktır. Kilo vermeniz vücudunuzda belirli bir süre sonra yavaşlar. Bu durum  yürüyüşten soğumanıza neden olabilir. Burada önemli olan faktör ölçüm tarihlerinizdir. Ölçüm zamanlarınız pazartesi veya cuma olabilir. Bu konuda belirleyici sizsiniz. Sadece ölçümleri düzenli bir şekilde kaydedip not almanız ilerleyişinizin takibini kolaylaştırır.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yürüyüşe Çıkan Bireylere 10 Tavsiye

1) Yanınıza Su Almayı Unutmayın.

Yürüyüş esnasında terleyeyip belirli oranda yağ yakımında vücudunuzdaki suyu azaltmış olursunuz. Yanınıza bir şişe su almanız kendinizi bitkin hissetmenin önüne geçecektir.

2) Müzik Listenizi Hazırlayın.

Müzik listenizi oluştururken sizi heyecanlandıran, motive eden ve size enerji veren müzikler seçin. Doğru bir  müzik seçimi yürüyüşünüzü keyifli bir hale getirir.

3) Molalarınız Oldukça kısa olsun.

Molalarınızın kısa olması yürürken uzun süreli duraklamaları azaltmanızı sağlayacaktır. Uzun bir ara verdiğinizde kendinizi yorgun hissedecek ve yürüyüşü sonlandırıp adım hedefinize ulaşamayabilirsiniz. Molalarınız mutlaka olmalı, bunun için 5-10 dakikadan fazla bir dinlenme süresini kendinize tanıyın. Aksi takdirde, kaslarınızdan istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

4) Kendinize Yürüyüş Arkadaşı Edinin.

Kendinize yürüyüş arkadaşı edinmeniz, size yürümeyi sevdirir. Yürüme alışkanlığı kazanmanızda arkadaşlarınızın katkısı azımsanmayacak kadar değerlidir. Arkadaşlarınızla beraber yürüyebilirsiniz. Tek başınıza yürüseniz de arkadaşlarınıza yürüyüşe gitttiğiniz yeni yerlerin fotoğraflarını atarak bir grup oluşturabilirsiniz. Bu, yürüyüşe bakış açınızı olumlu hale getirir. Arkadaşlarınız yürürken olduğu gibi hayatınızda bir çok faaliyette motvasyon kaynağı olur. Bu maddenin iyi değerlendirilmesi yürüyüş alışkanlığının yaşam stiline dönüşmesi anlamında önemlidir.

5) Gittiğiniz yeni yerlerin fotoğrafını çekin.

Yeni yerlerin fotoğrafını çekmeniz gittiğiniz yere karşı farkındalık seviyenizi yükseltir. Gittiğiniz yerlerde ilginizi çeken obje veya manzaraların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kendi fotoğrafınızı da çekip sevdiklerinize göndermeniz yürüyüşten zevk almanızı ve sürekli bir alışkanlık haline getirmenizi sağlayacaktır.

6) Gittiğiniz yeni yerlerin sayısını arttırın.

Gittiğiniz yeni yerler, hayata ve özgürlüğünüze bakış açınızı geliştirir. Yeni yerler yukarıdaki maddelerde bahsettiğimiz gibi kendinize olan özgüveninizi arttırarak gelişim göstermenizde temel bir değer niteliğinde olacaktır.

7) Yeni yerlerle ilgili yazılar yazın.

Yeni yerlerle ilgili bir seyahatnameniz olsun. Gittiğiniz yerleri gördüklerinizi not alın. Bunu yapmanız, gözlem yeteneğinizin işitsel ve görsel zekanızı arttırır. Aynı zamanda, gittiğiniz yerleri unutmazsınız ve bu yerleri araştırarak genel kültürünüzü de geliştirmiş olursunuz.

8) Aynı yerlerde yürümeyin.

Sürekli aynı yerde yürümek, sizi monoton bir hale sokabilir. Bu da, uzun dönemde yürüyüş yapmaktan soğumanıza neden olabilir.. Bundan dolayı aynı yerlerde yürümeyin, yeni yerleri merakla ve heyecanla arayıp aynı bir kaşif gibi hayatınıza yeni bilgiler ekleyin.

9) Bir günde adım sayınızı çok yüksek hedeflemeyin.

Bu unsur düzenli olarak yürümenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hedef adımlarınızı haftada 1000 adım 500 adım şeklinde makul artışlar olarak arttırmanız sizi motive eder. Böylece, yürürken motivasyonunuz artar.

10) Süreklilik sağlayın.

Haftalık adım ve aylık adım hedefleriniz olsun. Mutlaka yaptığınız her iş gibi yürüyüşü de bir iş olarak görerek düzenli bir sisteme oturtmanız mevcut fayda düzeyinin artmasını sağlayacaktır.

içeriğimizi oylayın