Yüzmenin Faydaları
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin faydaları, insanların yüzmenin önemini kavramasıyla birlikte daha iyi anlaşılmaktadır. Günümüzde, insanoğluna en faydalı sporların başında gelen yüzme, 7’den 70’e birçok kişinin ilgisini çeken bir spor dalıdır. Yüzmek, kişiye bir ayrıcalık katar. Dolayısıyla siz de yüzmeyi bilen ayrıcalıklı insanlar listesine dahil olabilirsiniz. Peki, yüzme nedir? Yüzmenin önemi nedir? İnsan niçin yüzmeli? Yüzmenin faydaları nelerdir? isterseniz daha birçok bilgiye ulaşmak adına yazımıza birlikte göz atalım.

Yüzme Nedir?

Yüzme, neredeyse tüm insanların severek yaptığı aktivitelerin başında gelir.  Yüzmeyi, serinlemek, eğlenmek, dinlenmek, spor yapmak için yürütülen bir spor faaliyeti olarak tanımlayabiliriz. Kısaca yüzme, insan iskelet sisteminde var olan tüm kasları harekete geçirip çalıştıran ve vücudu  güzel bir şekle sokan tek tip spordur.

Yüzmenin Faydaları: Neden Yüzmek Önemlidir?

Yüzmeyi bilmeyen ve öğrenmek isteyen birçok kişi vardır. Bir yandan kişi yüzmeyi bilmiyor ama öbür yandan yüzmek istiyor. Burada üzerinde durulması gereken nokta, kişinin  yüzmeyi öğrenmesidir. Çünkü yüzme doğuştan edinilen bir beceri değildir. Sonradan kazanılan bir yetenektir. Yüzmenin önemini kavrayan insanlar hemen daha küçük yaşlarda yüzme kurslarına katılarak yüzmeye başlıyor. Böylece, daha sonraki zamanlarda yüzmeyi öğrenen kişi kendisinin boğulma ihtimali kalmadığı gibi  boğulma tehlikesi olan kişilerin  hayatlarını da kurtarabiliyor.

Diğer yandan hamile kadınlar için en iyi egzersizin yüzmek olduğu da bir gerçektir. Çünkü bu zaman dilimlerinde gebe kadınlar, bel ve eklem ağrısı yaşarlar. Yine buna ilave olarak mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de artar. Yüzerek, tüm bunların önüne geçebilirsiniz. Yani insan için zinde bir yaşama ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için yüzmek en iyi seçimlerden biridir. Tüm bu açılardan bakıldığında yüzmenin faydaları kat kat daha da iyi anlaşılmaktadır.

İnsan Niçin Yüzmelidir?

İnsanlar daha kaliteli bir yaşam sürdürmek için hayatının belli bir zamanını spora ayırması gerekir. O spor dallarından bir tanesi de yüzmektir. Yüzmek insanın vücut direncini kazandırmakla birlikte hayata daha pozitif bakmasına yardımcı oluyor. Çünkü, kişi ruhen daha sağlıklı olur. Ayrıca, fiziksel olarak daha fit görünür. Yani, kilo problemi yaşayan kişiler de yüzerek fazlalıklarından kurtulma şansına sahip olur. Tüm bu bileşenleri topladığımızda karşımıza çıkan sonuç şu oluyor; “yüzme doğal bir iyileştirme metodudur.” Dolayısıyla, insan niçin yüzmeliyim? Sorusunun cevabını da buluyor.

Neden Yüzmek Önemlidir?

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin, insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olduğunu söylemekle birlikte; Yüzmenin faydaları:

 • Vücut direncini artırır.
 • Kalbe faydası vardır.
 • Vücut yaralarının daha çabuk iyileşmesini yardımcı olur.
 • Fiziksel açıdan daha iyi görünmenizi sağlar.
 • Vücut kaslarınız güçlenerek esneklik kazanır.
 • Beden yorgunluğunu alır. Ağrıları hafifletir.
 • Yüzme esnasında kalbe daha fazla kan pompalandığından dolayı kan dolaşımı dahi iyi seviyeye ulaşır.
 • Hamile kadınlara faydası vardır.
 • Daha fazla oksijen alını ortaya çıkar ve oksijen tüm vücuda hızlıca yayılmasında önemli bir rol oynar.
 • Astım hastalığına iyi gelir.
 • Kilo kontrolü sağlar.
 • Daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
 • Kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Algı ve zekâ gelişimine katkı sunar.
 • Diyabete yakalanma riskini minimize eder.

Kişinin sağlığı açısından yüzmeyi öğrenmek çok faydalıdır. Eğer yüzme bilmiyorsanız, bu konuda bilgi almak için yüzme kurslarına başvurabilirsiniz. Hiçbir zaman kişi kendisine: “niçin yüzmeliyim? ve ben asla yüzemem” Gibi olumsuz soruları sormamalıdır. Sonuç olarak, yüzmeyi öğrenmek ile hayatınıza güzellikler katabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın