1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Zone Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Tüm Detaylar

Zone Diyeti Nedir? Zayıflatır mı? Tüm Detaylar

zone diyeti nedir
1

Zone diyeti, biyokimya uzmanı Barry Sears tarafından geliştirilmiş düşük karbonhidratlı bir diyettir. Az olacak şekilde günde beş kere yemek yenir ve daha çok protein ağırlıklı besinler tüketilir. Bu sayede tokluk hissi yaratılıp çok yemeyi önleyeceği için zayıflatır. Bu rejimin temel aldığı düşünce glisemik indeksi ön plana alarak karbonhidrat alımını sınırlandırmak ve böylece insülin salınımındaki birden artışı önlemek hedeflenir.

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Zone diyeti yapmak, günde beş kere yemek yenerek yapılır. Bunun bir düzeni ve kendi içinde sistemi olduğu için bireylerden iki ana öğün ve üç ara öğün şeklinde bunu yapması istenir. Aç kalınmaması ve tokluk hissinin aşılanması çok önemli olduğu için sık ve az yemek gerekir. Ayrıca günde en az sekiz bardak su içerek vücudun içinde biriken ödemler ve antikorların da dışarı atılması sağlanmaktadır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  1. Günde beş kere yemek yenmeli
  2. Su içmeye özen gösterilmeli
  3. Egzersiz ve spor

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Günde Beş Kere Yemek Yenmeli

Bu diyette temel kural günde iki ana öğün ve üç ara öğün şeklinde yemek yenmesi yani totalde beş kere beslenmenin sağlanmasıdır. Bu sayede 5 kez kuralı uygulanmakta ve insülin seviyesinde bir denge kurulmaktadır. Önemli olan glisemik indekse göre hareket edilmesi ve tokluk hissinin sağlanmasıdır.

Su İçmeye Özen Gösterilmeli

Bu rejimde günde en az sekiz bardak su içilmesi gerektiği gibi vücut kitle indeksinize göre daha fazla bile içilmesi olağandır. Bu sayede vücutta biriken ödemleri ve antikorları dışarı atmış olursunuz.

Egzersiz Ve Spor

Diyetlerin olmazsa olmazı egzersiz ve spordur. Yediklerinizin vücudunuz tarafından hızlıca sindirilmesi ve bedenin şekil alması için oldukça faydalı olan şey hareket etmektir. Günlük 60 dk’lık yürüyüşler veya cardio ve yoga gibi aktiviteler ile yağ yakımını hızlandırın.

Zone Diyeti Listesi

Zone diyet listesi, uyandıktan en geç bir saat sonra kahvaltı yapmayı öğütleyen bu rejimde daha çok protein ve sağlıklı gıdalar mevcuttur. Karbonhidrat çeşitlerinden olan makarna, tahıl ve unlu mamuller diyetinizi uygularken çok nadir yapabileceğiniz kaçamaklar olacaktır. Günde beş kere ve az yiyerek uygulayacağınız bu programda önemli olan insülin direncini korumaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

Zone Diyeti Listesi

 Sabah 
• Omlet (Dereotlu maydanozlu)
• 1 bardak portakal suyu

 Ara Öğün 
• Lor peyniri (1.5 yemek kaşığı)
• 1 adet yeşil elma

 Öğle 
• 35 gr ızgara balık
• Salata

 Ara Öğün 
• 1 adet meyve (Mevsimine uygun olabilir)
• 1 kase yoğurt

 Akşam 
• 100 gr ızgara tavuk
• 3-4 yemek kaşığı barbunya (Zeytinyağlı)
• Salata

Görüldüğü gibi zone diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ara öğünlerin atlanmamasıdır. Çünkü bu sayede tokluk hissi sağlanacak ve insülin direnci kırılmayacaktır. Genelde uyandıktan 1 saat içinde kahvaltı yapılır ve akşam yemeği en geç saat 19.00’da yenmelidir. Siz de bu rejimi uygulamak istiyorsanız önce bir diyetisyen ile görüşüp kendinize uygun olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.

Zone Diyeti Menüsü

Zone diyet menü, protein ve mevsim yeşilliklerinden oluşan bir besin listesi vardır. Bunlar daha çok balık, tavuk, et ve meyveler olmakla birlikte karbonhidrat tüketimi oldukça sınırlıdır. Çünkü, bu sayede kitle indeksine uygun biçimde bireysel yaşamlarda görünür biçimde zayıflama etkisini gösterecektir. Fakat, kafanıza göre bunu uygulamanız sağlık açısından size olumsuz getiriler sağlayabileceği için bir doktora danışmak sizin için yararlı olacaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
• Yumurta (haşlanmış)
• Roka ve maydanoz
Yeşil çay

 Öğle 
• Yarım tabak zeytinyağlı taze fasulye
• 1 kase yoğurt

 Akşam  
• 100 gr hindi
• Salata

Diyet menünüzde ara öğünler için işlenmemiş kuruyemişler (fındık, ceviz, badem vb.) tüketebilir veya meyve yiyebilirsiniz. Bu sayede spor ile de destekleyerek oldukça keyifli bir zayıflama süreci geçirmiş olacaksınız. Tabi öncesinde bir uzman diyetisyen ile görüşüp isteklerinizi ve motivasyonunuzu da göz önüne alarak planlama yapmakta fayda var.

Zone Diyeti Merak Edilenler

Zone Diyetinin Faydaları

Zone diyeti faydaları dendiğinde öncelikle akla insülin direncini dengede tutması gelmektedir. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırarak vücutta sindirilemeyen tüm besinlerin sindirimini sağlar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ağırlıklı olarak protein içeren gıdaların listede yer alması ile vücudunuzun daha dinç ve zinde hissetmesi de oldukça olumlu bir diğer örnektir.

Ayrıca bu rejimde bol su içilerek ödemlerin atılması ve egzersiz ile desteklenerek fit bir görünüme kavuşulması amaçlanır. Tabii kafanıza göre bunu yapmamanız gidip bir doktora danışmanız gerekmektedir. Çünkü hiçbir zayıflama programı kişiye özel değildir bunlar sadece genel yorumlardır ve bireysel olarak diyetisyene gitmeniz önerilir.

Zone Diyetinin Zararları

Zone diyeti zararları, her diyette olduğu gibi bırakıldığı zaman verilen kiloların geri alımına yol açabilir. Tabii bu kanıtlanmış değildir ancak insanlar genelde hemen sıkılıp rejim yapmayı bıraktıkları için bir yaşam biçimine dönüşmesi gereken sağlıklı beslenmenin pabucu dama atılmaktadır. Hal böyle olduğunda kendi sağlığınız ve vücut dengenizle sürekli oynamış oluyor ve bünyeye zarar veriyorsunuz. O sebeple bırakacaksanız hiç başlamayın, başladığınızda da doktor kontrolünde ve uzun vadede hayat tarzına dönüşecek şekilde başlayın.

Zone Diyeti İle Zayıflayanlar Var Mı?

Zone diyeti ile zayıflayanlar arasında Brad Pitt ve Renee Zellweger olduğu bilinmektedir. Bu ünlü isimler tabi ki kendi başlarına bunu uygulamamış öncelikle doktor kontrolünde başlamışlardır. Siz de rejim yapmak istiyorsanız bir diyetisyene gidip vücut ölçüleriniz ve kitle indeksinizin uygunluğu dahilinde bir düzene başlayın. Kafanıza göre yapacağınız her zayıflama girişimi size düşündüğünüz gibi olumlu dönüşler sağlamayabilir. Bunun için öncelikli hedefiniz sağlıklı bir yaşam ve disiplinli yağ yakımı olmalıdır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap