500 İnternal Server Error Ne Demek? Hata Nasıl Düzelir?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

500 İnternal Server Error Ne Demek? Hata Nasıl Düzelir?

0

500 Internal server error hatası, Web sitenizin sunucunda meydana gelen hatayı size gösteren ancak bu hatanın kaynağının ne olduğunu göremediğiniz bir HTTP durum kodudur. Bu hata ile karşılaşmanız sunucunun cevap vermediğini göstermektedir. İnternet üzerinde en çok görülen hatalardan birisidir diyebiliriz.

Sunucuların cevap vermemesinden kaynaklı olan bu hatanın düzelmesi için bir takım yollar bulunmaktadır. Doğru şekilde hareket edildiğinde rahatlıkla bu problemi çözmek mümkündür. Şimdi birlikte çözümleri inceleyelim.

500 Internal Server Error Nasıl Düzelir?

 1. 500 İnternal server error hatası gözlemleriniz sonucunda hangi sorundan kaynaklandığına bağlı olarak aşağıdaki adımlar izlenerek çözülebilir.
 2. Sitenizi yedekleyin: Tercihinize göre WordPress ya da FTP eklentilerinizi kullanarak sitenizi yedekleyin. Böylelikle söz konusu hatayı çözerken herhangi bir durum karşısında kalırsanız sitenizi zarar görmekten koruyabilirsiniz.
 • Kodlama hatalarında çözüm: Hatanın en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi .htaccess (Hypertext Access) dosyasında görülen bozulmadır. Bu durumda .htaccess dosyasını yeniden adlandırmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken FTP kullanarak WordPress dizisine giriş yapmaktır.
 • Bu adımdan sonra ise home veya public.html dizini içerisinde bulunan .htaccess dosyasını bularak sağ tıklayıp açılan sekmeden dosyayı yeniden adlandırın ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sorunun devam etmekte olduğunu görüyorsanız .htaccess dosyasını yeniden oluşturmayı deneyin.
 • Hata ayıklama kullanarak çözüm: 500 İnternal server error hatası WordPress hata ayıklama modu aracılığıyla debug.log dosyasına yazdırılarak bulunabilir. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra sitenizi yenileyerek hatanın yeniden ortaya çıkmasını sağlamanız gerekiyor. Bu yol ile WordPress dizinindeki wp-content klasöründe yer alan debug.log dosyasından hatanın sebebinin ne olduğunu görebilirsiniz.
 • Yetki kontrolü: WordPress dizininde yer alan klasör ve dosyalara doğru yetkilerin verilip verilmediğini kontrol edin.
 • Bozulmuş WordPress dosyalarında çözüm: Bozulmuş dosyaları düzeltmek için öncelikle WordPress’in en son sürümünü indirin. İndirilen dosyadaki WordPress klasörü içerisinden wp-admin ve wp-includes klasörlerini bulun. Gerekli programı kullanarak dizini açın ve bahsi geçen klasörleri eski sürümlerin üzerine yazarak yükleyin.
 • Eklenti hatalarında çözüm: Siteniz için eklenti güncellemesi veya yüklemesinden sonra bu 500 İnternal server error hatası almışsanız eğer bu sorunu eklentileri devre dışı bırakmak ya da kaldırmak yoluyla çözebilirsiniz. Bu sorunu WordPress yöneticini paneline giriş yaparak gerekli işlemlerle çözebilirsiniz.
 • Hosting firması ile iletişime geçmek: Hatayı çözmek için tüm bahsedilen yolları deneyip yine de hatayı çözememişseniz hosting firmanız ile iletişime geçerek öncelikle hatanızı ve neden olmuş olabileceğini belirtip; daha sonra teknik ekipten destek alarak hatanızın çözülmesini talep edebilirsiniz.

İnternal Server Error Ne Demek?

İnternal server error yani dahili sunucu hatasını tanımlamak için şu cümleleri kullanabiliriz: Web sitenizde karşılaşılan bir hatayı size gösteren ancak bu hatanın kaynağının ne olduğunu göremediğiniz http durum kodudur. Bu durum kodu ile karşılaşılmasının sebebi genelde sunucunun cevap vermemesi ile olmaktadır.

Sunucu Hatası Ne Demek?

Sunucu hatası İngilizce karşılığı server error olan bu sorun web sitenizin sunucunda meydana gelen hatayı size gösteren ancak bu hatanın kaynağının ne olduğunu göremediğiniz bir HTTP durum kodudur. Çoğu zaman sunucunun cevap vermemesi durumunda bu hata ile karşı karşıya kalındığı görülmektedir.

İlgili İçerik: Disk Boot Failure Insert System Disk And Press Enter Hatası

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın