1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?
  3. Kargo Desisi Ne Demek? 1,3,5,10,15 Desi Kaç Kg?

Kargo Desisi Ne Demek? 1,3,5,10,15 Desi Kaç Kg?

kargo desisi ne demek

Kargo desisi, kargo gönderimleri yapılırken kullanılmakta olan hacimsel ağırlıklara verilmekte olan isimdir. Kargo yolu ile gönderilecek olan paketin öncelikle desisi hesaplanmaktadır. Kargo desisi sayesinde kişinin yollamış olduğu karonun kargo ücreti belirlenebilmektedir. Kargo ücretinin belirlenebilmesi için şubedeki yetkili tarafından hesaplama yapılmaktadır.

Şube yetkilisi, gönderilen paketin hacimsel ağırlığını belirleyebilmek için paket ağırlığını tartarak ölçülerini almaktadır. Şubede bulunmakta olan belirli aletler yardımı ile gönderilecek olan paketin desisi öğrenilir. Kargo desisi hakkında bilgi edinildikten sonra ise desisi, kargo şubesi tarafından kilograma çevrilir. Bu sayede ödenmesi gerekli olan ücret hesaplanabilir.

İlginizi Çekebilir: PTT Ödeme Tipi MH Ne Demek?

Kargo Desisi Nasıl Hesaplanır?

  •  Adım 1:  Kargo desisi hesaplama işlemi için öncelikle en, boy ve yükseklik ölçülerini birbiri ile çarpmak gerekir.
  •  Adım 2:  Çarpım sonucunda elde edilen değer 3000’e bölünerek desinin bulunması sağlanır.

Aras Kargo desi hesaplama işlemi için yukarıda verilmiş olan yolu kullanmaktadır. Firmadan firmaya yapılmakta olan bu işlemler farklılık göstermemektedir. Bu nedenle Mng Kargo desi hesaplama işlemi de bu şekilde yapılmaktadır. Birçok kargo şirketi gibi Ptt desi hesaplama işlemi sonrasında da kilogram üzerinden ödenmesi gereken fiyat belirlenmektedir.

Kargo Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Kargo ücreti malzemenin esas ağırlığına göre belirlenmektedir. Esas ağırlık, gönderilen paketlerin fiyatlandırma işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılmakta olan değerlere verilen isimdir. Birden fazla parçadan oluşmakta olan gönderiler için işlem, her parçaya özel olarak yapılmaktadır. Ortaya çıkan ücrete ise esas ağırlıkların toplamı adı verilir.

Gönderilen kargo tartılarak gönderinin kilogram cinsinden ağırlığı bulunur. Gönderinin hacmi 3’e bölünerek ağırlık karşılaştırılması yapılır. Büyük olan ağırlığa göre ise “ücrete esas ağırlık” olarak kullanılmaktadır.

Kargo ücretine mesafe de etki etmektedir. Gönderinin teslim edileceği yerin mesafesi arttığı zaman kişinin ödemesi gereken kargo ücreti de artış gösterebilir. Bu ücret kargo firması değiştiği zaman da değişiklik gösterir.

kac desi kac kilo

1 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

1 desi, hesaplandığı zaman 0,0001 kilo yapmaktadır. Desi hesaplaması kargodan kargoya değişiklik göstermemektedir. Ancak desi başına ödenmesi gerekli olan ücret kargo değiştiği zaman değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle desi başına düşen ücretin bilinmesi büyük önem taşımaktadır.

3 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

3 desi, yapılan hesaplamalar sonucunda 0,0003 kilogram eder. 3 desi, insanların göndermekte olduğu kargolara göre oldukça küçük bir ölçüdür. 0,0003 kilogram olarak hesaplanmakta olan 3 desi için kişinin fazla bir miktar ödemesine gerek yoktur.

5 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

5 desinin 1 desiye göre hesaplanmasının sonucunda 5 desi, 0,0005 kilogram yapmaktadır. Desi miktarı arttıkça kişinin ödemesi gerekli olan tutar da artış göstermektedir. Her kargo firmasının gönderilmesi gereken kargonun kilogramı için özel bir fiyatı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Adres Başlığı nedir?

10 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

Yapılan hesaplamalara göre 10 desi, 0,001 kilogram etmektedir. Kargo firmaları alınacak olan ücreti 1 kilogram üzerinden hesaplamaktadır. Bu nedenle 10 desi değerinde kargo göndermek istediğiniz zaman çoğu kargoda büyük bir miktar ödemenize gerek kalmaz.

15 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

Firmalar tarafından ölçülmekte olan 15 desi, kilograma çevrildiği zaman 0,0015 miktarı elde edilmektedir. Kargo şirketleri, teslim etmekte oldukları kargoların desisine değil kilogramına bakmaktadır. Alınacak olan fiyat, kilogram hesabı ile belirlenir.

99 Desi Kaç Kilo? Ne Kadar?

1 desiye göre yapılmakta olan hesaplar sonucunda 99 desi, 0,0099 kilogram etmektedir. Ödemeniz gereken tutarı, ortaya çıkan kilograma göre hesaplamanız gerekir. Bu işlem için kargo şirketlerinden yardım talep edebilir, fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap