Memurluktan İstifa Edip Başka Kuruma Geçiş Nasıl Olur?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Memurluktan İstifa Edip Başka Kuruma Geçiş Nasıl Olur?

0

Memurluktan istifa edip başka kuruma geçiş için 657 sayılı Kanun hükümleri geçerlidir. Bu Kanun kapsamında memurlar ancak usulüne uygun istifa ettiklerinde başka kuruma geçiş yapabilir. Ancak bu durumda kişinin başka kuruma geçiş yapması kurumların inisiyatifindedir. Bu yüzden memurluktan istifa ederek başka bir kuruma geçmek yüksek riske sahiptir. Yine de kurum tarafından sorun çıkarılmadığında memurlar istifa sonrasında geri dönüş süresini bekleyerek başka bir kurumda çalışmaya başlayabilir.

Memurluktan İstifa Edip Tekrar Atanmak Mümkün Mü?

Memurluktan istifa edip tekrar atanmak belirli şartlar altında mümkündür. Fakat istifa iki seferden fazla olduğunda tekrar atanma hakkı kaybedilmiş sayılmaktadır ve memuriyete tekrar dönüş yapılmamaktadır. Memurlukta istifa durumunda tekrar atanma için usule uygun istifanın gerçekleşmesi de gerekmektedir. Terör, ahlaki, disiplin ve benzeri gibi durumlar yüzünden istifa eden veya istifa etmiş kabul edilen memurlar için tekrar atanma durumu söz konusu olmamaktadır. Mazeret bildirmeden görevini yapmayan ve kurumuna da gitmeyen memurlar da ilgili sürenin dolması sonunda usule uygun olmayan istifa kapsamında değerlendirilmektedir.

Memurluktan İstifa Sonrası Geri Dönüş Süresi

Memurluktan istifa sonrası geri dönüş süresi farklı durumlara göre ayrılmıştır. Usule uygun istifa edenler 6 ay boyunca, usule uygun istifa etmeyen ve çekilmiş sayanlar, belirtilen kötü haller dışında, 1 yıl boyunca, devir ve teslim ile yükümlü olanlar 3 yıl boyunca, seferberlik, OHAL, savaş hallerinde görevde kalması gerekirken görevde kalmayanlar hiçbir şekilde geri dönüş yapamamaktadır. Bu durumda en yakın olanak usule uygun olarak istifa edenler için 6 ay olarak belirlenmiştir. Memur istifa etmesi halinde bu kapsamda en az 6 ay memuriyete dönüş hakkı elde edememektedir.

Memurluktan İstifa Ettim Pişmanım Ne Yapmalıyım?

Memurluktan istifa ettim pişmanın ne yapmalıyım deniliyorsa tekrar memuriyete dönme hakkı kullanılmalıdır. Usulüne uygun şekilde istifa edilmişse bu durumda memur dönmek istediği kuruma dilekçe vermelidir. Bu durumda kurumun tekrar kabul sağlaması inisiyatife bağlıdır. Eğer eski çalıştığı yere memur dönemiyorsa bu durumda boş kadrolara dilekçe yazarak atamasının tekrar yapılmasını beklemesi gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın