Adres Başlığı Ne Demek? Ne Yazılır? Örnekli Anlatım
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir? Nasıl?

Adres Başlığı Ne Demek? Ne Yazılır? Örnekli Anlatım

Adres başlığı ne demektir sorusunun cevabı, sipariş verilen ürünü getirmekle görevli olan kargo şirketlerinin adresi daha kolay bulabilmesi için girilen bir başlıktır. Özellikle internetten ürün sipariş edildiği zaman karşımıza çıkmakta olan adres başlığı, adres kısmından ayrı bir kutucuk olarak bulunur. Adres başlıklarında, siparişin gelmesi gereken konut ile ilgili detaylar yazılmaktadır.

Adres başlığında ürünün gideceği yer hakkında bilgi verilmesi nedeni ile ürün iş yerine gideceği zaman adres başlığı yerine iş yeri yazılmalıdır. Ürün eve gideceği zaman ise adres başlığı yerinde gönderilecek yerin ev olduğu belirtilmek zorundadır.

Adres başlığının amacı, ürünü getirecek olan kişinin adresi daha kolay bir şekilde bulmasını sağlamaktır. Adres başlığının sağladığı diğer bir fayda ise ürünlerin daha hızlı bir şekilde teslim edilmesidir. Bu sayede kargo şirketlerinin işleri de bir miktar kolaylaşmaktadır.

İçindekiler

Adres Nasıl Yazılır? Örnekli

Adres başlığı yazma işlemi doğru bir şekilde yapıldığı zaman hem kargo şirketlerine hem de ürün sahiplerine faydası bulunmaktadır. Bireylerin en kısa yoldan adres bulmasını sağlayan adres başlığı, kişilerin en doğru şekilde adreslerini tayin etmelerini sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda adres başlıkları pek çok yerde kullanılmaktadır.

Adres başlığı yazımı, konu bilgisi ve adresin tam olarak semt adı ile geçirilmesini sağlamaktadır. Adres yazıldıktan sonra adreslerin karışma riskini azaltmak için farklı adres başlıkları girmekte fayda vardır. Dünya üzerinde binlerce kargo ve hediye farklı yerlere giderek sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu duruma neden olan adres başlıklarının karışması sorunu farklı adres başlıkları yazarak düzeltilebilir.

 • Adım 1: Online alışveriş yapmış olduğunuz sitede sepet hazırlama işlemini tamamlayın.
 • Adım 2: Sepet hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra siparişinizi tamamlayın.
 • Adım 3: Siparişinizi verdikten sonra adres bilgileriniz istenecektir. Sipariş vermiş olduğunuz alanda adres ismi alanı karşınıza çıkacaktır. Bu alanı istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz.

Adres Başlığı Örnek: İş adresim, ev adresim, aile evim, kardeşimin ev adresi, kuzenimin adresi…

adres basligi nasil yazilir

Adres Başlığına Ne Yazılır?

Adres başlığına yazılan şeyler, ürünün nereye gideceğini belirtmektedir. Adres başlığı, kargonun nereye ya da kime gönderileceğini kolay bir şekilde belirlenerek istenilen yere hızlı bir şekilde gönderilmesi için yazılır. Temelde meydana gelmekte olan karışıklıklar, adres adı sayesinde önlenebilmektedir. Adres başlığı için kullanılabilecek isimler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev adresim
 • Fabrika adresi
 • Ofis
 • Aile evim
 • Sevgilimin ev adresi
 • Babamın evi
 • Annemin evi
 • Kardeşimin ev adresi
 • Babaannemin ev adresi
 • Kuzenimin iş adresi
 • Kuzenimin ev adresi
 • Erkek kardeşimin ev adresi

Adres Adı Nedir? Örnek

Adres adı, adreslerinizi kısaltmakta olduğunuz bölüme verilmekte olan isimdir. Adres adı da adres başlığı gibi kargoların gönderileceği yerin daha kolay bir şekilde bulunmasını ya da herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelindiği zaman sorunun kolay bir şekilde çözülebilmesini sağlamaktadır. Adres adı için ayrılmış olan bölüme ürünün gönderilecek olduğu yer ile ilgili kısa ve hatırlatıcı tanımlamalar da kullanabilirsiniz.

[kirmizi]Örnek:[/kirmizi] Dedemin evi, kuzenimin iş yeri adresi, erkek arkadaşımın ev adresi, kız arkadaşımın iş adresi, fabrika adresi, amcamın ev adresi, amcamın iş adresi, teyzemin ev adresi, teyzemin iş adresi…

Siparişte Adres Başlığı Ne Demek?

Siparişte adres başlığı, siparişin geleceği yerin ne olduğunu söyleyen bölüm olarak tanımlanmaktadır. Bu bölümün asıl amacı, kargo şirketlerine sipariş edilmiş olan ürünü nereye göndermeleri gerektikleri hakkında bilgi vermektir. Bu nedenle ürününüzün eve gelmesini istiyorsanız adres başlığı yerine “ev adresim” yazmanız gerekir.

Siparişte adres başlığı yerine yazılacak adresin açık ve net bir şekilde belirtilmiş olması gerekir. Bu sayede ürünü getirmek ile görevli olan kargo çalışanları, ürünün gelmesi gereken yeri hem hızlı hem de kolay bir şekilde bulabilir.

Sipariş edilen ürünün nereye gelmesi gerektiğini belirten adres başlığı, genellikle online alışveriş yaparken karşımıza çıkıyor. Bir adres eklendikten sonra seçilmesi gerekli olan adres başlığı, satın alınan ürünün teslim edilebilmesi için zorunlu olarak girilmektedir. Bu şekilde sipariş etmiş olduğunuz ürün elinize hızlı bir şekilde ulaşır.

Sipariş Ne Demek?

Sipariş anlamı, bir şeyin yapılmasını veya gönderilmesini istemek için talimat vermek şeklindedir. Sipariş vermek, günümüz dünyasında herhangi bir ürünün veya yiyeceğin bize ulaşması için ön-ödemeli veya daha sonra ödemeli olarak talimat vermek demektir.

İlginizi çekebilir: Kargo desisi ne demek?

Gittigidiyor Adres Başlığına Ne Yazılır?

Gittigidiyor adres başlığına, siparişinizin gelmesini istediğiniz yeri hatırlatacak kısa isimleri yazmanız gerekir. Adres başlığının görevi, ürünün gönderileceği adresi kısa bir şekilde tanımlayarak gidilecek yer hakkında bilgi edinilmesini sağlamaktır.

Adres başlığı yazarken uzun isimler ya da tanımlamalar kullanılmamalıdır. Genel olarak adres başlığı birkaç kelime ile belirtilmelidir. Adres istenen yere uzun bir şekilde ürünün hangi adrese gideceği yazılabilir.

Trendyol Adres Başlığına Ne Yazılır?

Trendyol adres başlığı ne demek kısaca açıklarsak, Trendyol e-ticaret sitesinde siparişlerinizin gönderileceği adreslerin başlıklarıdır. Birden fazla adres ve bunlara bağlı kısa adres başlıkları kullanabilirsiniz.

Trendyol adres başlığına, gönderim için belirlenmiş olan adresin kısaltılmasının yazılması gerekir. Bu adres başlığı için standart başlıklar kullanmanız da mümkündür. Adres başlığı için kullanacağınız isimlerin kısa olması büyük önem taşır. Yazılan adresin kısa olması, adresin daha kolay anlaşılmasını sağlayarak ürün getirenlere yardımcı olacaktır.

Trendyol adres başlığı yerine hatırlatıcı kısaltmalar yaptığınıza zaman da ürününüzün doğru yere gelmesini sağlayabilirsiniz. Sipariş etmiş olduğunuz ürünün geleceği yeri kısa bir şekilde ifade etmekte olan adres adını kısa tutarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Trendyol Adres Başlığı Kabul Etmiyor? Çözümü

Trendyol adres başlığına yazılmış olan bazı isimler kabul edilmeyebilir. Bunun nedeni adres başlığı kısmına genellikle tam adresin yazılıyor olmasıdır. Adres, kişinin sipariş etmiş olduğu ürünün nereye geleceğini uzun bir şekilde belirttiği alandır. Adres yerine ürünün gelmesi gereken kapı numarası, bina adı ve benzeri bilgiler de girilmektedir.

Adres başlığı yerine yazılanlar, ürünün geleceği adresi tam olarak ifade etmez. Adres başlığı için ayrılmış olan bölüme uzun adres bilgisi yazılmamalıdır. Uzun bilgiler yerine sadece kısaltma yazılması gerekir. Adres adı yerine kısaltma yazmadığınız için Trendyol adres başlığınızı kabul etmiyor olabilir. Adres adınızı yeniden kısaca doldurarak başlığınızın kabul edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hepsiburada Adres Başlığına Ne Yazılır?

Hepsiburada adres başlığına, ürünün gelmesi istenilen yerin kısa adı yazılmaktadır. Adres başlığına yazılacak olan yerin kısa bir şekilde ifade edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni adres adı ile boş bırakılmış olan yere uzun bir şekilde adres bilgisi yazıldığı zaman adres başlığının kabul edilmiyor olmasıdır.

Adres başlığı birkaç kelimeden oluşmaktadır. Kargo şirketlerinin alınmış olan ürünü yanlış yere göndermemesi ve ürünü gönderecekleri yer hakkında bilgi edinebilmesi için doldurulmakta olan adres başlığı kısmına “ev adresim” ya da “iş adresim” gibi kısa yer isimleri yazabilirsiniz.

adres basligi nasil yazilir

Adres Başlığı Opsiyonel Ne Demek?

Adres başlığı opsiyonel, kişinin kendi isteğine bağlı olarak doldurmakta olduğu adres başlığı anlamına gelmektedir. Opsiyonel olarak yazan adres adı kısmını doldurmak zorunda değildir. Bu durum ile karşı karşıya kalındığı zaman adres adı olarak verilmiş olan kısmı doldurmak, sipariş etmiş olduğunuz ürünün daha hızlı bir şekilde elinize ulaşmasını sağlayacaktır.

Genel olarak zorunlu olarak verilmekte olan adres başlığı, bazı kargo firmaları tarafından opsiyonel olarak gösterilir. Bu durumda isteğinize bağlı olarak adres başlığını doldurabilir ya da doldurmayabilirsiniz. Adres adı isimli kutucuğu doldurduğunuz zaman kargo firmalarının ürünün getirilmesi gerekli olan yer hakkında bilgi sahibi olup ürünleri daha kolay bir şekilde teslim etmesini sağlayabilirsiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.