Frigler’in İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. Tarih

Frigler’in İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir?

Frigler’in insanlık tarihine katkıları; inanç, sanat, edebiyat, madencilik ve yeni buluşlar olarak aktarılabilir. Bu gibi küçük buluşlar, insanlığın ilerlemesi için büyük önem taşır. Dilerseniz, Frigyalılar’ın insanlığa katkılarına madde madde göz atalım;

Friglerin İnsanlık Tarihine Katkıları

Frigler, Anadolu’da Gorgios tarafından kurulmuş bir medeniyettir. Tarihleri boyunca yaptıkları işler ile önemli bir ilk çağ medeniyetidir. Şimdi bu medeniyetin insanlığa katkılarını hep birlikte öğrenelim.

 • En önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktı. Çok tanrılı bir inanışı benimseyen bu uygarlığın en önemli tanrılarının “Kibele” olduğu bilinmektedir. Kibele, bereket tanrıçasıdır. Tarım en önemli geçim kaynaklarından olduğu için tarımı olabildiğince geliştirmişler, sürekli yeni su kanalları kurmuşlardır.
 • Tarım bu uygarlık için kutsal bir vazife olarak görülmekteydi. Hal böyle olunca bu alanla ilgili çok sert kanunlar düzenlemişlerdir. Bu kanunlara göre bir insan öküz keser ya da saban kırarsa cezası ölümdür.
 • Frigler önemli ticaret yollarının kavşak noktasında kurulmuştur. Bu sayede ticaret alanında da gelişim göstermişlerdir. Batı Anadolu’da, Ege Adalarında ve Yunanistan’da bu medeniyete ait birçok esere rastlanmıştır. Bu da bu medeniyetin Batı Uygarlıkları ile gelişmiş ticari ilişkilere sahip olduğunun göstergesidir.
 • Maden işlemeciliği ve seramik sanatında gelişme gösteren uygarlığın bu alanlarda insanlığa önemli katkıları olmuştur. Bununla birlikte Anadolu’da kuyumculuğu başlattıklarından Anadolu’nun ilk kuyumcuları olarak bilinmektedirler.
 • Mimari alanında da kendini gösteren uygarlık Gordion ve Midas şehirlerinde kayaların içerisine oydukları sığınıklar ile dikkat çekmiştir. Bu yapılarda çakıl taşı mozaik döşemeleri bulunmaktadır. Çakıl taşı mozaik döşemelerini bulan ve insanlığa kazandıran bu uygarlıktır.
 • Frigler, “fibula” adı verilen çengelli iğneyi icat eden uygarlıktır. Bu buluş ve hayvancılık sayesinde nakış işlemeciliği ve dokumacılık alanında çok ilerlemişlerdir. “Tapates” adı verilen halı ve kilimler dokumuşlardır.
 • frig medeniyeti

 • Frig edebiyatı hakkında pek fazla bilgi olmamakla birlikte çok önemli bir bilgi vardır. Bu medeniyet Fabl türünün ilk örneklerini vermiştir. Böylece hayvan hikayeciliğini başlatan uygarlık olarak bilinmektedir.
 • Edebiyatın yanında müzik alanında da önemli katkılar bulunmaktadır. Bu alanda kendini geliştiren uygarlığın çeşitli müzik aletleri icat ettiği bilinmektedir. Panflüt, bu medeniyete ait bir müzik aletidir.
 • Frigler, oyma ve kabartma sanatında ustalaşmalarıyla süslemede önemli bir yere sahiptir. Süsleme sanatını birçok yerde kullanmışlardır. Üzerinde hayvan figürleri bulunan çanak çömlekler ve kabartma deseni ile süsledikleri kaya mezarları bunlardan bazılarıdır.
içeriğimizi oylayın